Romans z pielęgniarką
Kiedy pan Pullen, księgowy, przychodzi do pracy w sobotę, żeby uporządkować księgi przed audytem, odkrywa swojego szefa z luksusową call-girl. Gdy niespodziewanie zjawi się żona szefa, dziewczyna zostanie jej przedstawiona jako "druga pani Pullen".To dopiero początek wartkiej i zawikłanej intrygi, w której żony zamieniają mężów, mężowie preferencje seksualne, a szemrane interesy z arabskim szejkiem przeradzają się w romans z pielęgniarką itp. itd. Tytuł tej zwariowanej sztuki nawiązuje do jednego z najsłynniejszych cytatów w kulturze brytyjskiej.
Władysław Kopaliński przypisuje powiedzenie Close your eyes and think about England! królowej Wiktorii, która tak właśnie miała radzić swej córce przed nocą poślubną. Inne źródła wskazują na pamiętnik zmarłej w 1940 r. Lady Hillingdon, gdzie można znaleźć następujący passus: Jestem szczęśliwa, że Karol zjawia się w mej sypialni rzadziej niż dawniej (...). Kiedy słyszę jego kroki za drzwiami, kładę się na łóżku, zamykam oczy, rozchylam nogi i myślę o Anglii. To angielski sposób na kłopoty.
Farsa Chapmana i Marriotta miała premierę w Londynie w 1977 roku, od tego czasu zyskała popularność na całym świecie, ale prapremiera polska odbyła się dopiero w październiku 2009 w warszawskim Teatrze Bajka (reż. Stefan Friedmann). Nasze przedstawienie reżyseruje Stefan Szaciłowski (Mayday, Mayday 2), co w połączeniu z gwiazdorską obsadą (m.in. Grażyna Bułka, Anna Guzik, Kazimierz Czapla, Jerzy Dziedzic, Grzegorz Sikora) gwarantuje Państwu dobrą zabawę. Acha, wszystko skończy się dobrze!
Irena Świtalska
Materiały Teatru
31 grudnia 2009