Premiera wg tekstu na zamówienie

Wszyscy święci" w reż. Wojciecha Farugi to pierwszy z trzech spektakli wchodzących w skład cyklu inscenizacji przygotowanych na zamówienie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Prapremiera 13 kwietnia na Małej Scenie.

Pozostałe dwie propozycje z cyklu OBURZENI to "Popiełuszko" (reż. Paweł Łysak) oraz "Kalekie ptaki, ostre trawy" (reż. Weronika Szczawińska). 

Święci czy chorzy psychicznie? Asceci czy głupcy, chcący zwrócić na siebie uwagę otoczenia?

Dla wielu średniowiecznych ascetów chrześcijańskich normą stały się długotrwałe posty o chlebie i wodzie, noszenie włosiennicy, codzienne biczowanie ciała oraz nocne modlitwy, czyli to, co psychologia uznaje za patologię.

Spektakl "Wszyscy święci" staje się próbą diagnozy fanatyzmu i opowieścią o męczennikach codzienności. Reżyser zadaje pytanie: gdzie kończy się głęboka wiara, religia, a gdzie zaczyna szaleństwo w imię Boga? W jaki sposób odróżnić ideologię od rzeczywistości, w którą wpisują się współcześni męczennicy? Czym dla zmęczonych życiem bohaterów jest męczeństwo? Ile nieudanych prób samobójczych można znieść? Jak długo można wytrzymać opiekę na chora matką i marudzenie gderliwego ojca?

Współczesne formy stygmatów to niekoniecznie rany fizyczne. 

JAROSŁAW JAKUBOWSKI

ur. 6 marca 1974 r. w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomów wierszy, między innymi Pseudo, Ojcostych i Flow oraz tomu prozy Slajdy. Jako dramatopisarz debiutował utworem Dom matki, którego czytanie sceniczne odbyło się w październiku 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. W 2010 roku za sztukę Życie zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie na komedię współczesną rozpisanym przez Teatr Powszechny w Łodzi, a dramat Generał znalazł się w finale konkursu "Metafory rzeczywistości" Teatru Polskiego w Poznaniu. 21 kwietnia 2011 roku Teatrze IMKA w Warszawie miała miejsce prapremiera Generała.

Ponadto - autor dramatu Koncert na rożek, bęben i violę inspirowanego życiem i twórczością Czesława Miłosza (prapremiera 30 czerwca 2011 roku w Białymstoku) oraz zdobywca wyróżnienia w konkursie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za sztukę dla dzieci Wielka podróż Malinowego Królika. Dwukrotny laureat nagrody "Złotej Strzały Łuczniczki" za Bydgoską Książkę Roku. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego "Topos". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z żoną dwójką dzieci mieszka w Koronowie. 

WOJCIECH FARUGA

Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem "Miarka za Miarkę" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ramach projektu ODKRYTE/ZAKRYTE w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy zrealizował akcję performatywną "Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji" na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. Był współscenarzystą wydarzeń w ramach akcji WYŁĄCZ SYSTEM vol 2. i vol. 3 organizowanej przez Dom Spotkań z Historią ( dodatkowo zrealizował autorskie projekty "Radiostacja" i "Tele-re-wizor"). Jest współautorem projektu i realizatorem jednego z odcinków serialu teatralnego "XIX>XXI", otwierającego Centrum Nauki Kopernik. Ponadto współtworzył zwycięską koncepcję Muzeum Katyńskiego oraz kilka innych idei ekspozycyjnych muzeów w całej Polsce - Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach spektakle "Carson City" i "San Fernando Valley". Wymienione pokazy zrealizowane zostały w ramach kolektywu teatralnego 52°43'N19°42'E PROJECT. Od lutego 2012 roku Wojciech Faruga jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "KORCZAK".



(-)
Materiał Teatru
31 marca 2012
Spektakle
Wszyscy święci