Pół życia na scenie

Ponad pięć tysięcy występów w teatrze. Główne role stworzone na deskach Teatru Wybrzeże i nie tylko. Jan Sieradziński grał bowiem gościnnie także w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a w jego dorobku artystycznym odnaleźć można wiele ról radiowych oraz kreacji stworzonych dla Teatru Telewizji.

Wszystko zaczęło się już rok po ukończeniu warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, kiedy to w 1963 roku zadebiutował na deskach Teatru Wybrzeże w roli Henryka księcia Walii w "Królu Henryku IV" Williama Shakespeare'a w reż. Jerzego Golińskiego. Jak sam przyznaje, Teatr Wybrzeże był miejscem pracy, które sobie wymarzył. Odwiedzał go podczas wizyt w Gdańsku i będąc jeszcze studentem zapragnął pracować właśnie tam. Z Wybrzeżem był związany przez całe swoje życie zawodowe, do 2003 roku. Według Jana Sieradzińskiego „od reżyserów zależy jakość spektakli". W swojej karierze grał w wielu przedstawieniach w reżyserii Jerzego Golińskiego, Stanisława Milskiego oraz Kazimierza Brauna. Do roli Emila w „Porwaniu Sabinek" w 1974 roku przygotowała go sama Danuta Baduszkowa, a nieco później współpracował ze Stanisławem Hebanowskim. W późniejszych latach grał wielokrotnie u Krzysztofa Babickiego, m.in. w „Kordianie" Juliusza Słowackiego, w roli Kuruta.

Przez wiele lat zajmował się edukacją teatralną młodzieży, prowadząc warsztaty teatralne, a także współtworząc cykl edukacyjnych przedstawień Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. Kilkukrotnie w swojej karierze reżyserował także spektakle, między innymi, wraz z Lucyna Legut, „Planetę Bajkę" w 1984 roku, czy samodzielnie spektakl pod tytułem „Wańkowicz Krzepi" wystawiany na Czarnej Scenie Teatru Wybrzeże od 1985 roku.

Podczas Jubileuszu 70-lecia Teatru Wybrzeże, aktor został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni u boku gwiazdy polskiego kina i teatru, Barbary Krafftówny. W tym roku Aktor kończy 80 lat, a Rodzina Jubilata współorganizuje wraz z Republiką Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej jego Benefis.

Termin: 10.11.2018 r., godz. 16:00
Miejsce: Republika Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej na terenie Garnizonu Kultury, Gdańsk Wrzeszcz, ul. Słowackiego 21
Wstęp wolny.



Małgorzata Woźniak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
31 października 2018