Sejm uchwalił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema
"Sejm, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema - głosi uchwała. Rok Lema ogłoszony przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce - podkreśla Krakowskie Biuro Literackie, które przygotowało na przyszły rok serię wydarzeń związanych z patronem roku.- "We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie" - przypomniano w uchwale
- Dodano, że Lem, "większość życia spędzając w systemie komunistycznym, w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności
- Nie mogło być lepszego powodu, by to właśnie Lem został literackim patronem nadchodzącego roku - podało Krakowskie Biuro Festiwalowe
- Program krakowskich obchodów Roku Lema zapowiada się bardzo różnorodnie - zapowiada KBF
Za uchwałą głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
"We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy" - przypomniano w uchwale.
Jak napisano, "Solaris", "Głos Pana", "Cyberiada", "Kongres futurologiczny", "Filozofia przypadku", "Dzienniki gwiazdowe" i "Bajki robotów" - "inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy oraz artystów kina i teatru".
Stanisław Lem. Jego twórczość zadomowiła się w kulturze masowej
"Ekranizacje jego utworów należą do jednych z najbardziej znanych filmów światowego kina, a motywy z twórczości Lema zadomowiły się w kulturze masowej. Wysoko cenione są jego publikacje o charakterze popularnonaukowym i publicystycznym, dotyczące filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej" - wskazano.
Oceniono, że "szczególna wartość twórczości Stanisława Lema wynika przede wszystkim z łączenia gatunku science-fiction z refleksją filozoficzno-naukową, a także podejmowania aktualnej, nacechowanej politycznie oraz stanowiącej komentarz do sytuacji współczesnego społeczeństwa tematyki". "W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu" - podkreślono w uchwale.
Dodano, że Lem, "większość życia spędzając w systemie komunistycznym, w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności w myśleniu i nieskrępowanej wyobraźni". "Po wprowadzeniu stanu wojennego Stanisław Lem przebywał na emigracji. Publikował w paryskiej »Kulturze«" - przypomniano.
W uchwale zwrócono uwagę, że Lem "jako twórca o wielkim i wybitnym dorobku, cieszący się autorytetem zarówno w Polsce, jak i za granicą, był wielokrotnie nagradzany". "Pisarz w 1996 roku otrzymał Order Orła Białego. Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1992 roku nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836" - zauważono.
Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema".
Widget Moneteasy
Program obchodów na Rok Stanisława Lema
"Nie mogło być lepszego powodu, by to właśnie Lem został literackim patronem nadchodzącego roku – 12 września będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora »Solaris«" - podało Krakowskie Biuro Festiwalowe. KBF – instytucja kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – wspólnie z Wydawnictwem Literackim i Fundacją Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema w marcu tego roku wystosowali list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z poparciem inicjatywy uchwalenia Roku Lema.
"To najlepszy sposób, by uczcić jubileusz przypadający na przyszły rok – stulecie urodzin Stanisława Lema. Cieszymy się, że najczęściej tłumaczony polski autor, którego książki zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy, stanie się patronem nie tylko tych rocznicowych działań, które planujemy tutaj, w Krakowie – Rok Lema ogłoszony dziś przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce" – skomentowała decyzję Sejmu Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF.
Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowuje się do Roku Stanisława Lema już od kilku lat. Dzieje się tak za sprawą działań podjętych na rzecz budowy Planety Lem oraz corocznie organizowanych obchodów urodzin pisarza. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce – to połączenie wielofunkcjonalnego centrum literackiego z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną. Pracownia projektowa JEMS Architekci przygotowała już koncepcję wielobranżową przyszłego centrum, obecnie opracowywana jest pełna dokumentacja architektoniczno-budowlana. Na przyszły rok zaplanowano pozyskanie pozwolenia na budowę, co umożliwi rozpoczęcie procedury zamówienia na roboty budowlane. Do momentu powstania Planety Lem inkubatorem pomysłów na prowadzenie nowego centrum literackiego zostanie Pałac Potockich, w którym od przyszłego roku będzie realizowany program Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Program krakowskich obchodów Roku Lema zapowiada się bardzo różnorodnie - zapowiada KBF. Głównym wydarzeniem będą same urodziny pisarza, które w 2021 roku odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych krakowskich wydarzeń: od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce a to na deskach teatrów, a to w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach planowanych na ten rok, a kontekst programu uzupełnią książki, których premiery planuje Wydawnictwo Literackie.
Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą opisywane w specjalnym serwisie roklema.pl. Będą w nim też zamieszczane zapowiedzi nowych wydań książek Lema i niepublikowane wcześniej materiały. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i KBF
(-) (-)
Onet.Kultura
30 listopada 2020