Śląska polecajka

W połowie Stycznia zapraszamy na różnorodne spektakle w śląskich teatrach, oraz powtórki koncertu sylwestrowego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

"Skazany na bluesa" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

13.01 - 19:00 - Duża Scena

14.01 - 19:00 - Duża Scena

15.01 - 19:00 - Duża Scena

Prawie 4000 sprzedanych biletów w niecały miesiąc od premiery! W Teatrze Śląskim przygotowano pierwsze w Polsce przeniesienie filmowej historii Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski. Adaptacji i reżyserii historii o Ryśku Riedlu podjął się Arkadiusz Jakubik. Reżyser główną rolę na początku powierzył wyłonionemu w castingu Tomaszowi Kowalskiemu, zwycięzcy IV edycji programu „Must Be The Music". Od września 2014 r. główną rolę gra Maciej Lipina, lider zespołu Ścigani.

Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. (Mat. Teatru)

 

"What the heil?!" - reż. Bartłomiej Błaszczyński - Teatr Śląski w Katowicach

14.01 - 19:00

15.01 - 19:00

16.01 - 19:00

WTH?! Mikołaj Beljung. Śląski Hans Kloss. Pierwszy dyrektor stadionu Śląskiego. Szpieg pracujący dla AK. Właściciel restauracji na Mariackiej oraz Orbisu w Katowicach. Podszywający się pod SS-Manna, biznesmena, księdza czy kogo było trzeba.

Jaką cenę zapłacił za swoje bogate życie? Kogo zostawiał w domu i przede wszystkim, co po nim zostało?

Zapraszamy na spektakl o pamięci z niepamięci przywróconej. O Węgrze, który całe życie ze Śląskiem związał, a Śląsk przestał o nim pamiętać.

O polskim Jamesie Bondzie.

O Mikołaju Beljungu.

I jego córce.

Właściwie o córce bardziej...

(Mat. Teatru)

 

"Betlejem polskie" - reż. Andrzej Sadowski - Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Cieszynie

14.01 - 19:00 - Scena Polska

Poeta, dramaturg, prozaik i tłumacz, popularyzator piękna i literatury europejskiej na przełomie XIX i XX wieku. Sławę Rydla jako dramatopisarza zapoczątkowała baśń dramatyczna Zaczarowane koło, a umocniło ją widowisko jasełkowe Betlejem polskie.

Od 1897 pisarz na stałe związał się z życiem kulturalnym Krakowa i pobliskich Bronowic. Jego ślub z chłopką, córką bronowickiego gospodarza, Jadwigą Mikołajczykówną, stał się głośnym wydarzeniem w artystyczno-literackim środowisku Młodej Polski i tłem Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Rydel był prototypem Pana Młodego.(Mat. Teatru)

 

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Małgorzata Warsicka - Teatr Polski w Bielsku-Białej 

15.01 - 18:00 - Duża Scena

16.01 - 18:00 - Duża Scena

„Mistrz i Małgorzata" w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Warsickiej jest trzecią na przestrzeni ostatnich 21 lat realizacją ponadczasowej, arcydzielnej powieści Michała Bułhakowa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pierwsza, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego miała miejsce w 1998 roku, druga - Roberta Talarczyka, w roku 2011.

Najnowszą bielską inscenizację dzieła Bułhakowa zrealizował znakomity zespół twórców – autorką adaptacji i reżyserką jest Małgorzata Warsicka, zdobywczyni głównej nagrody 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu „Klasyka Żywa" (za spektakl „Beniowski. Ballada bez bohatera" Teatru Nowego w Poznaniu, nagrodzony również za adaptację), muzykę skomponował Karol Nepelski (również laureat konkursu „Klasyka Żywa" za muzykę do spektaklu „Beniowski. Ballada bez bohatera"). Niezwykła warstwa dźwiękowa „Mistrza i Małgorzaty" została stworzona w nawiązaniu do Pasji wg Św. Jana i wg Św. Mateusza i jest wykonywana na żywo, przez kwartet smyczkowy oraz chór. Za scenograficzny kształt spektaklu odpowiada Marcin Chlanda, który ma na koncie m. in. współpracę z takimi reżyserami, jak Maja Kleczewska czy Paweł Świątek, kostiumy projektuje Edyta Jermacz, współpracująca z Małgorzatą Warsicką już wcześniej, przy realizacji spektaklu pt. „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie" w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, podobnie jak Aleksander Kopański (tancerz, choreograf, aktor, mistrz akrobatyki).

