Premiera dla młodzieży w Lubuskim Teatrze

Po spektaklu dla najmłodszych, który rozpoczynał sezon – przyszedł czas na młodzież. Już 27 września 2024 na scenie Teatru Lalek Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze zobaczymy spektakl, który wygrał Konkurs na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży. Wydarzenie zrealizowano w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spektakl „Norwegia 2.0 Poza siecią" to koncepcja Michała Telegi, który przy tej realizacji jest scenarzystą, reżyserem oraz twórcą scenografii i kostiumów. Michał Telega to reżyser teatralny i dramaturg, absolwent Wydziału Reżyserii i Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także pedagog współpracujący z Akademią Muzyczną imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Muzykę do spektaklu skomponował Daniel Grupa, na scenie zobaczymy Małgorzatę Polak jako Julię i Pawła Wydrzyńskiego jako Augusta. Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.

Michał Telega o swoim spektaklu pisze tak:
Tytuł nawiązuje do popularnego dramatu Igora Bauersimy „norway. today". Wówczas opowieść o Julii i Auguście mierzyła się z problemem samobójstwa, depresji i kontaktu internetowego w kontekście początku lat dwutysięcznych. „Norwegia 2.0" to historia dwóch osób, które już kiedyś się spotkały aby zredefiniować swoje postawy sprzed lat mierząc się z problemami doczesności. Telega - pisząc tekst scenariusza - nie tworzy sequelu znanej historii, ale podejmuje z nią dialog, nie bojąc się krytycznego spojrzenia.

„Norwegia 2.0 Poza Siecią" to cykl scen układający się w kolaż współczesnego eskapizmu młodych ludzi. To historia potrzeby resetu i mierzenia się z problemami, do których klucze posiada współczesna młodzież przyzwyczajona do przebywania w internecie jako w swoim „second life". Tematami stają się depresja, seksualność, mobbing i próba podjęcia swojej pierwszej zarobkowej pracy, hejt w internecie oraz znieczulica, którą spowodował pęd po sukces w sieci. W czasach upadku autorytetów i masowej produkcji treści (w tym popularnych fake news'ów) Julia i August czują się zagubieni i niepewni.

Sztuka o samotności jednostki staje się dramatem zadającym fundamentalne pytania o więzi społeczne i związkowe, które w ciągu ostatnich lat przeszły znaczącą transformację, choćby przez czynniki takie jak pandemia COVID-19 i wymuszona izolacja oraz kontakty zdalne ze światem. Tematyka „nowego nazewnictwa" - nomenklatury i terminologii niewykluczającej i włączającej (antyprzemocowej) zostaje podjęta na równych prawach w zderzeniu z tematami kondycji ludzkiej i ontologicznych pytań o ludzki los. Julia i August zadają pytania nie tylko o ryzyko związane „ze skokiem z fiordu" - czyli odcięciem się od internetu i zagrożeniem „śmierci za życia" w swoich społecznościach, ale również o sens politycznej poprawności, sens wiary w esencjonalne pojmowanie prawdy o świecie (religia i wychowanie), o edukację i poziom, jaki wykształcają i utrzymują dzisiejsze wspólnoty młodych ludzi.

W jaki sposób w dzisiejszej Polsce - „pośród rodzimych fiordów" - funkcjonuje system pomocy, terapii i wsparcia opiekuńczego w stosunku do młodych ludzi? Z jakimi problemami, nie tylko wewnętrznym konfliktem poczucia bezradności i strachu przed przyszłością - muszą mierzyć się Julie i Augustowie?

Spektakl powstał z osobistych doświadczeń „samotności w sieci" jako dorastania i dojrzewania w świecie zdominowanym przez internetowe znajomości, które stwarzają zupełnie inne relacje społeczno-polityczne we współczesnym społeczeństwie.

Zapraszamy do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze:
PREMIERA: 27.09.2024 r., godz. 19:00

Pozostałe terminy:
28.09.24 r., godz. 16:00
29.09.24 r., godz. 16:00

Październik:
04.10.24 r., godz. 16:00
05.10.24 r., godz. 16:00 (spektakl z udogodnieniami dla osób ze specjalnymi potrzebami: audiodeskrypcją i tłumaczeniem na j.migowy PJM)
06.10.24 r., godz. 16:00

Terminy szkolne:
02.10.24 r., godz. 10:00
03.10.24 r., godz. 10:00
08.10.24 r., godz. 10:00
Bilety: https://bilety.teatr.zgora.pl/



(-) (-)
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
27 września 2024
Portrety
Michał Telega