Robert Skolmowski o nadchodzącym sezonie

Wrocławski Teatr Lalek rozpoczął nowy sezon wcześniej niż inne teatry - już w sierpniu. Udowodnił tym samym, że lato nie musi być martwym okresem teatralnym - publiczność gościła u nas w ubiegłym miesiącu równie tłumnie, jak przez cały rok. Dziękujemy Państwu za tę niezwykłą frekwencję: w sezonie 2008/2009 odwiedziło nas aż 72 058 widzów! Już drugi rok we Wrocławskim Teatrze Lalek utrzymuje się boom frekwencyjny - mamy obecnie 80% więcej widzów niż w sezonie 2006/2007.

Na nadchodzący sezon zaplanowaliśmy dla Państwa i Państwa dzieci ogrom atrakcji. Na omówienie wszystkich trzeba by wielu stron, uchylę więc tylko nieco rąbka tajemnicy i zdradzę, co czeka Państwa jeszcze w tym roku.

We wrześniu zaprosimy Państwa na prapremierę spektaklu Co w trawie piszczy, zrealizowanego we współpracy z wrocławskim ogrodem zoologicznym na podstawie sztuki Lidii Amejko i Marcina Czuba w opracowaniu dramaturgicznym Mateusza Pakuły, z muzyką Piotra Barona. W rolach głównych występują: patyczaki, świerszcze, skolopendry, pająki i szarańcze. Szczególną uwagę na to przedstawienie o ogromnym potencjale edukacyjnym zwracamy w nadchodzącym roku szkolnym nauczycielom przyrody, geografii i wiedzy o środowisku, bowiem w naturalny sposób uzupełnia ono wiadomości z zakresu tych przedmiotów. Spektaklem Co w trawie piszczy Wrocławski Teatr Lalek powraca do świetnie przyjętego przez młodych widzów cyklu spotkań z pracownikami i dyrektorem ZOO. Premierze towarzyszyć będzie edukacyjna gra komputerowa, ktorej bohaterami są owady! Na specjalne zamówienie Wrocławskiego Teatru Lalek zaprojektował ją Jacek Szleszyński, artysta video, grafik i multimedialista.

Październik minie pod znakiem premiery SŁO w reżyserii Jana Peszka. Wrocławski Teatr Lalek postanowił uczcić Rok Juliusza Słowackiego najpiękniej ze wszystkich polskich teatrów. Mateusz Pakuła specjalnie dla nas napisał tekst, przedstawiający poetę z zupełnie nowej, współczesnej perspektywy. SŁO, którego premierę zapowiadam z prawdziwą dumą, to niezwykły spektakl z muzyką Dominika Strychalskiego, scenografią stworzoną przez multimedialistę Thomasa Harzema i ruchem scenicznym w opracowaniu choreografa Cezarego Tomaszewskiego. Jest to już trzeci – po Panu Tadeuszu i Zemście spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych oraz studentów wydziałów humanistycznych. 

Kolejnym w tym sezonie przedstawieniem stworzonym z myślą o młodzieży jest Franciszek i sen everymana – premiera w listopadzie – zrealizowany wg koncepcji prof. Dariusza Kosińskiego w opracowaniu dramaturgicznym Mateusza Pakuły. Spektakl czerpie z duchowości franciszkańskiej, ale pozostaje na wskroś współczesny. To moralitetowa opowieść o trudnej drodze duchowego dojrzewania młodego człowieka, rozgrywająca się w dzisiejszych czasach. Bohater, reprezentujący młode pokolenie Polaków, otoczony jest przez mur społeczeństwa konsumpcyjnego. Pojawiający się na jego drodze święty Franciszek jawi się jako przyjaciel, przewodnik duchowy, którego postawa wobec doznanego odrzucenia związanego z nim cierpienia daje nadzieję i oparcie. Lalki i scenografię zaprojektowała – po raz pierwszy dla teatru lalek – wybitna polska scenografka Barbara Hanicka. Muzykę skomponował – po raz pierwszy dla teatru – znakomity wrocławski kompozytor Paweł Hendrich (laureat wielu nagród, nominowany do Paszportu „Polityki”). Reżyseria jest dyplomem Jolanty Denejko (Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST).  