W spektaklu bierze udział ponad dwudziestoosobowa obsada, która może okazać się niemałym zaskoczeniem... (Mat. Teatru)

 

"Mayday" - reż. Wojciech Pokora - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

15.01 - 19:00

16.01 - 16:00 i 19:00

Prawdziwy majstersztyk mistrza angielskiego humoru: przezabawna intryga, spiętrzenie absurdalnych sytuacji, dowcipne dialogi.
Historia londyńskiego taksówkarza, którego życie polega na precyzyjnym planowaniu każdej chwili. Jest to niezbędne, ponieważ bohater posiada... dwie żony. Wszystko przebiega gładko, dopóki drobne - wydawałoby się - zdarzenie uliczne nie skomplikuje życia nie tylko Johnowi, ale i całemu otoczeniu.
Świetna reżyseria Wojciecha Pokory, znakomite aktorstwo, zabawa do łez gwarantowana! (Mat. Teatru)

 

"Kreszany" - reż. Olena Apczel - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

14.01 - 19:00

15.01 - 18:00

Wspomnienia i wyobrażenia powstają w tym samym miejscu mózgu. To, co pamiętamy jest więc niekoniecznie i nie tyle wiernym zapisem przeszłości, co jej wyobrażeniem. A to, jak wyobrażamy sobie naszą przeszłość kształtuje nam przyszłość. Wyobraźmy więc sobie, że wyrastamy z kultury, której pamięć osadzona jest gdzie indziej – głęboko w pełnej różnych bogów i bogiń słowiańszczyźnie. Czy taka kultura byłaby bardziej otwarta, niż ta znana nam z naszej rzeczywistości? Czy byłoby w niej więcej miejsca na czułość a mniej na wstyd? Czy byłaby ona mniej wykluczająca? Сzy bardziej słyszalne byłyby w niej kobiece głosy? Czy w takiej kulturze ból byłby narzędziem oczyszczenia a nie zemsty? Czy jeśli taka kultura nie zachowała się w żadnych archiwach, to czy przypadkiem nie przetrwała w nas? „Kreszany" to dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania. To zbudowana na podstawie prawdziwych i wyobrażonych wierzeń słowiańskich baśń-rytuał, w której wszystko ma swoje – inne niż znamy – miejsce. Czy uda się rozbroić minę, która już dawno temu powinna była wybuchnąć? (Mat. Teatru)

 

"Kartoteka" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Miejski w Gliwicach

14.01 - 10:00

15.01 - 20:00

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach wraz z rodziną przez blisko dwadzieścia lat, pisząc tutaj dzieła, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 100. rocznicę urodzin artysty jego najbardziej znany utwór sceniczny, „Kartoteka" został po raz pierwszy wystawiony w mieście, w którym powstał.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w meandrach własnej pamięci skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu. Co doprowadziło go do bezwładu, wypalenia i pustki? Czy sztuka może zmierzyć się z traumami i demonami wojny, z ogromem nieszczęść, które ona przyniosła? Cóż warte są sztuka i filozofia, skoro nie ustrzegły ludzkości przed nią samą, przed rozpętaniem Apokalipsy? (Mat. Teatru)

 

"25. PRZEBOJOWA NOC SYLWESTROWA NA BIS" - koncert - Teatr Rozrywki w Chorzowie

14.01 - 18:30

15.01 - 15:00 i 19:00

16.01 - 14:00 i 18:00

Ćwierćwiecze? Srebrne wesele? Jubileusz? Tak. Ale każde to określenie brzmi zbyt dostojnie i poważnie. A my zapraszamy Państwa na szaloną feerię dźwięków i barw, na rozkołysaną i rozśpiewaną wspólną zabawę. Dwudziesty piąty koncert sylwestrowy to koncert marzeń, stworzony właśnie przez Państwa.

W trwającym sześć tygodni plebiscycie, spośród 240 propozycji wybrali Państwo największe „Rozrywkowe" przeboje. Czy usłyszymy „Dumkę na dwa serca" Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka, czy wspólnie zatańczymy „Macarenę"? Wyniki ogłosimy podczas 25. Przebojowej Nocy Sylwestrowej.

Jedno jest pewne: będą to największe i najpopularniejsze hity, oklaskiwane podczas naszych koncertów. Pewnie uda nam się powrócić wspomnieniami do niejednego występu, zachwycić bogatymi aranżacjami i dynamiczną choreografią. A w Nowy Rok wejdziemy niezwykłą, muzyczną niespodzianką.

scenariusz, reżyseria: Anna Ratajczyk, Łukasz Skrzypecki

(Mat. Teatru)

 

 



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
14 stycznia 2022