Premiera płyty Krzysztofa Tyńca "Dopokąd"
23 marca 2015, nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ, ukaże się płyta Krzysztofa Tyńca "Dopokąd", na którą składa się w większości autorski repertuar artysty."Dopokąd" to nie tylko album. 20 marca o godz. 20:00 na scenie Teatru Ateneum w Warszawie będzie miała miejsce premiera recitalu Krzysztofa Tyńca, pod tym samym tytułem.
Na płycie "Dopokąd" Krzysztof Tyniec prezentuje w większości autorskie teksty. W jego repertuarze znalazło się również kilka piosenek, które podarował artyście Krzysztof Piasecki. Wątki dominujące w utworach Tyńca są bliskie współczesnym ludziom. Często poruszają prozaiczne, ale ważne i nie pozbawione głębi, tematy. Artysta śpiewa o miłości - tej prawdziwej oraz tej chwilowej i szybko przemijającej, o silnych zauroczeniach i zamroczeniach, o upływie czasu i zwykłych problemach dnia codziennego. Artyście udaje się mówić o ważnych i poważnych tematach w sposób lekki, pełen wdzięku oraz bardzo dowcipny.
Z wielką pogodą ducha i spokojem, który tak ważny jest zwłaszcza dziś, w zwariowanym i zabieganym świecie.
Słuchając płyty Krzysztofa Tyńca dowiemy się, że ma duży dystans do siebie, swojego zawodu i swoich osiągnięć. Aktor z przymrużeniem oka traktuje swoją wygraną w najbardziej widowiskowym tanecznym telewizyjnym show, a także popularny portal społecznościowy, na którym coraz częściej toczy się "życie". Tyniec zabiera słuchaczy na spacer po Saskiej Kępie, pokazując jak bliskie jest mu to miejsce.
Tytuł tego z pozoru lekkiego i dowcipnego recitalu o codziennościach został zaczerpnięty z ostatnich wersów wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. "Pielgrzym":
Przecież i ja ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopokąd idę!...
Krzysztof Tyniec mówi o życiu tu i teraz, skupieniu na drobnych sprawach. Tekstom doświadczonego Aktora energetycznego brzmienia dodają młodzi muzycy z zespołu Piramidy w składzie: Piotr Kajetan Matczuk - kierownictwo muzyczne, instrumenty klawiszowe, Piotr Augustynowicz - gitary, Tomasz Imienowski - bas, Tomasz Paszko - perkusja
***
Krzysztof Tyniec swoją karierę sceniczną rozpoczął w 1982 w Teatrze Współczesnym, z którym związał się na kolejnych sześć lat, grał między innymi rolę Demetriusza w "Śnie nocy letniej" oraz Rimskiego
w "Mistrzu i Małgorzacie". Po 1988 roku przyszedł czas na kolejny etap kariery, którym był i jest do dziś Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Niezapomniane kreacje aktora podziwiane w Ateneum to m.in. Lancelot Gobbo w "Kupcu Weneckim", Gombrowicz w "Kosmosie", Fadinard w "Słomkowym kapeluszu", François Pignon w "Kolacji dla głupca", organizator w "Niech no tylko zakwitną jabłonie" Można go również zobaczyć na scenie warszawskiego Teatru Capitol w spektaklu "Klub mężusiów". W latach 90tych skutecznie zagościł w świadomości najmłodszego odbiorcy dzięki charakterystycznym rolom Pana Fasoli w programie "Fasolandia", Dżina w serii filmów wytwórni Walta Disneya o Aladynie oraz kultowego Timona z filmu "Król Lew". W 2014 roku zagościł w świadomości młodego widza jako Profesor Rozumny w rozśpiewanej "Wannie Archimedesa" wyreżyserowanej przez Krzysztofa Jaślara. W 2007 roku przyjął zaproszenie do telewizyjnego show "Taniec z gwiazdami", w którym wywalczył pierwsze miejsce i otrzymał Kryształową Kulę. Widzowie telewizji publicznej kojarzą go ze współpracy z Kabaretem Olgi Lipińskiej, w którym Krzysztof Tyniec brał udział ponad 15 lat. W 2014 roku został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W lutym 2014 roku nakładem wytwórni MTJ ukazał się debiutancki album aktora pt. "Ulotne piosenki". Znalazły się na nim utwory śpiewane i zarejestrowane podczas spektakli teatralnych oraz piosenki nagrane specjalnie na debiutancką płytę.
Partnerzy : Ateneum Teatr im. Stefana Jaracza w Warszawie
(-) (-)
Materiał Teatru
18 marca 2015