Premiera na otwarcie sezonu

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu otwiera sezon 24 września na Scenie Kameralnej premierą komedii Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje!" w reżyserii Macieja Podstawnego. Sztuka ta od prapremiery w 1832 wciąż jest obecna na polskich scenach, nie tracąc nic ze swojej aktualności

W historii kaliskiego teatru odnotowano jej wystawienie w 1875, 1903, 1905, a po wojnie grana była tylko raz, w 1962, w reżyserii Tadeusza Kubalskiego, z Kają Starzycką-Kubalską w roli Barbary. Ówczesny recenzent B. A. Konarski (Bohdan Adamczak) wołał „Gwałtuuu…” i konkludował, że oglądanie na scenie bawiących się aktorów nie zawsze równa się zabawie na widowni. Obecnie Teatr pragnie przypomnieć tę komedię w nowym opracowaniu scenicznym Macieja Podstawnego.

"Gwałtu, co się dzieje!" odczytywano przeważnie jako krytykę przemian obyczajowych na początku XIX wieku oraz satyrę na nieskuteczne rządy. Tekst Fredry daje jednak szereg innych możliwości odczytania, a interpretacja Macieja Podstawnego wykorzystuje jakże aktualne dzisiaj problemy tożsamości płciowej. Reżyser czyni centrum przedstawienia zmianę kostiumu, który zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet powoduje spore zamieszanie. Przedstawia sterroryzowanych, poddanych przemocy mężczyzn w sukienkach, którzy stopniowo rozsmakowują się w swym nowym położeniu, i kobiety w męskim przebraniu, które starają się sprostać swej nowej roli. Reżyser wykorzystuje wszystkie atuty, jakie stwarza schemat farsy; poddaje próbie zarówno język, jak i anegdotę tej komedii, sprawdzając ich nośność i aktualność.

Kolejna premiera –  22 października – to "Piotruś Pan" w opracowaniu i reżyserii Michała Derlatki. Scenariusz przedstawienia oparty jest na znanej książce Jamesa Matthew Barriego, której akcja rozgrywa się w krainie dziecięcej szczęśliwości – Nibylandii. Kaliska premiera przypada dokładnie w sto lat od wydania ostatecznej wersji powieści. Inscenizacja Michała Derlatki, która wprawia w ruch urządzenia techniczne sceny i ma wiele efektów świetlnych, jest dobrą okazją do inauguracji Dużej Sceny po jej modernizacji.

Na początku grudnia 2011 do repertuaru TWB wejdzie "Napis" – głośna francuska sztuka współczesnego autora, Geralda Sibleyrasa, o którym prasa paryska pisała, że jest dramatopisarzem, „na którego można liczyć i z którym trzeba będzie się liczyć! Jest młody, ma pomysły, talent i styl. […] to pełen werwy, władający ostrym piórem i poczuciem humoru żartowniś. [...] Wpada w szał na widok głupoty ludzkiej, która niesie ze sobą stereotypy i tak zwane «prawdy niepodważalne», poznawane podczas lektury kolorowych pisemek”. Napis wyreżyseruje na Scenie Kameralnej Norbert Rakowski. Ponadto w styczniu odbędzie się premiera znanej sztuki bułgarskiego pisarza Christo Bojczewa Orkiestra „Titanic”, którą wyreżyseruje stale współpracujący z kaliskim teatrem Rudolf Zioło.

Natomiast na wiosnę  2012 planowana jest realizacja projektu Pawła Passiniego opartego na tragediach antycznych. Plan współpracy z Pawłem Passinim pojawił się podczas ostatnich Kaliskich Spotkań Teatralnych, na których zaprezentował on "Turandot". Przedstawienie to, wyróżnione nagrodą aktorską dla Katarzyny Tadeusz podczas 51. KST, zostało także pokazane podczas The Edinburgh Festival Fringe, gdzie otrzymało nagrodę „Total Theatre Award”. Przedstawienie realizowane na kaliskiej scenie powstanie we współpracy z wrocławskim Instytutem Grotowskiego i z pewnością będzie to atrakcyjna oferta dla młodych widzów, gdyż Passini sięga po niekonwencjonalne środki wyrazu i tworzy zaskakujące świeżością rozwiązań sytuacje sceniczne.

Spośród przedstawień  wcześniejszych w repertuarze TWB w bieżącym sezonie pozostaną  dwa widowiska dla najmłodszych widzów – "Pszczółka Majka" i "Marianna i smoki", które są wykonywane w planie lalek i planie aktorskim. Oba te przedstawienia odznaczają się przystępną formą opowieści, są atrakcyjne plastycznie – operują barwnymi lalkami i ciekawą scenografią, zaś dynamikę akcji scenicznej podnoszą wplecione w nią piosenki.

Ponadto z przedstawień, które miały premiery w minionych sezonach, w repertuarze pozostaje "Mój Nestroy" Petera Turriniego w reżyserii Rudolfa Zioło z Tomaszem Kotem w roli tytułowej, Szklana menażeria Tenneesse Williamsa w reżyserii Jacka Jabrzyka, widowisko muzyczne w reżyserii Wojciecha Kościelniaka Summertime oraz Tartuffe Moliera, obecny na naszej scenie od 2008. Ofertę repertuarową dopełniają dwie świetne komedie – "Mayday" i "Szalone nożyczki".



Agata Wypych-Skonieczny
Materiały Teatru
24 września 2011