Pojedynek w Grotesce

Spektakl o miłości, zazdrości i władzy. Misternie utkana intryga, która inteligentnie zaprojektowana zaskakuje i wciąga widza. To wyjątkowy pojedynek na słowa i emocje pełen dramatycznych zwrotów akcji. Inteligentny i błyskotliwy dialog prowadzony pomiędzy ojcem i synem, dwójką znakomitych aktorów – Błażejem i Janem Peszek.

„Pojedynek – zabawa w detektywa" to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera („Detektyw") z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana – w 1972 roku, przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (znana jako „Pojedynek").

Pisarz Andrew Wyke, zaprasza do swojego domu aktora Milo Tindla. Z pozoru niewinne spotkanie zamienia się w pozbawianą reguł grę, którą Andrew i Milo toczą między sobą. W tej grze wszystko jest możliwe. Para wyrafinowanych graczy zastawia sieć pułapek, w które wpada zarówno widz, jak i policja prowadząca śledztwo. To jedyny taki aktorski pojedynek!

Jan Peszek – urodził się w 1944 r. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku Jan Peszek ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Aktor jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr" – za sezon 1986/1987, za rolę w „Scenariuszu dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie czy za rolę Jakuba w przedstawieniu „Republika marzeń" Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Błażej Peszek - syn Jana Peszka i brat Marii Peszek – już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała siostra. Aktor jest absolwentem krakowskiej PWST, występuje w Starym Teatrze od 1993 roku, wcześniej w Teatrze im. Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w „Opisie obyczajów II" czy „Obywatelu Pekosiu" i w Teatrze Nowym w Łodzi. Szeroki wachlarz aktorskich środków, umiejętność żonglowania nastrojami, sceniczna charyzma i autentyczność oraz niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing) sprawiają, że aktor jest chętnie obsadzany przez reżyserów różnych pokoleń. Obecnie zachwyca i bawi m.in. jako Apollo w „Orestei" i Książę Bogusław Radziwiłł w „Trylogii" Klaty, uwodzi szorstkim wdziękiem w „Piekarni", „Amfitrionie" i „Anatomii Tytusa" Klemma czy śmieszy do łez jako Łykaczewski w „Pijakach" Wysockiej. Aktor stworzył również świetne role w spektaklach Kleczewskiej, Grabowskiego oraz Zadary.

Agencja Artystyczna Monolit zaprasza na dwa wyjątkowe spektakle:

„Pojedynek – zabawa w detektywa" - 24 października 2016 r. (poniedziałek), godz. 18:00 i godz. 20:00, Teatr Groteska, Sala Teatralna (ul. Skarbowa 2), Kraków. Bilety na wydarzenia w cenach: 70 zł i 80 zł można nabyć w kasie Teatru Groteska (Kasa czynna: poniedziałek – piątek w godz. 8:00-14:00 i 16:00-19:00, w soboty na godzinę przed spektaklami, w niedziele w godz. 10:00-13:00 i 18:00-19:00, tel. do kasy: 12 623 79 59), w Internecie na portalu ticketpro.pl oraz w salonach Empik, sklepach Media Markt i Saturn.



(-)
Materiał Teatru
22 września 2016
Portrety
Błażej Peszek