Powraca klasyczny teatr lalek

W programie 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych, podobnie jak w ostatnich latach, obok przedstawień dla dorosłych znalazły się spektakle dla dzieci. Małe Warszawskie Spotkania Teatralne otworzy w sobotę "Historia Śnieżki" Teatru Maska z Rzeszowa.

- Powraca klasyczny teatr lalek, pełen urody plastycznej, świetnej animacji lalkowej i teatralnej iluzji" - zapowiada kurator Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych Marek Waszkiel.

"Historię Śnieżki", na podstawie baśni braci Grimm i w reżyserii Olega Żiugżdy, można będzie zobaczyć dwukrotnie w sobotę 5 kwietnia na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie. W obsadzie spektaklu znaleźli się Maria Dańczyszyn, Jadwiga Domka, Natalia Zduń, Henryk Hryniewicki i Piotr Pańczak. Po spektaklu animatorzy ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru poprowadzą warsztaty dla dzieci.

W niedzielę 6 kwietnia zaprezentowane zostaną dwa przedstawienia. Pierwszy z nich to "Jasno/Ciemno" w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy i realizacji Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Będzie można go zobaczyć dwukrotnie na Scenie im. H. Mikołajskiej Teatru Dramatycznego. Przedstawienie jest dostosowane do możliwości percepcyjnych najmłodszych widzów - przeznaczone jest dla dzieci w wieku 1-5 lat. W trakcie etiud teatralnych dzieci uczą się rozpoznawania zjawisk i przedmiotów różniących się od siebie materiałem, kształtem, wielkością i ciężarem. W obsadzie: Magdalena Daniel i Błażej Wawszczyk.

Dwa razy prezentowany będzie w niedzielę także "Wąż" Marty Guśniowskiej (reżyseria i scenografia - Marek Zakostelecky) Wrocławskiego Teatru Lalek. Spektakl został nagrodzony na 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Wystąpią w nim Anna Bajer, Agata Kucińska, Edyta Skarżyńska, Radosław Kasiukiewicz, Konrad Kujawski i Grzegorz Mazoń. Przedstawienie będzie pokazywane na Scenie Przodownik.

8 kwietnia w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Teatr Baj Pomorski z Torunia wystawi "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi, w reżyserii i inscenizacji Zbigniewa Lisowskiego. To nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Na scenie pojawią się zarówno aktorzy, jak i lalki - m.in. trzymetrowy kot. Wystąpią Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Krzysztof Grzęda, Andrzej Korkuz, Krzysztof Parda, Jacek Pysiak i Mariusz Wójtowicz.

Dwa razy 12 kwietnia zagrane zostanie "Brzydkie kaczątko" na motywach bajki Hansa Christiana Andersena (Scena im. H. Mikołajskiej). Spektakl w realizacji Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku reżyseruje Romuald Wicza-Pokojski. Opowieść rozgrywa się na dużym ekranie rozwieszonym na środku sceny. Kolejne przygody animowane są przez aktorów siedzących na scenie i ubranych w jednakowe, granatowe uniformy. W obsadzie znaleźli się Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Magdalena Żulińska, Jakub Ehrlich i Jakub Zalewski.

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne zakończą "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz zrealizowane w szczecińskiej Pleciudze (Scena na Woli im. T. Łomnickiego). Klasyczne baśnie jak "Czerwony Kapturek", "Kopciuszek", "Kot w butach" znane są wielu pokoleniom. "Bajki samograjki" to wierszowane adaptacje tych powszechnie lubianych historii. Spektakl oparty jest na rytmie, muzyce i choreografii.

W spektaklu występują: Mariola Fajak-Słomińska, Danuta Kamińska, Katarzyna Klimek, Paulina Lenart, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Rafał Hajdukiewicz, Dariusz Kamiński, Mirosław Kucharski, Maciej Sikorski, Janusz Słomiński, Krzysztof Tarasiuk, Zbigniew Wilczyński i Przemek Żychowski.

Zaplanowano także imprezy towarzyszące dla dzieci - jedną z nich będzie Fotobudka (5, 6 i 12 kwietnia, Scena Przodownik) - magiczna skrzynia robiąca zdjęcia. Można będzie założyć czapkę, kostium, wziąć rekwizyt i zrobić sobie teatralne zdjęcie - po lub przed spektaklem - pamiątkę z małych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

34. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczynają się 4 kwietnia i potrwają do 14 kwietnia. Festiwal patronatem objęła Polska Agencja Prasowa.



(-) (-)
(PAP)
4 kwietnia 2014