Program festiwalu

Na dziewięć różnych przedstawień w ramach 32. Gorzowskich Spotkań Teatralnych zaprasza w połowie listopada Teatr im. Osterwy. Gorzowskie Spotkania Teatralne rozpoczynają się 7 listopada 2015 o 19.00. Spotkania zainauguruje spektakl gospodarzy "Bal w operze” w reżyserii Lecha Raczaka i Darii Anfelli.

Program:

7 listopada (sobota ), godz. 19.00
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Julian Tuwim
BAL W OPERZE premiera
Reżyseria: Lech Raczak, Daria Anfelli
Muzyka: Paweł Paluch
Scenografia: Piotr Tetlak
Kostiumy: Natalia Kołodziej
Ruch Sceniczny: Tomasz Dajewski
Zespół muzyczny: Marek Zalewski /fortepian/, Marcin Stachowiak/Mariusz Nowaczyński /klarnet/, Lech Serpina /skrzypce/ , Paweł Czyrka /kontrabas/, Mariusz Lipiński/Ireneusz Budny /perkusja/
Obsada:
Michał Anioł, Bartosz Bandura, Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Bogumiła Jędrzejczyk, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska – Prorok,
Kamila Pietrzak – Polakiewicz, Bożena Pomykała – Kukorowska, Przemysław Kapsa, Artur Nełkowski,
Krzysztof Tuchalski, Cezary Żołyński
„Bal w operze" najpopularniejszy poemat satyryczny Tuwima. Powstał w 1936 roku. Zaliczany do jednych z ostrzejszych i brutalniejszych utworów w jego twórczości. Tuwim piętnuje zachowanie elit dwudziestolecia międzywojennego, poświęcających czas na rauty i przyjęcia. Akcja rozgrywa się jednocześnie w gmachu Opery, na ulicach miasta i okolic dzięki czemu poeta uzyskuje syntetyczny obraz współczesnej mu epoki. „Bal w operze" jest bowiem obrachunkiem ze światem. Poeta krytykuje przede wszystkim elity rządzące (sanację) oraz szerzej – całe społeczeństwo. Utwór ma zatem cechy pamfletu politycznego.
Czas trwania: 60 min. (bez przerwy)

8 listopada (niedziela), godz.15.00 i 19.00
Teatr Syrena
Ludwik Starski
HALLO SZPICBRÓDKA
Musical
Adaptacja: Hanna Maria Kos
Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Choreografia: Jarosław Staniek
Scenografia i wizualizacje: Damian Styrna
Kostiumy: Bożena Ślaga
Obsada:
Anna Terpiłowska, Marta Walesiak, Beata Jankowska-Tzimas, Piotr Polk,
Piotr Siejka, Przemysław Glapiński, Albert Osik, Łukasz Chmielowski , Michał Konarski, Jacek Pluta, Wiktor Korzeniowski, Marcin Piętowski, Piotr Kamiński, Paweł Kamiński, Tancerki i Tancerze Teatru Syrena
Dwudziestolecie międzywojenne. Warszawa. Teatrzyk rewiowy „Czerwony Młyn" przeżywa finansowy i artystyczny kryzys. Na widowni pustki, a właściciel nie ma już pieniędzy na pensje dla pracowników. Kiedy komornik wręcza dyrektorowi nakaz zajęcia majątku teatralnego, niespodziewanie pojawia się elegancki dżentelmen, inżynier Fred Kampinos i proponuje swoją pomoc. Bardziej od tego, co dzieje się na scenie, interesuje go jednak tancereczka Anita i sąsiadujący z teatrem bank...
"Hallo Szpicbródka", film Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody, to jeden z największych przebojów w historii polskiego kina.
Wojciech Kościelniak, mistrz polskiego teatru muzycznego, przygotował wierne pierwowzorowi, a zarazem nowoczesne przedstawienie z dynamiczną akcją, melodyjnymi piosenkami i błyskotliwymi dialogami.
Czas trwania: 150 min. (z przerwą)

9 listopada (poniedziałek), godz. 19.00
Teatr Lubuski im. Leona Kruczkowskiego z Zielonej Góry
GDY PRZYJDZIE SEN – TRAGEDIA MIŁOSNA
Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak (PiK)
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Jacek Hałas
Obsada:
Beata Sobicka-Kupczyk, Joanna Koc, Radosław Walenda, Urszula Zdanowicz-Łabiak, Wojciech Brawer, Joanna Wąż, Anna Chabowska, Romana Filipowska, James Malcolm, Kinga Kaszewska-Brawer, Robert Kuraś, Tatiana Kołodziejska Marta Frąckowiak, Aleksander Stasiewicz, Alicja Stasiewicz, Ernest Nita, Marek Sitarski, Elżbieta Donimirska
Zielonogórska inscenizacja GDY PRZYJDZIE SEN-TRAGEDIA MIŁOSNA to druga część w tak zwanej trylogii OPOWIEŚCI WIEJSKICH. Opowieści o człowieku poprzez pryzmat wsi. Konfrontacja jednostki ze społecznością. Pierwsza cześć, czyli DROGA ŚLISKA OD TRAW opowiadała o złu, druga to opowieść o miłości, a trzecia będzie skupiała się na rodzinie.
Spektakl dla widzów dorosłych!
Czas trwania: 105 min. (bez przerwy)

10 listopada (wtorek), godz. 19.00
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera,
Teatr Tu i Teraz
Hanoch Levin
JAKOBI I LEIDENTAL
Przekład: Michał Sobelman
Reżyseria: Marcin Hycnar
Muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz
Scenografia: Julia Skrzynecka
obsada:
Katarzyna Herman, Jacek Braciak, Michał Starski
Dwaj przyjaciele od lat spędzają wspólnie czas pijąc herbatę i grając w domino. Wszystko zmienia się, gdy jeden z nich postanawia „zacząć żyć pełnią życia". Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja? Czy rzeczywiście szczęście jest na wyciągnięcie ręki?
Autor tekstu - Hanoch Levin – to jeden z najważniejszych izraelskich dramatopisarzy; jego dramaty cieszą się niesłabnącą popularnością na polskich scenach.
Czas trwania: 100 min. (z przerwą)

