Poznaj i zapamiętaj
W maju w Akademii Filmowej filmowi psychopaci. Przypadki skrajne i paskudne. W programie kultowy obraz Olivera Stone'a z 1994 roku, klasyk Roberta Aldricha z 1962 roku, debiut reżyserski Clinta Eastwooda z 1971 roku oraz film Mary Harron z roku 2000.Cykliczne tematyczne pokazy filmowe. Obok niekwestionowanych arcydzieł, które zapisały się na stałe w historii kina, zaprezentujemy także obrazy kontrowersyjne, mniej znane lub zapomniane. Repertuar uzupełnią filmy, które nie miały dystrybucji kinowej w Polsce, a zostały docenione na zagranicznych renomowanych festiwalach. Każdy miesiąc to inny temat przewodni, w ramach którego będziemy zderzać i konfrontować filmową klasykę z popkulturą.
PROGRAM:
6 V 2014 godz. 19.30
Debiut reżyserski Clinta Eastwooda z 1971 roku. Prezenter radiowy poznaje w barze kobietę, która ma na jego punkcie obsesję...
Czas trwania: 102 minuty.
13 V 2014 godz. 19.30
Film Mary Harron z 2000 roku, będący adaptacją skandalizującej powieści Breta Eastona Ellisa. Główny bohater to żyjący w latach 80. amerykański yuppie, którego życie z świetnie płatną pracą, idealnym ciałem, idealnie skrojonymi garniturami i luksusowym apartamentem doskonale mieściłoby się w katalogowych ramach, gdyby nie jego niecodzienne hobby, któremu oddaje się z prawdziwą pasją, a którym jest mordowanie ludzi. Film Mary Harron, nie stroniący od drastycznych obrazów przemocy z jednej strony i równoważący je groteską z drugiej, mieści się gdzieś na granicy thrillera i społecznej satyry.
Czas trwania: 101 minut.
20 V 2014 godz. 19.30
Kultowy obraz Olivera Stone'a z 1994 roku. Para kochanków-morderców przemierza drogę nr 666 mordując przypadkowo spotkane osoby. Szybko stają się ulubieńcami mediów, które śledzą każdy ich krok i sprzedają spragnionemu skandali społeczeństwu zupełnie nowy typ bohatera.
Czas trwania: 122 minuty.
27 V 2014 godz. 19.30
Klasyk Roberta Aldricha z 1962 roku. Dwie siostry, dwie aktorki - jedna święciła tryumfy jako dziecko, druga została gwiazdą jako dojrzała kobieta. Teraz - obie w podeszłym już wieku - mieszkają razem. Skazane na własne towarzystwo. Zawiść, poczucie niespełnienia, frustracja i chora rywalizacja, które prowadzą do obłędu. Film Aldricha to psychologiczne studium choroby i relacji kat-ofiara wpisane w klaustrofobiczną przestrzeń wspólnego domu.
Wprowadzenie: Łukasz Ziomek
Data: każdy wtorek o 19:00 (prócz 22 kwietnia)
Miejsce: Kraków, Paulińska 28
Bilety: wstęp wolny
(-) (-)
Materiał Organizatora
6 maja 2014