Pojmowanie miłości w kościele
Wiele osób wciąż pamięta słynny serial na podstawie powieści Colleen Mccullough z Richardem Chamberlainem w roli głównej. Obrósł legendą, wręcz kultem. Historia romansu księdza Ralpha i Maggie Cleary cieszyła się olbrzymią popularnością na całym świecie.W Polsce, w czasie jego pierwszej emisji w TVP, podobno wyludniały się ulice. Ten "katolicki melodramat" dotykał tabu, przekraczał ówczesne wyobrażenia widowni i pokazywał coś, co długo pozostawało ukryte. To budziło ekscytację.
Spektakl z powieści Mccullough bierze tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Nie opowiadamy dobrze znanej, filmowej historii, ale sięgamy po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Na scenie zobaczymy jednak miłosną fantazję przetworzoną przez wyobraźnię osób tworzących spektakl. Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości roku 2033. Dokładnie dwa tysiące lat po śmierci Chrystusa. I jego zmartwychwstaniu.
W przedstawieniu przyglądamy się różnym sposobom pojmowania miłości w kościele katolickim oraz relacjom, które tworzą (lub nie) księża i siostry zakonne. Dajemy przestrzeń długo skrywanym marzeniom i tęsknotom. To czułe i odważne spojrzenie na instytucję, której nauka w dużej mierze wpłynęła na to, jak każde z nas postrzega życie miłosne, tworzenie związków czy seksualność.
- To spektakl o wielkiej potrzebie wolności, bliskości i zmiany.
- O wychodzeniu z układów, w których tkwiliśmy od bardzo dawna.
- O procesie odzyskiwania swojego głosu i swojego widzenia.
- To czuły, zbiorowy proces wzmacniania i dojrzewania.
- To zaproszenie do rozmowy.
__
Spektakl "Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele" przeznaczony jest wyłącznie dla widzów pełnoletnich. Zgodnie z intencjami twórców i twórczyń przedstawienie dotyka problemu instytucji religii wobec seksualności człowieka. Ci z Państwa, którzy nie akceptują takiej tematyki w sztuce, mają możliwość zwrotu opłaty za bilety w kasie Teatru. Osoby, które po zapoznaniu się z niniejszą informacją decydują się obejrzeć spektakl, dokonują świadomego wyboru uczestniczenia w wydarzeniu artystycznym, uzyskawszy informacje dotyczące jego problematyki.
__
W spektaklu wykorzystano cytaty z utworów: „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu" Marcina Wójcika, „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie", „Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy" Paula B. Preciado.
(-) (-)
Materiał Teatru
17 kwietnia 2024