Rejs staromiejski

Z przystani AZS wyruszą jednostki wodne (Złota Kaczka należąca do ZHR, prywatne statki turystyczne wrocławskiej Białej Floty - Nereida, Wiktoria, Driada, Gucio), które zostaną wyczarterowane na czas realizacji projektu

Na wszystkich jednostkach odtwarzany będzie audio-przewodnik, specjalnie przygotowany i nagrany przez Beatę Maciejewską, twórczynię wrocławskiej edycji „Spacerownika”. W interesujący, zabawny, ale przede wszystkim rzetelny i profesjonalny sposób przybliży ona publiczności historię miasta, z naciskiem na szczególny wpływ Odry na kształtowanie się krajobrazu kulturowego miasta i regionu.

Zebrani na statkach widzowie uczestniczyć będą w niezwykłym spektaklu audiowizualnym. Wzdłuż trasy statków wygaszone zostanie oświetlenie – zarówno iluminacje budynków stojących na nadbrzeżu, jak i mostów.  W momencie, w którym opowieść Beaty Maciejewskiej  dotyczyć będzie danego obiektu, włączane będzie jego oświetlenie, tworząc  wysmakowany  estetycznie efekt wyłaniającego się z ciemności miasta.

Ponadto w dwóch miejscach trasy Rejsowi towarzyszyć będą teatralne sceny historyczne, odgrywane przez aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek, członków bractw rycerskich, zespołów tańców dawnych i statystów. W związku z tym istnieje konieczność instalacji kół mocowniczych na nabrzeżu przy: Moście Pokoju (między ul. św. Józefa i Wyszyńskiego), schodach przy Wydziale Teologicznym oraz Wydziale Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Drugim, niezwykle spektakularnym, aspektem Rejsu będzie projekcja wyświetlana na fasadzie Urzędu Wojewódzkiego z dwóch projektorów firmy Wizja o łącznej mocy 30 tys. ANSI lumenów każdy (powierzchnia wyświetlania 140 m2). Projekcje obejmą przygotowane przez Muzea i Biblioteki prezentacje  najpiękniejszych grafik, starodruków i rycin pokazujących związki Wrocławia z Odrą. Kolejna prezentacja - Multimedialna historia miasta, obejmująca czas od lokacji po czasy współczesne i przygotowana przez Muzeum Miejskie - prezentowana będzie na gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Trzecia prezentacja – o charakterze promocyjnym - prezentować będzie poszczególne instytucje  kulturalne Wrocławia i wyświetlana będzie na budynku Biblioteki na Piasku.

Wielką atrakcją rejsu stanie się z pewnością również unikalny koncert na wodzie. Dzięki uprzejmości firmy Blüthner Polska trzy fortepiany umieszczone zostaną na specjalnie przygotowanych scenach (pontony saperskie zakotwiczone na środku rzeki) usytuowanych pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a Biblioteką na Piasku. Uczestnicy rejsu będą mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu znakomitych, młodych pianistów (w tym Tadeusza Domanowskiego). Przygotowania programu artystycznego i doboru utworów podjęła się Fundacja Promocji Kultury i Sztuki im. Antona Brucknera.  

TERMINY: 13, 14 , 20, 21 sierpnia i 03, 04 września 2010.



(-)
Materiały Teatru
20 kwietnia 2010