Powroty do korzeni czterech kultur
We wtorek, 14 września, rozpoczyna się pierwsza edycja festiwalu Łódź Czterech Kultur, który zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur.Pięciodniowy, multidyscyplinarny program, odwołujący się do wielokulturowej historii miasta, obejmuje spotkania z pisarzami i tłumaczami, spektakle i performance, koncerty, a także warsztaty kultury żydowskiej i malowania ikon.
Już pierwszego dnia Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy pokaże "Czas terroru", ostatnią, opartą na "Róży" S. Żeromskiego, część tryptyku rewolucyjnego. Gościć będziemy również niezwykły Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejf-mana z "Don Kichotem, czyli fantazją szaleńca". Łódzki poeta Bronisław Maj poprowadzi rozmowę z Ksenią Starosielską, tłumaczką m.in. Gombrowicza, Różewicza, Witkacego, Iwaszkiewicza, Masłowskiej na język rosyjski. Z kolei o twórczości Josifa Brodskiego opowie krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg. Gościem spotkania będzie także wieloletnia przyjaciółka Brodskiego, prof. Zofia Ratajczak.
Pod hasłem "Świat się śmieje, a my z nim" odbędzie się przegląd filmów nowatorskiego radzieckiego reżysera i scenarzysty Grigorija Aleksandrowa. Ciekawie zapowiada się wernisaż wystawy międzynarodowego projektu "Wrogościnność. Podejmowanie obcych". Natomiast uszy i serca melomanów adorować będą m.in. Kwartet Śląski oraz Lech Dyblik z rosyjskimi pieśniami więziennymi i ulicznymi.
Szczegóły programu festiwalu na stronie www.4kultury.pl.
Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
10 września 2010