Przypowieść o potędze życia

"Korczak", najnowsza realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki, będzie zjawiskiem wyjątkowym na współczesnej scenie muzyczno-teatralnej. Polska prapremiera spektaklu, przyjętego owacyjnie na West Endzie, dotknie najczulszej tkanki w historii XX wieku - tematyki Holokaustu. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski pragnie jednak mówić o Zagładzie w sposób niecodzienny, tworząc przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka.

Polska prapremiera musicalu „Korczak" odbędzie się 29 września 2012 roku i uświetni drugi dzień inauguracji nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Musical został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Premiera musicalu

Brytyjski pierwowzór musicalu „Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre Kingston w Londynie, zyskując wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: „Poruszająca i niesamowita historia", „Triumf nadziei nad śmiercią", „Podnoszący na duchu". Ten artystyczny mariaż okazał się niezwykle owocny – „Korczak" określany jest mianem spektaklu muzycznego o najwyższych walorach artystycznych.

Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszyć będą mu znani polscy artyści – śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielą się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie – Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne obejmie Tadeusz Płatek, autorem scenografii będzie Paweł Dobrzycki – jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w musicalu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej. W procesie prób i sesji warsztatowych będą one rozwijać swoje artystyczne talenty, zdobywając jednocześnie wiedzę na temat warszawskiego getta, historii Zagłady, wieloaspektowej kultury żydowskiej i jej związków z kulturą polską.

Na potrzebę prezentacji musicalu poza siedzibą Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki reżyser przygotował jego skróconą wersję koncertową.

Już od czerwca 2012 roku towarzyszyć będzie ona konferencjom naukowym prowadzonym przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka (spektakl został wpisany w kalendarz konferencji RPD). Prezentacje wersji koncertowej odbędą się także w grudniu 2012 roku podczas uroczystej inauguracji międzynarodowej konferencji Korczakowskiej w Warszawie.

Pracę nad polską inscenizacją poprzedza wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością. Instytucją partnerującą przedsięwzięciu jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Towarzyszyć będzie jej konferencja naukowa Rzecznika Praw Dziecka oraz ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu Henryce Krzywonos-Strycharskiej – doradcy Rzecznika Praw Dziecka RP, członkini Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka, zasłużonej działaczce opozycji w okresie PRL-u.



(-)
Materiały OiFP
4 sierpnia 2012
Spektakle
Korczak