Robisz festiwal dla publiczności czy przeciwko niej?

"Czy zdarzyło ci się kiedyś zaprosić kogoś na festiwal tylko dlatego, że to twój przyjaciel? Czy miałeś kiedyś romans z zaproszonym przez siebie artystą? Ile godzin spędziłeś w tym roku w samolocie? Ile nocy w hotelu? Robisz festiwal dla publiczności czy przeciwko niej? Za jaką sztukę gotów byłbyś umrzeć? Kto jest dla ciebie ważniejszy - publiczność, artyści, ty sam?". Te pytania padają prosto na głowy kuratorów festiwali, wywołując najróżniejsze reakcje: napięcie, uśmiech, stres, zawstydzenie, entuzjazm, pasję, złość, kpinę.

Świetny, głośny w Europie spektakl"Curator's Piece: A Trial Against Art" został napisany i wyreżyserowany przez choreografkę i reżyserkę Petrę Zanki oraz dramaturżkę i reżyserkę Tea Tupajić - obie pracujące w Zagrzebiu. Artystki zaprosiły do współpracy kuratorów najważniejszych festiwali sztuk performatywnych, znaczących tak na gruncie lokalnym, jak i w kontekście międzynarodowym. W Lublinie wraz z nimi na scenie pojawią się kuratorzy tegorocznej edycji Konfrontacji: Marta Keil i Grzegorz Reske, by wobec lubelskiej publiczności odpowiedzieć na pytania o odpowiedzialność za festiwal.

Obok znakomitego zagranicznego programu czeka nas bardzo ciekawy przegląd polskiej sceny: pokażemy m.in. cztery znakomite remiksy Komuny Warszawa przygotowane przez jednych z najważniejszych polskich artystów sztuk performatywnych: Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego, Weronikę Szczawińską, Wojtka Ziemilskiego i Mikołaja Mikołajczyka. Pojawią się również: jeden z najgłośniejszych spektakli ostatnich dwóch sezonów "O dobru" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, uznany i doceniony na prestiżowych europejskich festiwalach spektakl Wojtka Ziemilskiego "Mała narracja",Teatr Ósmego Dnia z mocnym, interwencyjnym spektaklem "Do władzy wielkiej i sprawiedliwiej" oraz głośny spektakl z Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Popiełuszko" w reżyserii Pawła Łysaka. I wreszcie najważniejsze: najnowszy spektakl Janusza Opryńskiego i Teatru Provisorium "Lód", będący adaptacją monumentalnej powieści Jacka Dukaja.

Szczegółowy program 18. Konfrontacji dostępny jest już na stronie http://18.konfrontacje.pl/program/. Sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia rusza 23 września 2013 r.

Na stronie internetowej 18.konfrontacje.pl pojawiły się również materiały kontekstowe tegorocznego festiwalu: teksty samych artystów oraz badaczy komentujących ich pracę, eseje filozofów i socjologów, wywiady. Wiele z nich to materiały dotąd nie publikowane w Polsce, przełożone na język polski specjalnie dla festiwalu. Jesteśmy przekonani, że naświetlenie kontekstu jest niezbędne tak dla prezentacji wybranych artystów, jak i dla propozycji ciekawej rozmowy z naszymi widzami.

I na koniec: jesteśmy szczególnie dumni, że specjalnie dla nas Heiner Goebbels, gość festiwalu, wygłosi wykład "Nauczanie/Tworzenie: sztuki performatywne jako artystyczne poszukiwania". Wystąpienie to zainauguruje działalność Instytutu Performatywnego, programu edukacyjnego EEPAP i Centrum Kultury w Lublinie, który rozpocznie działalność badawczą oraz wykładowczą w roku 2014. Wykład odbędzie się po angielsku z polskim tłumaczeniem. Wstęp wolny.



(-) (-)
Materiał Organizatora
19 września 2013