"Rewolucje" w Teatrze Nowym i w Starym Browarze

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych wejściówek na poznańskie prezentacje programu "Wielkopolska: Rewolucje". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W Poznaniu zostaną zaprezentowane niemal wszystkie projekty zrealizowane w ramach tegorocznej edycji.

Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji.

Tytuł projektu nawiązuje do filmu braci Wachowskich "Matrix: Rewolucje". Podobnie jak bohaterowie filmu chcemy wraz z artystami i mieszkańcami wielkopolskich wsi i miasteczek, zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy. Uwolnić swoje myślenie od schematów, wyjść poza system i pokazać, że w sztuce nie ma spotkań niemożliwych.

(Agata Siwiak, kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje)

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program "Wielkopolska: Rewolucje" narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej.

W Poznaniu zostaną zaprezentowane niemal wszystkie projekty zrealizowane w ramach tegorocznej edycji. Jedynym, którego nie pokażemy, ze względu na jego specyfikę, jest Świetlica Kultury w Zarzewie w Gminie Rzgów. Powstała ona w ramach warsztatów projektowania przestrzeni poprowadzonych przez znakomitego architekta Pawła Grobelnego, którego wspierała młoda projektantka Agata Dąbrowska, i dzięki ogromnemu wkładowi pracy społecznej mieszkańców. O tym jak wygląda to miejsce, będzie można przekonać się wiosną przyszłego roku, kiedy Świetlica zostanie oficjalnie otwarta.

"Listy na wolność"

Czytanie reportaży powstałych w ramach warsztatów z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie

6, 7 grudnia, godz. 19.30, Teatr Nowy, Trzecia Scena, ul. Dąbrowskiego 5

Czytają aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Dorota Abbe, Paweł Binkowski, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Edyta Łukaszewska, Maria Rybarczyk, Julia Rybakowska, Martyna Zaremba

Włodzimierz Nowak z zespołem - reportażystami Justyną Pobiedzińską i Mirosławem Wlekłym oraz z fotografką Agatą Grzybowską - przeprowadzili warsztaty reporterskie z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie. W areszcie, a zatem miejscu o szczególnej kondycji, związanej z tymczasowością, niepewnością, oczekiwaniem, tranzytowością. Warsztaty były szansą na skonfrontowanie się przez osadzone z ich wizją przyszłości i próbą poszukiwania języka, który to opisze. Były również przestrzenią rozmów o mechanizmach demokracji, współczesnej Polsce i świecie. W projekt wpisane zostały także, komplementarne do pracy z zakresu literatury faktu, zajęcia fotograficzne. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane w formie czytania scenicznego, w którym wezmą udział aktorzy Teatru Nowego. Teksty reporterskie będą przeplatać się z listami, które osadzone napisały podczas warsztatów do swoich bliskich. Czym jest doświadczenie winy i kary? Co bohaterki pozostawiły za sobą i jak wyobrażają sobie swoją przyszłość? Partnerem przedsięwzięcia jest "Duży Format" Gazety Wyborczej.

6 grudnia po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorami i uczestniczkami warsztatów.

Współpraca: Areszt Śledczy w Lesznie, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu

Projekt. Noce i Dnie

na motywach powieści Marii Dąbrowskiej

Spektakl z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego "Wrzos"

8, 9 grudnia, godz. 19.00, Stary Browar, Studio Słodownia +3, ul. Półwiejska 42

Artyści z Zespołu Śpiewaczego Wrzos: Edmund Bindek, Urszula Chałubek, Jan Cieślik, Irena Czermak, Alicja Dąbek, Bogdan Dąbrowski, Danuta Okońska, Janusz Okoński, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jerzy Podlewski, Józefa Polak, Maria Trokowska, Jan Wojciechowski, Danuta Zdrenka

Gościnnie: Iwona Pasińska, Adam Ferency

"Projekt. Noce i dnie" jest kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji "Rewolucji" spektakl Teraz jest czas zdobył świetne recenzje w prasie ogólnopolskiej i gościł m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, pokazywany był także na Malta Festival w Poznaniu. W tym roku Mikołajczyk wraz z zespołem realizatorów postanowił pójść o krok dalej. Seniorzy z chóru "Wrzos" zmierzyli się nie tylko z zadaniami teatru ruchu, ale także z własną opowieścią o życiu. Inspiracji dla siebie szukali we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie. W przedstawieniu udział wzięło piętnastu seniorów ze swoim choreografem Mikołajem Mikołajczykiem oraz gościnnie tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. W niecodziennym gatunku scenicznym, który można nazwać teatrem uczestnictwa, powstał wspólny język.

Premiera spektaklu odbyła się 5 Września w siedzibie "Domu Polskiego" w Zakrzewie.

