Rozpoczyna się Festiwal Konfrontacje
Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają m.in. na Galę Nagrody im. Prof. Hołdy, wernisaż Wystawy Sztuki Więziennej Osób Osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych oraz na debatę "Kultura i sztuka a proces resocjalizacji więźniów".Centrum Kultury w Lublinie, Festiwal "Konfrontacje Teatralne", Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy oraz Służba Więzienna zapraszają na Galę Nagrody im. Prof. Hołdy oraz wernisaż Wystawy Sztuki Więziennej Osób Osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych przygotowanej m.in. w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim i Areszcie Śledczym w Lublinie pod kierunkiem Roberta Kuśmirowskiego.
Gala Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy jest częścią uroczystego otwarcia Festiwalu Konfrontacje Teatralne, kiedy zostanie wręczona statuetka wykonana przez więźniów Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim pod opieką artystyczną Tomka Bielaka.
Wystawa będzie obfitowała w wyjątkowe eksponaty zebrane przez Roberta Kuśmirowskiego z Zakładów Karnych, m.in. w Zamościu, Chełmie, Hrubieszowie, oraz wykonane na warsztatach prowadzonych w Opolu Lubelskim i Lublinie przez samego artystę. Spotkamy się tutaj z ogromną różnorodnością - od przedmiotów wykonanych z mydła czy chleba, przez rzeźby w drewnie, szkice czy akwarele, aż po nielegalne maszynki do tatuażu wykonane z podstawowych dostępnych dla więźnia przedmiotów. Unikatem tej kolekcji są zatopione w formalinie więzienne tatuaże na kawałkach ludzkiej skóry, wypożyczone na czas trwania wystawy dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wystawa będzie czynna do 26 października w godzinach 11.00-18.00 w Centrum Kultury w Lublinie na Poziomie -1.
Stowarzyszenie im. Prof. Hołdy i Festiwal Konfrontacje Teatralne zapraszają tego dnia również na debatę "Kultura i sztuka a proces resocjalizacji więźniów" o godzinie 16.00 w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie. W debacie udział wezmą: prof. Andrzej Rzepliński, red. Halina Bortnowska, płk Zbigniew Drożyński i reż. Ula Kijak, moderatorem będzie Mirosław Wróblewski, a jako gość pojawi się m.in. Łukasz Witt-Michałowski, znany z pamiętnej inscenizacji "Lizystraty" w Areszcie Śledczym w Lublinie. Podczas debaty poruszone zostaną następujące zagadnienia:
Czy w polskich więzieniach prowadzone są działania na rzecz resocjalizacji poprzez promowanie uczestnictwa więźniów w projektach artystycznych i kulturalnych?
Jakie są efekty dotychczas zrealizowanych programów?
Co można zrobić, aby było ich więcej?
Co dają i czego uczą w szczególności działania o charakterze artystycznym i kulturalnym w porównaniu z innymi formami działań resocjalizacyjnych?
Lublin, 12-19.10.2013
Otwarcie i pierwszy dzień Festiwalu
Konfrontacje Teatralne
12.10.2013
16:00 Debata "Kultura i sztuka a proces resocjalizacji więźniów"
18:00 Mała narracja - Wojtek Ziemilski
19:00 Gala Nagrody im. Prof. Hołdy / Wernisaż Wystawy Sztuki Więziennej Osób Osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych
20:30 The Curator's Piece - Tea Tupajić and Petra Zanki
22:00 Diffriend
(-) (-)
Materiał Festiwalu
12 października 2013