11 listopada (środa), godz. 19.00
Agencja Artystyczna Księżyc w misce
Miro Gavran
WSZYSTKO O MĘŻCZYZNACH
Reżyseria: Bartłomiej Wyszomirski
Obsada:
Michał Lesień-Głowacki, Arkadiusz Janiczek, Marcin Kwaśny
Świat wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych... Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci, z pasją i szczerością, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy.
Czas trwania: 90 min. (z przerwą)

12 listopada (czwartek), godz. 19.00
Teatr 6. piętro
Neil Simon
SŁONECZNI CHŁOPCY
Reżyseria: Olga Lipińska
Scenografia: Tatiana Kwiatkowska
Obsada:
Piotr Fronczewski, Krzysztof Kowalewski, Robert Koszucki
Wspaniali komicy Willy Clark i Al Lewis przez wiele dziesięcioleci tworzyli słynny duet estradowy Słoneczni Chłopcy. Ich zabawne skecze i komediowe scenki śmieszyły do łez kilka pokoleń widzów. Niestety, teraz okres popularności i sławy już minął. Od wielu lat skłóceni i pełni wzajemnych pretensji, nie występują na scenie i nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów, aż do momentu, kiedy nagle pojawi się kusząca propozycja zarobienia dużych pieniędzy i powrotu na szczyty kariery. Żeby to osiągnąć muszą zapomnieć o wzajemnej nienawiści i wystąpić w jednej ze swoich najśmieszniejszych scenek w popularnym programie telewizyjnym. Ale jak mają to zrobić, kiedy na sam dźwięk głosu partnera reagują atakami niepohamowanej złości?
Czas trwania: 110 min. (z przerwą)

13 listopada (piątek), godz. 19.00
NIEZSNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU
Piwnica Pod Baranami
35 Lat Jazzowych Filarów - Impreza towarzysząca GST
Gospodarz wieczoru: Leszek Wójtowicz
Kierownictwo muzyczne: Michał Półtorak
Scenariusz i reżyseria: Bogdan Micek
Wieczór w gorzowskim Teatrze z udziałem artystów Piwnicy Pod Baranami, która szczególną jest „wyspą" – broń Boże nie spokojną i utopijną.
W kabaretowej ekstraklasie znajdą się występy m. im: Aloszy Awdiejewa, Tadeusza Kwinty, Mieczysława Święcickiego, Marka Michalaka, Czesława Wojtały, Ewy Wnuk-Krzyżanowskiej, Oli Maurer, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra Kuby Kubowicza, Agaty Ślazyk, Doroty Ślęzak, Beaty Czerneckiej, Maćka Półtoraka, Rafała Jędrzejczyka, Kamili Klimczak, Andrzeja Talkowskiego, Anety Talkowskiej i innych.
Liczna zgrana bohema artystyczna rzucająca wszystko dla wspólnej zabawy.
Niepowtarzalna atmosfera - surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe piosenki.

14 listopada (sobota), godz. 19.00
Teatr Ateneum
MARY STUART
Wolfgang Hildesheimer
Przekład: Dorota Sajewska
Reżyseria i scenografia: Agata Duda-Gracz
Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski
Muzyka: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak
Obsada:
Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Maja Kleszcz (gościnnie), Grzegorz Damięcki, Bartłomiej Nowosielski,
Wojciech Brzeziński, Przemysław Bluszcz, Tomasz Schuchardt, Wojciech Krzak (gościnnie)
Maria Stuart była najsłynniejszą Szkotką i najsłynniejszą królową tego dzielnego narodu. Był wiek XVI, trwały wojny między protestancką Anglią i katolicką Szkocją, raz jedni byli górą, raz drudzy. Spisek gonił spisek, zdrada goniła zdradę, królowanie to nie był łatwy zawód. Anglicy w końcu okazali się silniejsi i Maria Stuart poszła pod sąd, a potem pod katowski topór. Stała się jedną z wielkich legend nie tylko swojego kraju, pisano o niej uczone książki i teatralne dramaty. Sztuka współczesnego niemieckiego dramatopisarza Wolfganga Hildesheimera nie zajmuje się jednak historią; opowiada o jednym epizodzie: ostatnich chwilach Marii S. Nie spodziewajcie się jednak żadnych sentymentalnych lamentów nad nieszczęsną władczynią niesłusznie skazaną na skrócenie o głowę. „Mary Stuart" to poetycka fantazja o strojeniu się na śmierć i wykorzystywaniu tej śmierci przez najbliższe otoczenie królowej. Dramatyczny, ale i groteskowy hymn o odchodzeniu pośród oficjalnych fanfar i małych, prywatnych interesów. Spektakl prowadzą dwie znakomite Agaty: jako reżyserka Agata Duda-Gracz i jako Mary – Agata Kulesza.
Czas trwania: 105 min. (z przerwą)
Spektakl dla widzów dorosłych!

15 listopada (niedziela), godz. 19.00
Teatr Polonia
DANUTA.W
Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Scenografia: Krystyna Janda
Spektakl "Danuta W." powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.
Czas trwania: 150 min. (z przerwą)

Już wkrótce gorzowianie będą mieli okazję na deskach Teatru Osterwy zobaczyć to, co ostatnio wystawiały teatry w Polsce.



(-) (-)
Materiał organizatora
6 listopada 2015