Premiera Ksiąg Jakubowych w Hamburgu

19 września w Hamburgu na deskach Thalia Theater o godzinie 19.00 odbędzie się oficjalna premiera spektaklu „Księgi Jakubowe". To kolejne przedstawienie polskiej laureatki najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej „Der Faust" w prestiżowym teatrze po bardzo dobrze przyjętym „Bokserze" na podstawie powieści „Król" autorstwa Szczepana Twardocha.

 

Przyjęta z ogromnym uznaniem przez krytyków na całym świecie powieść Olgi Tokarczuk, choć jej akcja toczy się w XVIII wieku, stanowi celne odniesienie do kondycji dzisiejszego społeczeństwa. Historia charyzmatycznego i tajemniczego Jakuba Franka, który u progu Oświecenia buduje wspólnotę ludzi skupioną wokół duchowych poszukiwań, przekraczających ówczesne normy religijne i społeczne, mocno rezonuje z potrzebami wielu osób żyjących w XXI wieku. „Księgi Jakubowe" to współczesna opowieść o problemach z tolerancją z jakimi zmaga się europejskie społeczeństwo.

To kolejna (już druga) okazja, aby zobaczyć powieść noblistki Olgi Tokarczuk w adaptacji Eweliny Marciniak. W 2016 roku Marciniak wystawiła już „Księgi Jakubowe" w Warszawie w Teatrze Powszechnym.

- Głęboko czułam, że tamta interpretacja w Teatrze Powszechnym nie jest wystarczająco moja. Tutaj w Hamburgu poczułam się wolna do tego, żeby wybrać konkretne wątki, pójść za nimi i się od nich odbić. Zadać książce Tokarczuk ważne dla mnie pytania, a nie być jej niewolnikiem Myśl Jakuba Franka, w której Szechina, czyli kobieca energia empatii i mądrości, może na nowo zdefiniować relacje międzyludzkie, jest mi bardzo bliska. Mam nadzieję poprzez ten spektakl przybliżyć tę perspektywę widzowi – mówi reżyserka.

Ewelinie Marciniak przy realizacji spektaklu towarzyszyło grono stałych uznanych twórców. Za dramaturgię, podobnie jak w Bokserze, odpowiadał Jarosław Murawski. Choreografią zajęła się Dominik Knapik. Scenografię przygotował Mirek Kaczmarek. W roli kontrowersyjnego mistyka Jakuba Franka będzie można zobaczyć Andre Szymanskiego, a kreację Jenty - będącej poza czasem – przygotowała Marianna Sadowska.

- "Księgi Jakubowe" mogą stanowić wyzwanie dla niemieckiej publiczności z uwagi na polski kontekst historyczny, religijny i polityczny. Jednak kiedy spojrzeć, w jak wielu krajach i na jak wielu granicach spotykają się główni bohaterowie książki, to trudno nie przyłożyć do niej wielokulturowej perspektywy. Ta historia zadaje pytania o tolerancje oraz charakter relacji społecznych jakie wytwarza współczesna Europa.

Historia Jakuba Franka i jego wyznawców, tak wciąga ponieważ uzmysławia nam jak bardzo tęsknimy za wspólnotą. W epoce kultu indywidualności brakuje nam bezpieczeństwa i transcendencji, brakuje czasu na uważny i czuły wgląd w siebie - mówi o swoim najnowszym spektaklu Ewelina Marciniak.



(jk)
Materiał nadesłany
18 września 2021