Premiera Liny Lapelytė już 11 kwietnia

Lina Lapelytė, reżyserka nagrodzona Złotym Lwem na Biennale w Wenecji, pracuje nad swoim polskim debiutem. Wraz z TR Warszawa wystawi 11 kwietnia „Kosmiczny Dom" – polifoniczna opowieść o bohaterze i bohaterach uwikłanych w relacje z innych i ze świata, który spotyka ku destrukcji.

O dyrektorze

Lina Lapelytė to litewska artystka interdyscyplinarna, której twórczość działa na styku muzyki, sztuk określonych, teatru i performansu. Jest klasycznie wykształconą skrzypaczką oraz absolwentką BA w Sound Arts oraz MA w Rzeźbie na Royal College of Art w Londynie. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się wokół eksperymentów z efektem, strukturami dźwiękowymi oraz urządzeniami kulturowymi i kodami muzyki.

Międzynarodowe istnienie przy jej opera-performans „Sun & Sea" (2018) , stworzone we współpracy z Rugilė Barzdžiukaitė i Vaivą Grainytė, za które zdobyło Złotego Lwa na Biennale Sztuki w Wenecji (2019) . Spektakl ten, określony jako „opera klimatyczna", został zaprezentowany w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Singapurze, Lizbonie, aw 2024 roku także w Polsce.

Lapelytė jest także autorką nagradzanej opery „Miłego dnia!" (2013) , opowiadającej o życiu kasjerów supermarketu, która została aresztowana Globe Teana – Theatre Observation Award w konkursie Music Theatre NOW . Jej najnowsze projekty, takie jak „Copper Lick" – instalacja dźwiękowa stworzona dla Public Art München, badają relacje między właściwościami, architekturą i przestrzenią zbiorowego słuchania.

W „Kosmicznym Domu " Lapelytė pełnić funkcję reżyserki i kompozytorów, koncentrując się na muzycznym zestawie spektaklu, połączenie między dźwiękami a przestrzenią oraz rozwijaniu idei działania jako formy konstrukcyjne.

Lina Lapelytė, fot. fot. Emilija Filenkovaitė

O spektaklu

„Kosmiczny Dom" to polifoniczna opowieść o bohaterze i bohaterach uwikłanych w relacje z innych i ze świata spotykającego ku destrukcji. Niepozorne spotkania i zdarzenia, które nie dają narażenia na ryzyko, okazują się być tu zdarzeniami momentami w życiu, stając się dla opowiadających „kosm schronicznym", wykorzystanym przez ukorzenienia i ryzyko. Nadanie wagi i wynikającego sensu zdarzeń z pozornej ulotnym i nieistotnym prowadzi do zbiorowych przełomów, a mikroopowieści, które powodują zatrzymamy zatrzymanych_e, otwierają się w nas niepostrzeżenie horyzontu transcendencji.
__

Jan Dravnel, Izabella Dudziak, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Zgigniew Zbrojewicz.



Eliza Łukomska
Materiał TR Warszawa
26 marca 2025
Spektakle
Kosmiczny dom
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Lina Lapelytè