Potrzebne 3 mln złotych

Powodem jest wycofanie się sponsorów ze współpracy z teatrem. IMKA jest teatrem prywatnym i działa wyłącznie dzięki współpracy z firmami, instytucjami oraz osobami prywatnymi. Brak środków finansowych na dalszą działalność artystyczną spowoduje zamknięcie warszawskiej sceny przy pl. Trzech Krzyży.

Teatr mieści się w budynku Głównej Kwatery ZHP przy ul. Marii Konopnickiej 6, nieopodal pl. Trzech Krzyży. IMKA pokazuje spektakle najwybitniejszych polskich reżyserów – Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej, Krystiana Lupy czy Moniki Strzępki. Na scenie IMKI widzowie mogą oglądać Iwonę Bielską, Magdę Cielecką, Magdę Boczarską, Piotra Adamczyka, Jana Peszka, Jana Frycza, Marka Kalitę. To tu miał miejsce teatralny debiut Kasi Nosowskiej.

Z końcem sierpnia zarząd teatru podjął kroki, mające na celu zmniejszenie bieżących kosztów działalności. Odwołane zostały spektakle zaplanowane na jesień bieżącego roku, nawet tak uwielbiane przez publiczność IMKI jak „Kwartet" czy „Dzienniki". Bez wsparcia finansowego ze strony sponsorów teatru, IMCE grozi zamknięcie z końcem grudnia 2015 roku.

– Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy w stanie pokryć naszych zobowiązań względem aktorów i twórców współpracujących z teatrem. – mówi Tomasz Karolak, założyciel i dyrektor artystyczny IMKI – Podjęliśmy też trudne kroki związane z restrukturyzacją zespołu. Robimy wszystko, aby uratować naszą scenę. Niestety bez pozyskania sponsora nie przetrwamy. Na naszą działalność w sezonie potrzebujemy co najmniej 3 mln złotych.

Zostaje tylko festiwal

Od 2013 roku IMKA jest inicjatorem i organizatorem Festiwalu „Polska w IMCE". Mecenasem Głównym Festiwalu jest PKO Bank Polski S.A. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W aktualnym, zaplanowanym na jesień 2015 roku, repertuarze IMKI, zostały wyłącznie spektakle festiwalowe:
Wesele, reż. Monika Strzępka, 20-21 października 2015 r., godz. 19:00
Dziady, reż. Radosław Rychcik, 19-20 listopada 2015 r.
Król Ubu, reż. Jan Klata, 4-5 grudnia 2015 r.

Planowane premiery

– W planach premierowych na sezon 2015/2016 mieliśmy i głęboko wierzę, że wciąż mamy, „Kopenhagę" w reż. Marka Kality, „Wiedźmina" w reż. Pawła Świątka, „Testosteron" w reż. Agnieszki Glińskiej, „Fausta" w reż. Tomasza Mana oraz „Wiele demonów" w reż. Mikołaja Grabowskiego – dodał Tomasz Karolak – Aktywnie poszukujemy nowych sponsorów dla naszej sceny. Ponieważ jesteśmy teatrem prywatnym, a nasza działalność repertuarowa nie jest finansowana ze środków publicznych, dbamy o każdą wydaną złotówkę. Przy budżecie rocznym o połowę niższym niż najmniejsze sceny publiczne, jesteśmy jednym z najczęściej nagradzanych teatrów w Polsce.
IMKA to miejsce, które ściąga do stolicy zaangażowanych widzów z całej Polski, a widzom miasta stołecznego pokazuje to, co najciekawsze w teatrach poza Warszawą. Przybliża widzom ambitną literaturę – dzieła polskiej i światowej dramaturgii, prezentuje nowatorskie interpretacje klasycznych tekstów. Podejmuje tematy kontrowersyjne dotyczące historii Polski oraz współczesnego świata i aktualnych wydarzeń politycznych.



Weronika Nowak-Kawalec
Materiał Teatru
26 sierpnia 2015