Premiera na Scenie Letniej

Emily i Oliver właśnie wyprowadzili się na przedmieścia, z dala od Londynu, "ohydnego, kapitalistycznego zbiorowego gwałciciela". Pewnego dnia zapraszają swoich nowych sąsiadów, Dawn i Alana, na wieczorek zapoznawczy. To spotkanie potoczy się w dość niespodziewanym kierunku, obnaży skrajne różnice dzielące te dwie pary, ale - co najważniejsze - ujawni, że oba związki znajdują się w głębokim kryzysie. Czy ta świadomość okaże się oczyszczająca, czy wyniszczająca?



Komediodramat Torbena Bettsa nie daje łatwych odpowiedzi, ale bardzo wnikliwie opisuje chaos postaw i racji, w jakim współcześnie żyjemy.

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu "Niezwyciężony" Torbena Bettsa w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Planowana premiera: 13 lipca na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Torben Betts (ur. 1968) - jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich dramatopisarzy. Ukończył Uniwersytet w Liverpoolu i pierwotnie zajmował się aktorstwem. Jego talent pisarski odkrył Alan Ayckbourn, który w roku 1999 zaproponował mu objęcie funkcji dramaturga rezydenta w Stephen Joseph Theatre w Scarborough. Był to przełomowy moment w karierze pisarza. Jego twórczość szybko zyskała uznanie publiczności i krytyków, czego dowodem jest przyznana mu nagroda za Najlepszą Nową Sztukę sezonu 2006/2007. Zarówno jego własne sztuki jak i adaptacje prezentowane są obecnie na deskach najważniejszych scen w Wielkiej Brytanii oraz wielu teatrów zagranicznych. Liz Lockhead, wybitna szkocka poetka opisuje go jako "najlepszego obecnie autora teatralnego". Z kolei opiniotwórczy magazyn Time Out charakteryzuje Bettsa sztuki jako "błyskotliwe i wymagające".

Jarosław Tumidajski (ur. 1980) - reżyser. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (dzisiejszej AST). Debiutował w 2004 roku podczas pierwszej edycji Intermedialnego Forum Teatru Baz@rt „Nocnym autobusem" Michała Walczaka. Spektakl wszedł później do repertuaru Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował Grupę Laokoona Tadeusza Różewicza (2007), „Onych" Stanisława Ignacego Witkiewicza (2008), „Pana Tadeusza" wg Adama Mickiewicza (2011), „Wyspę niczyją. Mapping" wg własnego scenariusza (2012), „Akt równoległy" Dereka Benfielda (2014), „Kreację" Ireneusza Iredyńskiego (2016) oraz „Uwiedzonych" wg „Małżeństwa z kalendarza" Franciszka Bohomolca i „Cudzoziemczyzny" Aleksandra Fredry (2016). Ponadto zrealizował między innymi „Świętą Joannę Szlachtuzów" Bertolta Brechta (Teatr Miejski w Gdyni, 2008 oraz Teatr Nowy w Łodzi, 2011), „Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej" wg Michała Witkowskiego (Teatr Śląski w Katowicach, 2008), „Disneyland" wg Stanisława Dygata (Teatr Ludowy w Krakowie, 2009), „TRANS-ATLANTYK" wg Witolda Gombrowicza (Wrocławski Teatr Współczesny, 2010), „Solaris" wg Stanisława Lema (Teatr Śląski, 2011), „Zabójcę" Aleksandra Mołczanowa (Teatr Ludowy, 2013), „Proces 2.0" wg Franza Kafki (Teatr im. Solskiego w Tarnowie, 2014), „Stop the tempo!" Gianiny Cărbunariu (Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, 2015). Od blisko trzech lat związany jest z Teatrem Współczesnym w Warszawie, w którym wyreżyserował „Bucharest calling" Ştefana Pecy (2016), „Czas barbarzyńców" Dona Taylora (2017), „Zbrodnie serca" Beth Henley (2018) oraz „Trzecią pierś" Ireneusza Iredyńskiego (2019). Jest trzykrotnym zdobywcą Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego - za reżyserię Grupy Laokoona (2008), za reżyserię „Onych" i „Świętej Joanny Szlachtuzów" (2009) oraz za reżyserię „Kreacji" (2017). „Kreacja" otrzymała także Honorową Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska dla spektaklu roku. Laureat nagrody na XII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia za reżyserię „Czerwonych komet" Andreasa Sautera i Bernharda Studlara w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie (2008). Jego spektakle prezentowane były na festiwalach w kraju (m.in. Wybrzeże Sztuki, Boska Komedia, Różewicz Open Festiwal, Kaliskie Spotkania Teatralne) i za granicą (Hiszpania, Francja, Rosja, Ukraina). Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, w którym zrealizował „Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca (2017), „Katar" wg Stanisława Lema (2018) oraz „Trzecią pierś" Ireneusza Iredyńskiego (2018). W mijającym sezonie wyreżyserował w Teatrze Telewizji „Aszantkę" Włodzimierza Perzyńskiego.

Katarzyna Sobańska (ur. 1967) - scenografka. Absolwentka katowickiego wydziału ASP w Krakowie (grafika ,malarstwo i grafika, projektowa). W roku 1991 Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 1993 roku zajmuje się głównie scenografią. Kierownik Katedry Scenografii Filmowej na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Zrealizowała wiele scenografii filmowych, teatralnych i telewizyjnych Współpracowała z Katowickim Studiem Form Telewizyjnych. Współpracowała m.in. z Lechem Majewskim, Agnieszką Holland, Katarzyną Adamik, Magdą i Piotrem Łazarkiewiczami.

Marcel Sławiński (ur. 1971) - scenograf. Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (grafika, malarstwo, rysunek) oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie; Adiunkt Katedra Scenografii Filmowej na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Współpracuje m. in. ze scenami warszawskimi (Teatr Wielki - Opera Narodowa, Teatr Rozmaitości, Teatr Polonia, Kino-Teatr Bajka), i wrocławskimi - Operą Dolnośląską, Operą i Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Polskim w Bielsku Białej, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Śląskim. Autor scenografii do licznych spektakli teatralnych, operowych i musicalowych m.in. w reżyserii Grzegorza Jarzyny, Magdaleny Piekorz, Pawła Wojcieszka, Małgorzaty Szumowskiej i Marka Weiss-Grzesińskiego.

Kolejne spektakle: 17, 18, 19, 30, 31 lipca oraz 1 i 2 sierpnia na Scenie Kameralnej oraz 20 lipca 2019 na Scenie Letniej.



(-) (-)
Materiał Teatru
21 czerwca 2019
Spektakle
Niezwyciężony