Plany programowe

Sezon 2013/2014 otwiera kolejny rozdział w działalności TR Warszawa. W nadchodzących latach, naszą uwagę skupimy na wybranych tematach wiodących, odnoszących się do zagadnień i zjawisk zajmujących ważne miejsce w rozważaniach nad otaczającą nas rzeczywistością lub istotnych dla jej opisu.

Program artystyczny poszczególnych sezonów - zarówno jego główna, teatralna, część jak i wydarzenia towarzyszące - budowany będzie wokół wybranego zagadnienia. Pozwoli to na spojrzenie na dany temat z wielu perspektyw i odniesienie się do niego za pomocą różnych środków wyrazu. Tytuł naszego pierwszego sezonu tematycznego brzmi „Fikcja a rzeczywistość".

Tym, co pozostaje niezmienne jest dążenie do poszerzania przestrzeni dla twórczej wymiany myśli i poglądów. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, obok prezentacji własnych produkcji, do współpracy zaprosimy artystów i kuratorów, których prace uważamy za ciekawe i inspirujące.

O szczegółowym kalendarium wydarzeń zaplanowanych na sezon 2013/2014 będziemy informowali na bieżąco, poniżej zamieszczamy listę najważniejszych pozycji programowych.

Premiery teatralne

Grzegorz Jarzyna

Premiera

Nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, który będzie wolną adaptacją scenariusza Johna Cassavetesa „Opening night" z 1977 roku.

scenografia Magda Maciejewska

kostiumy Anna Nykowska

wideo Bartek Macias

Kornél Mundruczó

Imitacja życia

na podstawie filmu Douglasa Sirka

adaptacja i reżyseria Kornél Mundruczó

scenografia, kostium, światło, wideo Marton Agh

dramaturgia Kata Weber

muzyka Janos Szemeneyi

Premiera filmowa

Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.

Pozostałe spektakle teatralne

W sezonie 2013/ 2014, w programie znajdą się ponownie spektakle wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą, które ukształtowały i ugruntowały pozycję TR WARSZAWA jako ambasadora polskiego teatru na świecie:

Uroczystość / Oczyszczeni /Psychosis 4.48 / Krum / Cokolwiek się zdarzy, kocham cię / T.E.O.R.E.M.A.T / Portret Doriana Graya / Między nami dobrze jest / Wiarołomni / Jackson Pollesch / Nietoperz / Nosferatu /

Wydarzenia towarzyszące

TR Warszawa jako jeden z pierwszych teatrów w Polsce rozszerzył swoją ofertę programową, proponując obok przedstawień teatralnych szereg wydarzeń towarzyszących. Dzisiaj, kiedy stało się to powszechną praktyką, mało kto pamięta, że to właśnie w TR Warszawa (jeszcze pod szyldem Teatru Rozmaitości) zainicjowaliśmy jako pierwsi w Polsce próby czytane nowej dramaturgii. Od lat stałym elementem naszego programu są też wydarzenia z innych dziedzin sztuki, takie jak koncerty i wystawy. W bieżącym sezonie zaplanowaliśmy następujące cykle wydarzeń:

W.O.R w TR - koncerty przygotowane przez wytwórnię Lado ABC z okazji 10-lecia jej istnienia. W TR Warszawa wystąpi w różnych składach gromadząca najlepsze nazwiska warszawskiej alternatywy Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza. Zgodnie z tradycją TR Warszawa odbędą się nie tylko koncerty, ale również otwarte próby dla publiczności.

Sąsiedzi TR - projekt społeczno-artystyczny prowadzony przez Barbarę Piwowarską, do którego kuratorka zaprosiła m.in. mieszkających w sąsiedztwie TR Warszawa artystów, takich jak Oskar Dawicki, Daniel Malone czy Jarosław Fliciński.

Bio/FORMY w TR – przygotowany przez Instytut Sztuk Performatywnych cykl wykładów performatywnych, poświęcony poszukiwaniom oraz rekonstrukcji praktyk i biografii wybranych artystów.

Ważnym punktem odniesienia dla projektu stanie się nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, przygotowany na podstawie scenariusza filmu "Opening night" Johna Cassavetesa. To
z Cassavetesa weźmiemy zainteresowanie artystą w momencie przesilenia, kryzysu, egzystencjalnej czy twórczej zapaści.

Audio.TR – spotkania z przełomowymi dziełami muzyki współczesnej prowadzone przez znanego dziennikarza muzycznego radiowej Dwójki Adama Suprynowicza

Film w TR – do obecnego już wcześniej w programie cyklu filmowego prowadzonego przez Ryszarda Jaźwińskiego, dojdzie w tym sezonie nowy projekt Jakuba Duszyńskiego, w którym zaprezentujemy zarówno pokazy przedpremierowe (w listopadzie odbyła się projekcja filmu „Wielki Liberace", w styczniu zaś przedstawimy debiut reżyserski kanadyjskiej piosenkarki Peaches, zatytułowany „Peaches Does Herself") jak i klasyki kina światowego, którym towarzyszyć będą rozmowy z wybitnymi znawcami kina (16 grudnia zapraszamy na pokaz filmu „Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana i spotkanie z jednym z największych
w Polsce znawców twórczości skandynawskiego mistrza, autorem książki „Zwierciadło Bergmana" - Tadeuszem Szczepańskim).

Nowa dramaturgia w TR – kontynuacja prowadzonego przez Agnieszkę Tuszyńską cyklu prezentacji tekstów polskiej i światowej dramaturgii współczesnej stanowiących komentarz do aktualnych zjawisk społecznych, politycznych i kulturalnych. Najczęściej w ramach Nowej Dramaturgii czytane są sztuki, których prób inscenizacji w Polsce jeszcze nie podjęto, a które przybliżają polskiej publiczności sylwetki twórców kształtujących współczesny teatr europejski. W tym sezonie Nowa Dramaturgia nawiąże do tematu „Fikcja a rzeczywistość".

W 2014 roku TR Warszawa będzie również obchodził 10 rocznicę projektu Teren Warszawa. Z tej okazji planowany jest szereg wydarzeń artystycznych, a także wydanie książki podsumowującej ten ważny projekt, który wprowadził na polską scenę teatralną licznych młodych twórców.

Nowy program zakłada również ściślejszy związek pomiędzy programem artystycznym i prowadzonymi przez TR Warszawa działaniami edukacyjnymi oraz dalszy rozwój rozwiązań i projektów przełamujących różnego rodzaju bariery w dostępie do teatru, takich jak spektakle z audiodeskrypcją dla osób niewidzących, napisami dla osób niesłyszących czy obcojęzycznymi napisami umożliwiającymi udział w przedstawieniach obcokrajowcom. Kontynuowana będzie również ciesząca się ogromną popularnością akcja „Mama, tata do teatru" czyli pierwszy Polsce program zajęć edukacyjnych zapewniający atrakcyjną formę opieki nad dziećmi w czasie spektakli dla dorosłych.



(-) (-)
Materiał Teatru
20 listopada 2013
Teatry
TR Warszawa