Prezentacja rumuńskiej kultury w Polsce

Wernisażem wystawy „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu" w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie – oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku zainaugurowaliśmy obchody polsko-rumuńskiego sezonu kulturalnego w Polsce. Wydarzenia przygotowane przez stronę rumuńską i przybliżające Polakom rumuńską kulturę będą prezentowane w całym kraju pod hasłem „Mamy wspólny język".

W uroczystości w Gdańsku uczestniczyły wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska oraz wiceministra kultury Rumunii Diana Baciuna.

Po prawie dwuletnich przygotowaniach możemy dziś z radością i satysfakcją zainaugurować, wystawą wybitnego rumuńskiego malarza, obchodzony po raz pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025. Program sezonu obejmuje szerokie spectrum wydarzeń z niemal wszystkich dziedzin sztuki. W różnych częściach Polski zaplanowane zostały wystawy malarstwa i rzemiosła, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, filmy dokumentalne i fabularne, spektakle teatralne czy prezentacje literackie.

Mamy nadzieję, że przybliżą one odbiorcom rumuńską kulturę i twórczość niesamowitych artystów– podkreśliła Marta Cienkowska, wiceministra kultury. – Polska i Rumunia mają wiele wspólnego. Łączy nas położenie w środku Europy, przynależność do Unii Europejskiej i NATO, wydarzenia historyczne, doświadczenie transformacji, a także miłość do tradycji . Łączy nas kultura, co dostrzegli autorzy identyfikacji wizualnej sezonu, czyli dwójka studentów z warszawskiej i bukaresztańskiej ASP. Hasło sezonu – „Mamy wspólny język", jednoznacznie to podkreśla. Choć mówimy językami tak do siebie niepodobnymi, to mamy wspólny język porozumienia – język muzyki, tańca, malarstwa czy teatru – dodała wiceministra kultury.

Zobacz piękno Rumunii i jej kultury
Wybór prac Nicolae Grigorescu, zaprezentowany na wystawie w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie, stawia artystę w roli piewcy narodowego etosu, co w jego twórczości cenili zarówno współcześni rumuńskiego malarza, jak i późniejsze pokolenia.

W drugiej połowie XIX wieku Rumuni, jak pozostałe narody europejskie, przechodzili proces utrwalania narodowej tożsamości. Ważną rolę odegrali w nim ludzie kultury. Narodową odrębność odnajdywano w świecie wsi — w ludowej twórczości, tradycjach, strojach i chłopskiej duchowości.

Widoczne jest to również w twórczości Grigorescu, który przedstawiał piękną stronę życia na wsi, unikając jakichkolwiek odniesień do realnych problemów społecznych. Malował w plenerze na niewielkich przenośnych podobraziach, chwytając z powodzeniem zmienność natury i migotliwość światła. Świadomie ukazywał motywy, w których jego rodacy mogli dojrzeć istotę narodowego ducha. W jego twórczości odnaleźć można wyobrażenia bujnej natury, piękna chłopskich strojów i wiejskich scen, współbrzmiących ze zbiorową świadomością rumuńskiego narodu.

Nicolae Grigorescu (1838–1907) jest powszechnie uznawany za narodowego malarza Rumunii. Dzięki studiom w Paryżu i przynależności do nowatorskiej szkoły w Barbizon stał się artystą, który w największej mierze wprowadził rumuńskie malarstwo na drogę nowoczesności.

Wystawa powstała w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku z Narodowym Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie oraz Muzeum Narodowym Wsi „Dimitrie Gusti" w Bukareszcie przy wsparciu Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Będzie dostępna w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie do 27 października 2024r.

Weź udział w wydarzeniach polsko-rumuńskiego sezonu kulturalnego
W trakcie Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia, trwającego od czerwca 2024 r. do października 2025 r., w obydwu krajach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych, wystawienniczych i literackich. Programowi towarzyszy hasło „Mamy wspólny język", odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.

Identyfikacja wizualna sezonu została stworzona przez polskich i rumuńskich studentów, z wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem ich pracy jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Wraz z hasłem „Mamy wspólny język", odwołują się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi, w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 jest efektem współpracy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Poznaj program wydarzeń https://iam.pl/pl/mamy-wspolny-jezyk-sezon-kulturalny-polska-rumunia-2024-2025



(-) (-)
Materiały MKiDN
1 sierpnia 2024