Przypowieść o potopie i Noem

Warszawskie pokazy przedstawienia "Arka Noego. Nowy Koniec Europy" Teatru Nowego z Poznania odbędą się 2 i 3 marca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Patronat Honorowy nad warszawską premierą oraz światowym tournee objęła małżonka prezydenta RP Maria Kaczyńska.

Prapremiera spektaklu w reżyserii Janusza Wiśniewskiego odbyła się 13 września 2008 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Dyrektor poznańskiej sceny i reżyser przedstawienia Janusz Wiśniewski przypomniał w środę, że przedstawienie oparte jest na starotestamentowej przypowieści o potopie i Noem, który zabrał na swoją arkę "po parze zwierząt z każdego rodzaju".

Jak poinformowali w środę w Warszawie twórcy spektaklu, będą to ostatnie w najbliższych miesiącach pokazy "Arki Noego" w Polsce przed rozpoczynającym się międzynarodowym tournee.

Wiśniewski podkreślił, że jego spektakl "stara się opowiadać o metaforycznym potopie zalewającym dotychczasowy dorobek Europy oraz duszę współczesnego Europejczyka".

- To jest zajrzenie w czeluść, w piekło. Oczywiście używam metafory, bo metafora umie pobudzić myślenie u widzów - mówił Wiśniewski. - Aktorzy grają zwierzęta; niektórzy mniej, niektórzy bardziej noszą zwierzęce cechy. Pędzą na Arkę, ale jeszcze nie wiedzą przed czym uciekają, idą ze swoją męką, z niepewnością, z rozpaczą biegną ku Arce, jak ku ocaleniu, uciekając też przed samymi sobą, bo potop zaczyna się na zewnątrz, ale i w nich, w środku - opowiadał o swoim projekcie artysta.

W przedstawieniu - obok aktorów Teatru Nowego - występują artyści z Austrii, Niemiec, Włoch, Izraela, Indii oraz Kosowa. W spektaklu mówią oni w swoich ojczystych językach.

Andrzej Hamerski, zajmujący się promocją spektaklu podkreślił, że po drugim pokazie w Warszawie, w nocy z 3 na 4 marca, rozpocznie się pakowanie scenografii i rekwizytów, które popłyną do Tel Awiwu.

"Arka Noego" pokazana zostanie w Izraelu w maju. Potem odbędą się pokazy w Niemczech, Austrii, Kosowie i we Włoszech. Jak dodał Hamerski, ciągle napływają zaproszenia z kolejnych miejsc, m.in. z Belgii, Chin, Meksyku, Korei.

Autorem choreografii w spektaklu jest Emil Wesołowski, muzykę skomponował Jerzy Satanowski. W spektaklu występują m.in.aktorzy teatru Nowego w Poznaniu oraz Alexandra Finder (Niemcy), Liat Glick (Izrael), Florie Bajoku (Kosowo).

Przedstawienie powstało w koprodukcji z The Cameri Theater of Tel Aviv, Teatro Stabile di Bologna, Hessisches Staatstheater Wiesbaden, Schauspielhaus Graz, The National Theater of Kosowo.



ec
Życie Warszawy, PAP
26 lutego 2009