Przedwojenna Warszawa i akordeon

Ferajna bawi się w knajpie. Na akordeonie kapela Czarne Motyle przygrywa znane szlagiery, m.in. "Balladę o Czarnej Mańce". Zaraz na Teatrze Scena Lubelska rozegra się tragedia miłosnego trójkąta z przedwojenną Warszawą w tle

Czarna Mańka tańczy w stroju stylizowanym na przedwojenny. Założyła kapelusz, szyję oplata jej boa z piór, czarne szpilki, czarna krótka sukienka.

– Wpięłam w nią broszkę po babci. Jest rzeczywiście sprzed wojny – mówi Katarzyna Lindner, aktorka odtwórczyni Mańki.

Jej bohaterka to znana niegdyś w środowisku warszawskiej ulicy prostytutka. Utrzymanka bogatych klientów, kochała się w prostym chłopaku, który – jak głoszą słowa ballady – „żył z noża albo kradł”. Czarny Antek, rzezimieszek z Woli, złamał jej serce.

Wszyscy mówią językiem m.in. z felietonów Stefana „Wiecha” Wiecheckiego, w których opisywał życie dawnej stolicy czy prozy Stanisława Grzesiuka („Boso, ale w ostrogach”). Autentyzmu dodają także obyczajowe scenki z życia: tańce, wódka i obrabianie kieszeni. W teatrze Scena Lubelska 30/32 „Czarną Mańkę Królową Przedmieścia” grają dokładnie od trzech lat.

– Spektakl cieszy się dużą popularnością – podkreśla reżyser, Dariusz Kunowski. – Ciągle przychodzą ludzie, żeby posłuchać tanga, walców i fokstrotów popularnych w przedwojennej Warszawie, bo fascynuje ich folklor miejski, legendy ulic sprzed wojny. Jeśli chcecie poczuć się jak na ulicy i w knajpie przedwojennej stolicy, najbliższe spektakle w sobotę i niedzielę (13 – 14 marca).

„Czarna Mańka Królowa Przedmieścia”, reż. Dariusz Kunowski, wykonanie: Katarzyna Lindner, Teatr Scena Lubelska 30/32, ul. Lubelska 30/32, bilety: 20 zł rezerwacje tel. 602 133 975, premiera: 24.03. 2008, spektakle: sobota (13.03), godz. 20.30, niedziela (14.03), godz. 20



Marta Chowaniec
Zycie Warszawy
16 marca 2010