Po raz trzeci w Olsztynie
Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY odbędzie się w dniach 14-19 września 2009. Tematem przewodnim trzeciej edycji Festiwalu pozostanie szeroko rozumiana Strefa Tożsamości i poszukiwanie wspólnych korzeni z krajami byłych demokracji ludowych.W tym roku zmieniliśmy jednak geograficzny obszar zainteresowań kierując się ze Wschodu na Południe - na Bałkany. Pokażemy kulturę mniej znaną polskiej publiczności, rzadziej goszczącą na naszych scenach, a wartą szczególnej uwagi.
Do Olsztyna zaprosiliśmy między innymi najsłynniejszy teatr bałkański Pozorište
Atelje 212 ze spektaklami „Wymieranie” i „Skórka pomarańczowa”, czy najnowszą, specjalnie przetłumaczoną na Festiwal DEMOLUDY, sztukę Biljany Srbljanović „Barbelo, o psach i dzieciach” przygotowaną przez Jugoslovensko dramsko pozorište z Belgradu. Biljana Srbljanović będzie specjalnym gościem Festiwalu. To najpopularniejsza i najczęściej nagradzana bałkańska dramatopisarka, czterokrotnie otrzymała nagrodę Sterijino pozorje – najważniejszego festiwalu teatralnego w Serbii. Jej dramaty wystawiono w ponad 50 krajach, a w 2007 roku została laureatką nagrody Premio Europa Per il Teatro.
To oczywiście nie wszystkie planowane spektakle, ale wszystkie mieszczą się w nurcie młodej dramaturgii. Autorzy prezentowanych sztuk to bardzo młodzi, choć już nagradzani i docenieni na świecie artyści, a aktorzy występujący w spektaklach to największe gwiazdy bałkańskiego teatru.
Teatr im. Stefana Jaracza na DEMOLUDY przygotowuje prapremierę polską sztuki Ivany Sajko „Kobieta-bomba” w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa.
Oprócz tradycyjnie pojętych przedstawień proponujemy czytania performatywne, teatralną grę terenową, slideshow fotograficzny oraz koncert. Nie zabraknie także dnia bałkańskiego połączonego z degustacją regionalnych potraw, parzeniem kawy na sposób bałkański czy lokalnej gry w balote.
Zachęcamy do udziału w Festiwalu oraz informowania o nim Państwa czytelników. We wrześniu będziemy mogli zweryfikować jakie piętno odcisnęła wspólna przeszłość i co nas dziś łączy.
Ewa Jarzębowska
Materiały Festiwalu
18 sierpnia 2009