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów muzycznych: Miguel Morale, Que me puedas Amar; Carlos Arturo Briz, Encadenados (wykonanie: Trío Los Duendes; Lucho Galica); Bee Gees, Night fever, How deep is your love; Waldemar Kazanecki, Walc Barbary; Jerzy Antczak. Ponadto fragment ścieżkę dźwiękowej do serialu telewizyjnego Noce i dnie oraz fragmenty utworów literackich: Fernando Pessoa, Księga niepokoju, tłum. Janina Zofia Klawe, Warszawa 1995; Miron Białoszewski, Zawał, Warszawa 1991.

Współpraca: Zakrzewski Dom Kultury "Dom Polski", Art Stations Foundation / Stary Browar Nowy Taniec

"Lepiej tam nie idź"

Spektakl z udziałem dzieci związanych ze Stacją Szamocin oraz z Domu Dziecka w Szamocinie

10 grudnia, godz. 19.30, Teatr Nowy, Scena Nowa, ul. Dąbrowskiego 5

Artyści z Szamocina i okolic (aktorzy i współautorzy scenografii i wizualizacji): Marlena Cholewa, Dominika Derwich, Monika Jaworska, Leszek Kogut, Jan Koplin, Weronika Popkowska, Dominik Słodowy, Marlena Szymanowska, Laura Ścigała, Maxym Ścigała, Aleksander Śróda, Julianna Śróda, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Kacper Wysocki, Kamil Zalewski

Gościnnie: aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki

W spektaklach Michała Borczucha, reżysera związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy którego opisuje współczesną kulturę. Nominowany w zeszłym roku do Paszportów Polityki za "wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste", artysta tym razem opowie o dzieciństwie nie w przedstawieniu wyprodukowanym w repertuarowym teatrze, a za pośrednictwem samych dzieci. Inspiracjami dla spektaklu Lepiej tam nie idź stały się opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta Zew Cthulhu oraz konwencja RPG (role-playing game).). W przedstawieniu wezmą udział dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieci i młodzież związana z teatrem prowadzonym przez znakomitą lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Dziecięcy aktorzy rozegrają symboliczną walkę dobra ze złem, wcielając się w rozmaite potwory - szalone, dziwne, piękne, a czasem przerażające. Na scenie partnerować im będą aktorzy Starego Teatru w Krakowie.

Premiera spektaklu odbyła się 3 września 2013r. w siedzibie Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego "Stacja Szamocin".

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty utworów muzycznych: The Cars, Drive; Aaron Copland, Street in a Frontier Town.

Współpraca: Dom Dziecka w Szamocinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne "Stacja Szamocin", Szamociński Ośrodek Kultury, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Rozmowa z Medium

Koncert z udziałem Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy i muzyków Filharmonii Poznańskiej

19 grudnia, godz. 19.00, Aula Uniwersytecka / sala koncertowa Filharmonii Poznańskiej, ul. Św. Marcin 81

Występują: Orkiestra Dęta Ochotniczej Starzy Pożarnej w Słupcy oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Marcin Masecki, pianista, kompozytor i improwizator zawsze na bakier z konwencjami i szablonami, tym razem pracował będzie z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy. Napisze dla niej kompozycję - wielką formę - zatytułowaną Symfonia nr 1. Maseckiego będzie wspierał merytorycznie Antoni Beksiak - muzykolog, kurator i badacz muzyki tradycyjnej. Słupecka orkiestra uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce, jednak, podobnie jak inne tego rodzaju zespoły, pozostaje poza ogólnopolskim obiegiem medialnym. Tymczasem ruch orkiestr dętych uosabia nie tylko silne wielkopolskie tradycje muzyczne, ale także fenomen społecznego zaangażowania. W ich szeregach grają muzycy-amatorzy, nierzadko należący do kolejnych pokoleń instrumentalistów, reprezentanci rodzin muzycznych. Zespoły takie są dzisiaj kontynuatorami tradycji obrzędowych, religijnych, przemysłowych, ceremonialnych i stanowią dumę miejscowych władz, a jednocześnie podejmują nowoczesny, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych model funkcjonowania. Ich występy stanowią ważkie wydarzenia w życiu małych miast i współtworzą lokalną tożsamość. W ramach wieczoru w Poznaniu, który będzie nosić tytuł Rozmowa z medium, wystąpi nie tylko słupecka orkiestra. W pierwszej części koncertu poznańscy filharmonicy zagrają nową wersję utworu Marcina Maseckiego Wolność - kompozycji napisanej na zamówienie Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego dla Warszawskiej Grupy "Cellonet" (dziewięć wiolonczel i pianino).

Symfonia nr 1 zostanie zaprezentowana także 22 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Słupcy.

Współpraca: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, Filharmonia Poznańska, Miejski Dom Kultury w Słupcy

Organizator Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Kuratorka Agata Siwiak

Program Wielkopolska: Rewolucje jest prezentowany w ramach Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem "Budzika" jest Departament Kultury UMWW.



(-) (-)
Materiał organizatora
21 listopada 2013