Renoma nie tylko dla dzieci

Rozmowa z Anną Hejno - kierowniczką Biura Promocji i Marketingu we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ryszard Klimczak: Otwieranie nowej sceny w centrum handlowym to chyba dość rzadka inicjatywa w Polsce – a właśnie z takim projektem Wrocławski Teatr Lalek otworzył Scenę Novą w C. H. Renoma. Proszę powiedzieć skąd wziął się pomysł? Kiedy został zrealizowany? Czy takie przedsięwzięcia miały już w Polsce miejsce?  

Anna Hejno:
Wcześniej żaden teatr instytucjonalny nie otworzył - dosłownie - stałej sceny w przestrzeni centrum handlowego. Owszem, zdarzało się, że teatry występowały z różnymi występami w takiej właśnie przestrzeni, ale były to zwykle działania komercyjne o niezbyt wysokim poziomie artystycznym. Natomiast koncepcja Wrocławskiego Teatru Lalek jest zupełnie odwrotna – chodzi o to, żeby w takim miejscu, jakim jest galeria handlowa stworzyć stałą scenę repertuarową, która ma swoje stałe miejsce i na której będą prezentowane spektakle o wysokiej randze artystycznej.

Naszą motywację do otwarcia nowej sceny wyznaczyło kilka czynników. Przede wszystkim –teatralna koncepcja dyrektora Roberta Skolmowskiego, która zakłada wychodzenie ze sztuką do ludzi, granie spektakli tam, gdzie ci widzowie rzeczywiście są – a więc zupełnie odwrotna od częstej praktyki stosowanej przez dyrektorów teatrów instytucjonalnych, czyli postrzegania teatru jako „wieży z kości słoniowej”, instytucji przeznaczonej tylko i wyłącznie dla elit. My nie mamy zamiaru tak postępować, zwłaszcza że Wrocławski Teatr Lalek jest po części nadal teatrem dla dzieci i powinien być otwarty oraz dostępny dla każdego.

Drugą przyczyną otwarcia Sceny Nowej był fakt, iż nie jesteśmy w stanie zagrać na naszej dotychczasowej scenie przedstawień dla wszystkich dzieci, które chciałyby oglądać spektakle. Ilość widzów, jak i ogromne zapotrzebowanie na nasze spektakle powodowały czasem niesmaczne wręcz sytuacje, przykre dla nas – pracowników teatru, kiedy to musieliśmy odsyłać widzów „z kwitkiem”, gdyż nie byliśmy w stanie zaoferować im miejsc z tego powodu, że bilety były wyprzedane, mimo że graliśmy dany spektakl nawet kilka razy dziennie - i codziennie! Nasze możliwości były dotychczas niewystarczające, aby odpowiedzieć na taki popyt. Dlatego też nowa scena w C. H. Renoma jest idealnym dla teatru rozwiązaniem, ponieważ daje nam możliwość grania dwóch, trzech dodatkowych spektakli każdego dnia.

Warto tutaj wspomnieć, że Scena Nova miała już swoje odsłony. Pierwszy raz graliśmy na Scenie w Renomie w tym sezonie w listopadzie, grudniu oraz styczniu. Prezentowaliśmy wówczas dla najmłodszych spektakl „Najpiękniejsze bajki świata” w odsłonie mikołajkowej, bożonarodzeniowej oraz karnawałowej.

W tej chwili pokusiliśmy się o coś jeszcze odważniejszego. Otóż od ubiegłego tygodnia funkcjonuje Scena Renoma adresowana do widzów dorosłych. Tutaj poszliśmy o krok dalej – powstał spektakl „Obejmij mnie” – monodram wyłącznie dla dorosłych z udziałem naszej znakomitej aktorki Anny Skubik, stworzony specjalnie na potrzeby tej właśnie przestrzeni.

Czyli jest to scena nie tylko dla dzieci…

Oczywiście! Obecnie Scena Renoma oferuje dwa monodramy tylko dla dorosłych: „Złamane paznokcie” i wspomniany już „Obejmij mnie”, którego premiera odbędzie się w piątek, 28 maja o godzinie 19.00.

W piątek jedna premiera, w niedzielę – z okazji Dnia Dziecka – kolejna, pt: „Powrót Mamuta”. To - zdaje się - kolejna z inicjatyw teatralnego Bajkobusa...

To również element naszej „polityki” wychodzenia poza zamknięte mury teatru. Bajkobus już od dwóch sezonów jeździ po wrocławskiej starówce. Na dziewięciu Bajkoprzystankach w najpiękniejszych miejscach Wrocławia gra bardzo „wrocławskie” przedstawienia, czyli opowieści o wrocławskich krasnoludkach czy też legendy naszego miasta. W tym roku pojawia się zupełnie nowy tytuł – „Powrót mamuta”. To komediowa historia o małym mamucie, który budzi się w budce lodziarza i odkrywa, że przeniósł się w czasie i znajduje się w zupełnie niezrozumiałej, nieznanej mu rzeczywistości. Ma tutaj mnóstwo zabawnych przygód. Spektakl ten będzie grany w każdy weekend – tak, jak Bajkobus w każdy weekend jeździ po Wrocławiu.

Na każdym przystanku?

Nie. Zasada jest taka, że do każdego przystanku przypisany jest jeden stały tytuł. W Rynku mamy właściwie 4 przystanki – na każdym z nich jest inne przestawienie. To najnowsze będzie się odbywało na przystanku pod Pręgierzem.

Jakie inne atrakcje Wrocławski Teatr Lalek przygotował na Dzień Dziecka?

Będzie ich całe mnóstwo! Planujemy koncert orkiestry reprezentacyjnej Komendy Rejonowej Policji we Wrocławiu, wspomnianą premierę „Powrotu mamuta”, koncert chopinowski dla dzieci wykonany przez samego „Chopina” osobiście – pianista przyjedzie dorożką na rynek... Cały dzień towarzyszyć nam będą ponadto działania telewizji TVP Wrocław – cały dzień otwarte będzie studio telewizyjne przeznaczone dla dzieci, gdzie będą mogły zobaczyć, jak się prowadzi wiadomości, prognozę pogody i inne serwisy telewizyjne.

Do kiedy potrwają obchody Dnia Dziecka i jakim wydarzeniem się zakończą?

W samą niedzielę 30 maja działamy w rynku od godziny 12.00 do 15.00 lub 16.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek nadal będziemy grać „Powrót mamuta”.

Bardzo życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Anna Hejno - kierowniczka Biura Promocji i Marketingu we Wrocławskim Teatrze Lalek



Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
28 maja 2010
Portrety
Jarosław Czajka