Przemówienie Che Guevary, Lenina i Castro

Przy dźwiękach "Międzynarodówki" i przemówień Che Guevary czytać będziemy rewolucyjne teksty, od wierszy Nerudy i pieśni Boba Dylana, poprzez pisma Lenina, przemówienia Castro, aż do wyników badań Alfreda Kinseya i artykułów z "Trybuny Ludu".

W łacinie słowo revolutio oznacza "toczenie się do tyłu, powrót", revolvere natomiast - "przewracać, obracać".

Była rewolucja francuska, komunistyczna, przemysłowa, kubańska, seksualna, kulturowa, kontrrewolucja, rewolucja aksamitna, cedrowa, meksykańska, październikowa, pomarańczowa, dżinsowa, oświeceniowa, lutowa, róż, goździków Każda z nich miała swych poetów, pisarzy, hymny, manifesty, przemówienia i charakterystyczne dla siebie SŁOWA, swą LITERATURĘ.

Nastawcie się rewolucyjnie, weźcie teksty ze sobą i połączcie się z nami w tę czwartkowa noc!

Dramatorium to interdyscyplinarne, internacjonalne, intermedialne, intertekstualne spotkania z literaturą. Literatura dzieje się teraz! Dzieje się, gdy słowa taranują głowy, gdy wparowują bez pardonu, gdy są czytane, gdy są słyszane, podczas gdy szklankę whisky dzierżona w dłoni i podczas gdy kolejna dawka szarego papierosowego dymu, a zaatakowana głowa zyskuje czas na refleksję. Dwa czwartki w miesiącu! (bo w czwartek wszystko idzie gładko) Aktorzy! Pisarze! Poeci! Redaktorzy! I Wy, Czytelnicy! Będziemy wspólnie czytać, wspólnie słuchać, wspólnie pić, skakać z balustrady, wspólnie dyskutować, oglądać, śpiewać, recytować, kraść kukurydzę, palić, pluć na odległość i szukać dziury w całym! Dźwięki, obrazy i przede wszystkim SŁOWA! Nadszedł czas na zmiany. Już nie będzie spokojnie, układnie, grzecznie i dokładnie. Będzie literatura! Ponieważ przyszedł czas na wspólne penetrowanie najczarniejszych, najodleglejszych i najbardziej podejrzanych zakątków. Parafrazując Gregory'ego Corso siedzącego na stopniach portorykańskiego Harlemu - to nie będzie zabawa w poezję, tam są długi do spłacenia!

Rewolucja na DRAMATORIUM /literatura rewolucyjna/

Data: 23 kwietnia (czwartek) o 20:00

Miejsce: ArtCafe Barakah, Paulińska 28 #Kraków

Twórcy:

aktorzy

przygotowanie: Anna Wyrwik

Czas trwania: do granic możliwości

Bilety: wstęp wolny

Alkohol: ceny dla zwykłych śmiertelników

Papierosy: można



(-)
Materiał Teatru
23 kwietnia 2015