Plejada gwiazd i wyśmienitych teatrów

58. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych będzie próbą nawiązania do pierwotnej idei Festiwalu Sztuki Aktorskiej, poświęconego mistrzostwu wykonawców. 11 spektakli konkursowych i ponad 24 godziny teatru. W dniach 12-19 maja odbędą się 58. Kaliskie Spotkania Teatralne.


Plejada wyśmienitych teatrów z całej Polski zjedzie znów do Kalisza. Na deskach Bogusławskiego pojawią się spektakle teatrów z Warszawy, Krakowa, Poznania, Torunia czy Łodzi. I w tym roku gwiazd nie zabraknie. Marian Opania, Anna Radwan, Dorota Segda, Magdalena Schejbal, czy Marcin Czamik to tylko niektóre z nich.

Aktor na pierwszym planie

58. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych będzie próbą nawiązania do pierwotnej idei Festiwalu Sztuki Aktorskiej, poświęconego mistrzostwu wykonawców.

- Idea, jaka towarzyszyła mi przy próbie budowania repertuaru, to była kwestia możliwie silnego zwrotu w kierunku festiwalu wymyślonego w 1985 roku przez dyrektora Macieja Grzybowskiego, a mianowicie, żeby aktor był na pierwszym planie -tłumaczy Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Zaznacza, że wszystkie przedstawienia są zupełnie inne. - Repertuar ułożył się bardzo różnorodnie.

11 różnorodnych spektakli

Festiwal zainauguruje w sobotę, 12 maja "Triumf woli" Pawła Demirskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

- Biorą w nim udział znane gwiazdy m. in. Dorota Segda, Anna Radwan czy Michał Majnicz, który przed laty dostał Grand Prix za rolę Makbeta na KST - mówi dyrektor Zaczykiewicz.

13 maja na Scenie Kameralnej kaliska publiczność obejrzy "Reykjavik'74" w reż. Marty Sokołowskiej Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Spektakl -jak zaznacza dyrektor - z kryminalnym posmakiem, odwołuje się do autentycznej zbrodni, która miała miejsce w Islandii. Tego dnia widzowie obejrzą także "Murzynów we Florencji" w wykonaniu Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

14 maja zobaczymy przedstawienie muzyczne "Do DNA" w reż. Ewy Kaim z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, którego narracja w całości składa się z pieśni ludowych.

Tego samego dnia obejrzymy "Ojca" Floriana Zellera w reż. Iwony Kempy z Teatru im. S. Jaracza Ateneum w Warszawie. Jak zaznacza dyrektor TBK, to fenomenlanie zagrany spektakl z Marianem Opania w roli głównej.

15 maja Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach przedstawi wierszowany spektakl "Słowo o Jakóbie Szeli" w reżyserii Michała Kmiecika. Jak tłumaczy dyrektor TBK, ukazuje on bezradność człowieka wobec państwa.

- To konwencja ballady ludowej, czasem okrutnej, czasem zabawnej - mówi Bartosz Zaczykiewicz o spektaklu "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w reż. Agaty Dudy-Gracz z Teatru Nowego w Poznaniu. Zobaczymy go 16 maja na Dużej Scenie.

"Genialną przyjaciółkę" Eleny Ferrante w reż. Weroniki Szczawińskiej obejrzymy następnego dnia.

18 maja będą dwa spektakle - kaliska reprezentacja w postaci "Nocy i dni" w reż. Seba Majewskiego oraz "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka w reż. Ondreja Spiśaka, dotykający kwestii kategoryzacji rzeczywistości i krzywdy, jaką tym samym sobie robimy.

Konkursowe spektakle zakończą się w sobotę, 19 maja wraz z "Z miłości" w reż. Waldemara Zawodzińskiego, wielowątkowy spektakl z udziałem aż 16 aktorów. Festiwal zwieńczy pozakonkursowy spektakl muzyczny "Leningrad".

Sprzedaż biletów rozpocznie się 17 kwietnia o godzinie 10. Ceny wahają się od 30 do 110 zł.



Bartłomiej Hypki
Ziemia Kaliska
14 kwietnia 2018