Przewrotna gra z dziełem monumentalnym

23 czerwca na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu zagramy premierę nr 4212 – spektakl „Faustus" w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Jest rok 1943. W Europie trwa wojna.

Tomasz Mann w luksusowym domu w Kalifornii pisze pierwsze rozdziały najbardziej - jak sam twierdzi - "wariackiej" spośród jego powieści.

Narratorem "Doktora Faustusa" Mann czyni mężczyznę uwięzionego w upadających Niemczech, który pisząc biografię zmarłego przyjaciela, kompozytora wyklętego przez nazistów, pragnie ocalić od zapomnienia jego awangardową twórczość. Przyjaciel - Adrian - był geniuszem, wynalazcą nowych technik kompozytorskich, które na zawsze odmieniły muzykę XX wieku. U schyłku życia popadł w szaleństwo - twierdził, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza paktowi z diabłem.

Znani poznańskiej publiczności twórcy "Cudzoziemki" podejmują w "Faustusie" przewrotną grę z monumentalnym dziełem Manna, komponując spektakl na zasadach utworu muzycznego - koncertu na idee i emocje. Geniusz i potrzeba dążenia do doskonałości zderza się na scenie z pragnieniami bohaterów, którzy życiowe decyzje podejmują pod wpływem gorących uczuć. Małe historie rozgrywają się w spektaklu w cieniu wielkich narracji - małe tragedie na tle wielkich wojen - a wszystkiemu temu przygląda się Syrenka z baśni Andersena, która marzy o tym, żeby być człowiekiem, ponieważ "ludzie wyżsi są nieskończenie od wszelkich innych stworzeń".

Twórcy spektaklu podejmują polemikę z antropocentrycznym przekazem powieści Manna i baśni Andersena. W przewrotny sposób odnoszą się do wizji świata, w którym centralną pozycję zajmują wybitne jednostki i niepodważalne autorytety. Każdej z bohaterek i każdemu z bohaterów spektaklu zadają to samo - diabelskie - pytanie: Czego pragniesz i jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by to otrzymać?

Kolejne spektakle 24, 25, 30 czerwca oraz 1 lipca.

W sprawie rezerwacji wejściówek dla mediów proszę o kontakt do 11 czerwca 2023 r. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność potwierdzenia i rezerwacji miejsc.



Katarzyna Kamińska
Teatr Polski w Poznaniu
1 czerwca 2023
Spektakle
Faustus