Wrocławski Teatr Lalek pragnie dołączyć do tych obywateli naszego miasta, którzy od lat mówią o konieczności przywrócenia we Wrocławiu bogatej tradycji karnawałowej, niegdyś go wyróżniającej. Zainicjowaliśmy wielki projekt edukacyjno-kulturalny, na jaki złożą się spektakle, wystawy i sesje naukowe. Startujemy już w grudniu naszą kolejną premierą – i zarazem drugim po Najpiękniejszych bajkach świata spektaklem „karuzelowym” - Miłością do trzech pomarańczy Carla Gozziego wg scenariusza i w reżyserii Michała Derlatki. Poprzedni spektakl w scenografii karuzeli - Najpiękniejsze bajki świata - w okresie od marca do czerwca obejrzało 10 519 widzów, w tym 100 dzieci za darmo! Miłość... to pełna dowcipu, baśniowa opowieść, która będzie pretekstem do wprowadzenia dzieci w świat karnawału. Przedstawienie ma charakter edukacyjny - nawiązywać będzie do nurtu spektakli interaktywnych, który Wrocławski Teatr Lalek rozpoczął w poprzednim sezonie, zaskoczy jednak widza swym rozmiarem, spektakularnymi dekoracjami i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi. Już teraz mogę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że akcja spektaklu przerwana zostanie w momencie, kiedy pojawi się idea zorganizowania balu dla Księcia. Dzieci zostaną wciągnięte w wir przygotowań... Dostaną maski i zatańczą na balu, posłuchają jednak również krótkiego wykładu o obyczajach karnawałowych przygotowanego przez światowej sławy karnawałologa, profesora Wojciecha Dudzika z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ważną częścią spektaklu i zarazem osobną ekspozycją będzie wielka wystawa karnawałowa, zorganizowana we Wrocławskim Teatrze Lalek przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu dzięki uprzejmości dyrektora Mariusza Hermansdorfera. Autorkami są Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Ewa Halawa. Na ekspozycję złożą się autentyczne akcesoria i ubiory mody balowej i wieczorowej z okresu od XVIII w. do lat 80. XX w. z kolekcji Działu Tkanin i Ubiorów. Pokażemy też Państwu obrazy i barwne ryciny przedstawiające maskarady oraz przebrania na bale kostiumowe (XVI – XIX w.) z kolekcji Działu Grafiki. Dzięki specjalnie dla tej wystawy pozyskanym od naszego mecenasa – PZU – środkom będziemy mogli przyczynić się do konserwacji wielu cennych eksponatów.

W ostatni weekend karnawału we Wrocławiu odbędzie się wielka miejska parada karnawałowa, zorganizowana przez Wrocławski Teatr Lalek, zakończona balem w Teatrze oraz sesją naukową poświęconą tematyce karnawału. Inspiracją dla tego pomysłu stała się XIX-wieczna rycina ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przedstawiająca studentów Akademii Sztuk Pięknych w karnawałowym pochodzie w 1843 r. - „Błazeński pochód artystów w dawnym ogrodzie zimowym Krolla” H. Koski (Do obejrzenia na wystawie Muzeum Narodowego we Wrocławskim Teatrze Lalek!). Teatr planuje przywrócić tę piękną wrocławską tradycję i zorganizować paradę wspólnie ze studentami malarstwa, grafiki i rzeźby. 

W karnawale nie zapomnimy bynajmniej o naszych dorosłych Widzach. Specjalnie dla nich Łódź głupców wyreżyseruje Piotr Tomaszuk – założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin, dramaturg i scenarzysta. 

Ta światowa prapremiera zbiega się w czasie z ukazaniem się polskiego tłumaczenia staroniemieckiego tekstu Łodzi głupców – autorstwa historyka i teoretyka literatury, tłumacza m.in. Goethego, Schillera i Rilkego, prof. Andrzeja Lama. Co uderzające, jest to pierwszy przekład na język polski tego wielkiego edytorskiego arcydzieła, będącego drugą książką wydaną przez Gutenberga! Autorem spektakularnej scenografii jest wybitny artysta Paweł Dobrzycki, który przy tworzeniu projektów scenograficznych inspirować będzie się oryginalnymi ilustracjami do Łodzi głupców autorstwa Albrechta Dürera. Koncept scenograficzny jest zresztą niezwykle oryginalny – cała widownia zostanie przebudowana tak, aby stwarzać wrażenie galery, wewnątrz której siedzieć będą widzowie. 

W imieniu całego zespołu zapraszam do Wrocławskiego Teatru Lalek w sezonie 2009 / 2010!



Roberto Skolmowski
Wrocławski Teatr Lalek
27 sierpnia 2009