„Siemaszkowa" po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę". W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali. Opowieści z...", projekt „Chwile słowem malowane", czyli wizyty aktorów w domach seniorów, spektakl Latającego Teatru Kantorowi pt. „Pokój mojego dzieciństwa" oraz druga edycja Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat".

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest operatorem programu Przestrzenie Sztuki Teatr od czterech lat. Przez ten czas zrealizował wiele projektów z różnych dziedzin – teatru, poezji, muzyki, malarstwa, sztuki performance. Głównym celem programu jest tworzenie sieci kontaktów i organizowanie przestrzeni do spotkania artystów zawodowych z twórcami niezależnymi i offowymi oraz dotarcie do miłośników sztuki z całego województwa podkarpackiego.

W zeszłym sezonie w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr „Siemaszkowa" zrealizowała ponad 100 wydarzeń, w które zaangażowanych było blisko 800 artystów i edukatorów, ponad 100 partnerów i instytucji współpracujących, a ich odbiorcami było 200 tysięcy uczestników i widzów. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Dołączając do kolejnej edycji projektu, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotował bogatą propozycję repertuarową, w której znajdują się m.in. warsztaty, festiwale, wystawa i wiele innych.

- „Kto ocali. Opowieści z..." – warsztaty performatywne
- „Kto ocali. Opowieści z..." to cykl warsztatów teatralnych, którego uczestnicy pracować będą w oparciu o metody pracy z grupą i działania improwizowane oraz performatywne, które zakończone zostaną autorskimi pokazami powarsztatowymi, inspirowanymi historią miejsc, ludzi, bohaterów oraz wydarzeń dawnych i przyszłych czasów w oparciu i połączeniu z fragmentami spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa" na podstawie prozy Mikołaja Łozińskiego.
„Kto ocali. Opowieści z..." to wyjątkowe spotkanie, podczas którego zarówno artyści jak i mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z różnych środowisk, artyści zawodowi i amatorzy będą mogli posłuchać i opowiedzieć swoje historie. W rezultacie powstaną etiudy teatralne budowane na podstawie wspomnień, fotografii, czy pamiątek z przeszłości.
- „Chwile słowem malowane" – aktorzy seniorom
„Chwile słowem malowane" to wyjątkowy projekt, polegający na wizytach aktorów w wybranych domach seniorów i organizacji prezentacji literackich (poezja, dramat, proza). Czytanie to dla seniorów nie tylko ciekawa rozrywka, ale również skuteczny sposób dbania o dobrą kondycję umysłu, a także wsparcie w radzeniu sobie z własną emocjonalnością.
Zaangażowanie do tej czynności aktorów stanowi z jednej strony upowszechnianie sztuki teatru i literatury, a jednocześnie stanowi zaproszenie do animacji i aktywizacji środowisk seniorów poprzez kontakt ze sztuką słowa w wykonaniu profesjonalistów. To ważny społecznie projekt, angażujący lokalne społeczności seniorów, często mających różnorodne bariery w kontakcie ze sztuką (np. brak mobilności ze względu na stan zdrowia, bariera ekonomiczna czy geograficzna).
- „Pokój mojego dzieciństwa" – hołd dla Marii Stangret
Spektakl „Pokój mojego dzieciństwa" to kolejna odsłona współpracy z Latającym Teatrem Kantorowi, którego realizacje podkarpacka widownia mogła oglądać także w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki Teatr. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora – Marii Stangret. „Pokój mojego dzieciństwa" to hołd dla tej wielkiej artystki – malarki, aktorki Teatru Cricot 2 i pisarki. – mówi autor koncepcji reżyserskiej spektaklu Paweł Passini. W spektaklu wystąpią: Monika Adamiec, Karina Góra, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski, a za muzykę odpowiedzialni są Paweł Passini i Julian Maziarz. Spektakl odbędzie się 31 sierpnia w MDK w Rzeszowie (ul. Osmeckiego 51).

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat – spotkania z najlepszą literaturą

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. „Międzysłów Karpat" to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.

W 2024 startuje druga edycja festiwalu, a jej głównym elementem będzie cykl spotkań autorskich z pisarzami. Na pierwsze z nich organizatorzy zapraszają już 5 września do Szajna Galerii. Gościem spotkania pt. „Jak literatura fantasy spotyka się z historią" będzie laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki" za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" – Radek Rak. Kolejne spotkania odbędą się 20 września i 16 października.
OFF RZESZÓW – festiwal teatrów offowych
Już we wrześniu odbędzie się kolejna edycja festiwalu teatrów offowych – OFF RZESZÓW. Najlepsze realizacje artystów niezależnych będzie można oglądać w dniach 14-18 września. Na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wystąpią: Kolektyw PPLVerse, Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova i Tati Lemesheva, Kolektyw Banachowicz Rybarczyk, artyści współpracujący z poznańską Sceną Roboczą, laureaci tegorocznego Festiwalu SzekspirOFF – Kolektyw Hertz Haus, a w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Wojan Trocki.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr oraz bilety znaleźć można na stronie „Siemaszkowej": www.teatr-rzeszow.pl.



Marta Fortowska
Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie
21 sierpnia 2024