Przedstawienia i spotkania

Już po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. To rzadka okazja, aby zobaczyć spektakle dyplomowe młodych aktorów m.in. z Budapesztu, Bukaresztu, Wiednia czy Teheranu

Festiwal odbywa się co dwa lata, a organizuje go Akademia Teatralna. Twórcy tegorocznej edycji marzą, aby nie była to impreza dla zamkniętego środowiska studentów z Miodowej, ale stała się wreszcie jednym z ważnych festiwali Warszawy.

Zarówno rektor Andrzej Strzelecki, jak i przygotowujący program przewodniczący rady artystycznej Cezary Morawski mówią, że główną ideą tego festiwalu jest spotkanie. - Chcemy pokazać, jak teatry na świecie różnią się od siebie i co mają wspólnego - mówi Andrzej Strzelecki.

Widzowie muszą jednak wziąć pod uwagę to, że spektakle nie będą tłumaczone. O ile poradzimy sobie z "Weselem" po łotewsku, to już trudniej może być z przedstawieniem "Boli" według "Zeszytu" Ágoty Kristóf - zagranym po węgiersku.

- Napisy odciągają wzrok od sceny i przeszkadzają - twierdzi rektor Andrzej Strzelecki. - W teatrze chodzi o to, żeby spektakl wciągał emocjonalnie. To jest sztuka, która komunikuje się poza językiem, w którym grane jest przedstawienie. Nie ma konieczności, by go tłumaczyć - dodaje.

Tegoroczną edycję imprezy miał przygotowywać dyrektor szkolnej sceny Teatru Collegium Nobilium Piotr Cieślak. Chciał wykorzystać swoje doświadczenia z pracy nad Festiwalem Festiwali Teatralnych "Spotkania", który organizował w Teatrze Dramatycznym: międzynarodowe kontakty i pomysły na promocję - zamierzał m.in. wyjść ze spektaklami na Krakowskie Przedmieście.

Jednak w trakcie roku akademickiego nowe władze szkoły zmieniły pomysł na organizację festiwalu. Program ułożyła dziewięcioosobowa rada artystyczna, w której skład weszli przedstawiciele studentów i wykładowców z trzech wydziałów oraz rektor. Wybrano 15 spektakli, które zostaną pokazane w konkursie. Studenci z Wiednia przedstawią "Tango" według "Dzienników" Witolda Gombrowicza wyreżyserowane przez Mikołaja Grabowskiego, z Bukaresztu - "Elżbietę I" Paula Fostera, z Teheranu - "Drugą twarz" Amira Pakzada, z Madrytu - "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda.

Festiwal rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 22 czerwca. Spektakle będzie oceniać jury, w którego skład wchodzą m.in.: Joanna Szczepkowska, Antoni Libera, Maciej Nowak, Anna B. Sheppard, polska kostiumolog dwukrotnie nominowana do Oscara - za kostiumy do "Listy Schindlera" i "Pianisty" - oraz Shai Bar Yaakov, izraelski teatrolog i reżyser. Oprócz przedstawień będą odbywały się spotkania z twórcami w Instytucie Teatralnym, a wieczorami imprezy w Klubie Festiwalowym w Fortach Legionów przy Nowym Mieście.

Szczegółowe informacje: www.festiwal.at.edu.pl



Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
13 czerwca 2009