Pracowite wakacje dzieci w Baju

Torunianie mają już tylko kilka dni na obejrzenie instalacji "Dzieci tworzą dzieło sztuki". Stoi w Teatrze Baj Pomorski, a stworzyły ją mali artyści z naszego miasta

Prace 29 dzieci będzie można oglądać tylko do końca sierpnia. Instalację tworzyły one w czasie kilkunastu warsztatów, które rozpoczęły się w maju br. Prowadzili je artyści z Baja, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz pedagodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Efektem spotkań są stojące w foyer trzy "Groty wyobraźni", rzeźby inspirowane twórczością Katalończyka Joana Miró, plaża - zmieniono w nią teatralny amfiteatr, oraz spektakl "Planeta zagubionych baloników", w którym mogą uczestniczyć tylko dwie rodziny.

Nowatorskie w skali kraju przedsięwzięcie cieszy się w Toruniu dużą popularnością. Do 24 sierpnia instalację zobaczyło 1300 mieszkańców i turystów, a 780 widzów wybrało się na przedstawienie. Jest ono grane sześć razy dziennie o pełnych godzinach między godz. 11 a 13 i od godz. 15 do 17. Ostatnia poniedziałkowa inscenizacja będzie 165. w miesiącu.

"Dzieci tworzą dzieło sztuki" ma oswajać widzów ze sztuką współczesną. - Ten projekt ma udowodnić mieszkańcom, że kultura nie musi być nudna. - mówił Piotr Lisowski, dyrektor Baja, podczas inauguracji wydarzenia. - "Dzieci tworzą dzieło sztuki" nie jest nieciekawą wizytą w galerii, ale interaktywnym spotkaniem ze współczesnymi dziełami. Dzięki stojącym w teatrze trzem "Grotom wyobraźni" otaczają one widzów ze wszystkich stron. Dzisiejsze spotkanie człowieka ze sztuką powinno być namacalne i to chcieliśmy w Baju osiągnąć.

Instalację można oglądać codziennie od godz. 10 do godz. 18. Bilety kosztują 5 zł, taką samą kwotę trzeba zapłacić za "Planetę zagubionych baloników". Fundusze na realizację przedsięwzięcia dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sobotę i niedzielę o godz. 15 na głównej scenie teatru przy ul. Piernikarskiej 9 po raz ostatni zostanie wystawiony również spektakl "Drzewo dzieci". Jest ono owocem drugiego projektu jaki w sierpniu odbywa się w Baju - "Lato w plenerze". Na to wydarzenie toruńska placówka grant zdobyła w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Uczestniczyło w nim 50 dzieci z grodu Kopernika. W czterech grupach (scenograficznej, muzycznej, aktorskiej i dziennikarskiej) pracowały przez dwa tygodnie nad przedstawieniem. Nad jego realizacją również czuwali artyści z naszej lalkowej sceny.

Inspiracją dla młodych aktorów była ich wyobraźnia. To ich sny były podstawą scenariusza. Na scenę przeniesiono je za pomocą teatru cieni, fluorescencyjnych rekwizytów i sztuce pantomimy. Widzowie w przedstawieniu zobaczą Kopciuszka i Pajaca, ale dzieci wymyśliły także takie postaci jak Króla Pomidora i Latające Krzesło. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

W Baju planują już podobne wydarzenia na wakacje 2010 r. - Tegoroczne projekty zachęciły nas do tego by robić kolejne przedsięwzięcia edukacyjne - mówi Marzenna Wiśniewska, kierownik literacki teatru. - W przyszłym roku chcemy wyjść poza teren teatru i plastycznie zaaranżować przestrzeń miejską. To czy tak się stanie zależy oczywiście od finansów, ale po sukcesie sierpniowych wydarzeń jesteśmy dobrej myśli. Na pewno znów będziemy aplikować o granty do Ministerstwa Kultury.

marceli.sulecki@torun.agora.pl



Marceli Sulecki
Gazeta Wyborcza Toruń
29 sierpnia 2009