Przewrotnie o miłości

Teatr Współczesny w Szczecinie w nowym sezonie artystycznym zamierza podążać ścieżką, którą obrał w ubiegłym sezonie - poruszać tematy ważne dla grup społecznych, które z różnych powodów są skazane na wykluczenie.

- Ubiegły sezon był dla nas manifestem wolności, wołaniem o indywidualność i potrzebę samostanowienia, czułym opowiadaniem o tym, czego chcemy i potrzebujemy. Mury naszego teatru stały się domem dla osób reprezentujących różne poglądy, wyznania czy pochodzenie. Nasze spektakle nie powstałyby, gdyby nie zaangażowanie dziesiątek osób z różnych środowisk – by wymienić, chociażby Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Stowarzyszenie Lambda Szczecin, Młodzieżową Radę Ekspercką. Jesteśmy za to wdzięczni wszystkim tym osobom, jak i naszej publiczności, która wyraziła swoje wsparcie tak licznie uczestnicząc w organizowanych przez nas warsztatach, debatach i spotkaniach - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Udowodniło nam to, że jesteśmy potrzebni, że to co robimy jest ważne, a nadzieja, której tak szukaliśmy jest w Was – naszych widzach. To Wasze wsparcie uzmysłowiło nam, że to, o co naprawdę warto zawalczyć, to miłość – i że trzeba to zrobić już, teraz! Dlatego dziękujemy, a zarazem z dumą ogłaszamy, że hasłem przyświecającym sezonowi 2022/2023 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie będzie „Tylko miłość!".

Sezon rozpocznie 8 października "Ojciec" Floriana Zellera w reżyserii Norberta Rakowskiego, reżysera doskonale znanego szczecińskim widzom ze spektakli takich jak "Godzina spokoju" czy "Pijani". „Ojciec" to nie opowieść o chorobie, lecz o cierpliwości, miłości i sztuce empatii. O nieuchronności przemijania i próbie szukania siebie w rozmywającej się rzeczywistości. O tym, co się dzieje z człowiekiem, kiedy jego godność i osobowość tonie, ale też o wielkim wysiłku, jaki tonący wkłada, by utrzymać się na powierzchni. „Ojciec" to siódma sztuka teatralna Zellera, tragifarsa, którą The Times uznał za „jedną z najlepszych sztuk teatralnych dziesięciolecia", a The Guardian „najbardziej oklaskiwaną i uznaną sztuką dekady". Ekranizacja sztuki (w reżyserii samego autora) otrzymała dwa Oskary w 2021 roku.

Na szczecińską scenę powróci po kilku latach przerwy Wiliam Szekspir. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć "Sen nocy letniej". Kontynuując rewolucje zapoczątkowaną finałem spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy", Jakub Skrzywanek wraz z Justyną Sobczyk, reżyserką i założycielką Teatru 21, tegorocznego laureata Grand Prix festiwalu „Kontrapunkt", zaproszą do współpracy szczecińskich artystów z niepełnosprawnościami, by wraz z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie spróbować opowiedzieć o tym, czym dziś jest i może być pragnienie miłości. Spektakl będzie można zobaczyć w lutym 2023 roku na dużej scenie.

Również na dużej scenie wiosną 2023 roku będzie można zobaczyć sztukę „Opowieści babć szeptane córkom przez matki" w reżyserii Gianiny Cărbunariu. W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceaușescu w Rumunii, obowiązywał całkowity zakaz aborcji. Było to najbardziej restrykcyjne prawo w całym bloku sowieckim, które odcisnęło na społeczeństwie piętno, sięgające kilku pokoleń – prawdopodobnie większość rumuńskich rodzin ma do opowiedzenia historię na ten temat. Obecny kontekst międzynarodowy nie ułatwia tematu – Amerykanki właśnie utraciły konstytucyjne prawo do przerywania ciąży, a Polska i Węgry już poczyniły niebezpieczne kroki w ograniczaniu praw kobiet. Czy niedawna przeszłość i wspólne doświadczenia mogą nas czegoś nauczyć? Materiałem wyjściowym do spektaklu będą m.in. wywiady dotyczące kwestii aborcji, przeprowadzane zarówno w Rumunii, jak i Polsce. Jednak uwaga zostanie skierowana głównie na prawdziwe historie kobiet z różnych pokoleń.

Te trzy premiery na dużej scenie połączy wspólna opowieść o miłości pokazywanej w sposób przewrotny.

Na małej scenie TW będzie realizował program Rezydencja Artystyczna Scena Nowe Sytuacje, w ramach którego artyści sztuk performatywnych obok wsparcia ze strony mentorów dostają możliwość stworzenia eksperymentalnym prac w teatrze instytucjonalnym. W tym programie zobaczymy sztukę "Dotyk za dotyk. Dancing" w reżyserii Katarzyny Sikory.

Teatr Współczesny weźmie też udział w tegorocznej edycji programu Teatr Polska. „Edukacja seksualna" w reż. Michała Buszewicza pojawi się:
- 20 września – Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim
- 25 października – Wałeckie Centrum Kultury
- 26 października – Ośrodek Kultury w Mirosławcu
- 3 listopada – Nowosolski Dom Kultury.

29 i 30 października do siedziby teatru przyjadą widzowie z Tuczna, Golczewa i Maszewa – Gminny Ośrodek Kultury w Tucznie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie, Ośrodek Kultury i Sportu w Maszewie.

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu Teatr Polska jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatru instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Teatr Polska jest organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
15 września 2022