Shlomo Mintz w Białymstoku

Już dziś koncert, którym Opera i Filharmonia Podlaska zakończy sezon symfoniczny. Orkiestra OiFP pod batutą Michała Klauzy wykona: IX Symfonię e-moll „Z nowego świata” op. 95 Antoniego Dvořáka i Koncert Skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Bramsa. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Shlomo Mintz, światowej sławy wirtuoz skrzypiec, altowiolista, dyrygent, uważany za jednego z największych artystów naszych czasów.

Shlomo Mintz urodził się w 1957 roku w Moskwie. W wieku dwóch lat wyemigrował z rodziną do Izraela. Już jako 11-latek zadebiutował z izraelskimi filharmonikami. Wkrótce po tym zagrał pierwszy koncert skrzypcowy Paganiniego z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Ukończywszy 16 rok życia debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. Mając 18 lat zajął się także dyrygowaniem i od tamtej pory współpracuje ze znanymi orkiestrami na całym świecie. Przez muzyków i melomanów uważany jest za jednego z największych artystów naszych czasów. Przez krytyków ceniony za stylistyczną wszechstronność i biegłość techniczną. Koncertuje na estradach całego świata z recitalami, koncertami muzyki kameralnej oraz symfonicznej. Prowadzi Orkiestrę Gulbenkian w Tel Awiwie, Orkiestrę Filharmoniczną w Bergen i w Moskwie. Od 2002 roku Mintz jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Sion Valais w Szwajcarii. Był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych w tym Premio Accademia Musicale Chigiana, Diapason d'Or, Gramophone Award. Od 2004 roku nagrywa dla Avie Records.

W przerwie koncertu zapraszamy na prezentację filmu Joanny Cieślik "MASA LESZORASZIM (Wyprawa do korzeni)". Film powstał podczas wizyty Shlomo Mintza w Białymstoku, w 1998 roku.
"Przyjazd do Białegostoku miał dla mnie szczególne znaczenie - tu właśnie urodził się mój ojciec. Zamknął się w tym miejscu pewien metafizyczny krąg, ponieważ wróciłem tu do historii mojej rodziny. Każdy powinien znać swoje korzenie" - Shlomo Mintz, Białystok, 1998



(-) (-)
Materiał Opery
14 czerwca 2013