Premiera Studencka i Before Dnia Kobiet

Wrocławski Teatr Pantomimy w najbliższym czasie zaprasza na dwa przedstawienia „Historia brzydoty” w reżyserii Anny Piotrowskiej oraz dyptyk teatralny „Poławiacze papieru” i „Dom Bernardy Alba” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.

28 lutego, na Scenie na Świebodzkim „Historia brzydoty" premiera studencka, czyli spektakl dla widzów, którzy chcą wiedzieć więcej. Przedstawienie Piotrowskiej powstało z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jedno z kanonicznych dzieł literatury, odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, dało impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno. To piękno ma swoją boginię: Ana, która wykorzystuje słabości, pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji – miejsce na granicy życia i śmierci.

Ana – bogini symetrii, wagi, ciała, rozmiarów, jedzenia, liczenia, dotyku, szkieletu, zanikania.

Reżyserka zainteresowana jest bezpośrednio ucieleśnieniem CHOROBY. Zastanawia się, kim jest Anoreksja, co myśli, jak czuje. Piotrowska nie jest zainteresowana stworzeniem historii pięciu kobiet chorych na anoreksję. Tutaj aktorki same dla siebie przyjmują dwoiste postaci: ANOREKSJĘ (jej ucieleśnienie) i OFIARĘ anoreksji. Stąd pomysł stworzenia imion bohaterek: Anaza, Anasza, Anagi, Anaria, Anakha.

Po przedstawieniu Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do wzięcia udziału w dyskusji z twórcami przedstawienia. Rozmowę z publicznością i realizatorami „Historii brzydoty" poprowadzi Bartłomiej Miernik.

Wszystkie przedstawienia można zobaczyć od piątku 28 lutego do niedzieli 2 marca o godzinie 19.00 na Scenie na Świebodzkim.

Bilety na premierę studencką dla osób uczących się w specjalnej cenie 10 zł!

Spektakl powstał we współpracy z Laboratorium Ruchu działającym przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami są: Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut Muzyki i Tańca.

4 i 5 marca Pantomima zaprasza na Before Dnia Kobiet. W ramach tego wydarzenia można będzie zobaczyć dyptyk wyreżyserowany przez Zbigniewa Szymczyka „Poławiacze papieru"/"Dom Bernardy Alba".

Sztuka Lorki – „Dom Bernardy Alba" - odczytana została jako historia wyznaczania granic dozwolonych form seksualności oraz definiowania tego, co jest normalne, moralne i naturalne. Źródłem egzystencjalnego dramatu staje się swoista szczelina pomiędzy ciałem, pragnącym rozkoszy i bliskości, a jego reprezentacją, która – będąc pod ciągłą restrykcją matczynych nakazów – pisze ciała córek w sytuacjach granicznych: pożądania, miłości, śmierci.

Matka, starająca się wyobcować córki wobec popędowej natury ciała, wprowadza do porządku domowego dyscyplinę – efektywny instrument władzy nad tożsamością każdej z nich. W tym domu nie okazuje się rodzicielskiej miłości, nie ma pobłażania wybrykom młodości. Każda oznaka emancypacji zostaje brutalnie obalona. Niebezpieczna gra pomiędzy budzącym się pożądaniem, a zniewalającym wpływem matki rozpoczyna się, kiedy w domu pojawia się mężczyzna.

Na scenie gościnnie, legenda wrocławskiej pantomimy – Ewa Czekalska.

W przedstawieniu „Poławiacze papieru" tajemniczy K. to typowy everyman, bohater zniewolony i zagubiony, który staje przed upersonifikowaną alegorią władzy i systemu urzędniczego sterującymi jego działaniami. Przechodzący przez tryby machiny urzędniczej K., z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości, a walka z systemem zdaje się nie mieć końca.

Przedstawienie zrealizowano w konwencji teatru absurdu, gdzie autonomiczna wizja świata nabiera charakteru parabolicznego. Odrzucone zostały związki przyczynowo-skutkowe, a włączono do fabuły elementy nadrealizmu.

Jedną z głównych inspiracji była specyfika języka urzędniczego, jako niedoskonałego środka komunikacji podatnego na socjotechniczne nadużycia.

Bilety na dyptyk dla wszystkich Pań w cenie 20 zł.



(-)
Materiał Teatru
26 lutego 2014