Różnorodność teatru i dramaturgii

Siedem spektakli pokazanych zostanie na rozpoczynającym się w połowie maja w Gdyni 9. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port. W trakcie festiwalu przyznana zostanie też Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

Dyrektor programowy festiwalu Bogdan Ciosek podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, który od początku jest organizatorem R@Portu, że będą to sztuki "autorów różnych pokoleń i różnych estetyk dramatopisarskich".

Wśród festiwalowych propozycji znajdą się: "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" Sławomira Mrożka - spektakl zrealizowany przez Jarosława Gajewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie i "Caryca Katarzyna" autorstwa Jolanty Janiczak - spektakl wystawiony przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w reżyserii Wiktora Rubina.

Ciosek dodał, że głównym celem przy selekcji sztuk było "pokazanie różnorodności teatru w ramach polskiej współczesnej dramaturgii". Publiczność będzie mogła zobaczyć zróżnicowane gatunkowo przedstawienia - od komediofarsy "Depresja komika" Michała Walczaka w jego reżyserii (Teatr Montownia w Warszawie) po metafizyczny, poetycki dramat Artura Pałygi "W środku słońca gromadzi się popiół" (reż. Wojciech Faruga, Narodowy Stary Teatr - Kraków).

Oprócz wymienionych spektakli, podczas trwającego od 18 do 23 maja festiwalu miłośnicy teatru obejrzą także: "Niżyńskiego. Zapiski z otchłani" Anny Burzyńskiej (reż. Józef Opalski, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego (reż. Tomasz Hynek, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu) i "Ostatnią sztukę" Bogusława Schaeffera w reżyserii autora (Teatr Groteska w Krakowie).

Ciosek zapowiedział, że gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie pisarka Dorota Masłowska. - To autorka, która posługuje się oryginalnym, nie odbitym i nie wtórnym językiem, tworząc w pełni własny, autonomiczny świat - ocenił Ciosek.

Masłowska zasiądzie w jury festiwalu. Inscenizacjom teatralnym jej utworów poświęcona będzie dwudniowa konferencja na Uniwersytecie Gdańskim i wystawa w Teatrze Miejskim w Gdyni. Rozmowę z autorką pt. "Stare i nowe" przeprowadzi pisarz Paweł Huelle, a na zakończenie festiwalu Masłowska wystąpi w koncercie z Zespołem Mister D., prezentując piosenki ze swej debiutanckiej płyty "Społeczeństwo jest niemiłe".

W poprzednich edycjach gośćmi specjalnymi festiwalu R@Port byli Paweł Demirski, Janusz Głowacki i Sławomir Mrożek.

Przed rozpoczęciem festiwalu odbędzie się dwudniowe czytanie pięciu sztuk nominowanych do finału 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Będą to: "Mówca Ajasa" Michała Bajera, "Smutki tropików" Mateusza Pakuły, "Zastrzel mnie i weź ze sobą" Marii Spiss, "Poddani" Roberta Urbańskiego oraz "Wasza Wysokość" Anny Wakulik. Do tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej nadesłano 230 sztuk.

Nazwisko laureata 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej ogłoszone zostanie 18 maja podczas uroczystości rozpoczęcia festiwalu R@Port. Tego dnia ogłoszone zostaną także wyniki I ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka, do 30. roku życia. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych, najlepszy młody recenzent teatralny dostanie nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Nagrody ufundował prezydent Gdyni.



(-) (-)
(PAP)
29 kwietnia 2014