Śląska polecajka

W ten weekend zwracamy uwagę na teatry mniej znane, ale również uwielbiane przez widzów. Zaprosimy Państwa na przedstawienia dla młodszych widzów do Teatru Lalek "Ateneum", Teatru Dzieci Zagłębia i bielskiego Teatru Banialuka. Teatr Bez Sceny i Teatr Żelazny zaoferują nam coś dla dorosłych. Natomiast nasze wspaniałe miejskie teatry zaproszą na wyjątkowe spekatkle i wydarzenia do Zabrza, Gliwic i Cieszyna.

Katowice

"Ile żab waży księżyc" - reż. Przemysław Jaszczak - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

16 października, godz. 11:30


Bohaterami tej kameralnej baśniowej przypowieści są Król – wyjątkowy narcyz i egoista – oraz samotny Chłopiec, pojawiający się trochę znikąd, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania (jak to zawarte w tytule – ile żab waży księżyc); irytuje też Króla swoją dziecięcą bezpośredniością. Władca próbuje więc ignorować intruza, a w końcu jakoś się go pozbyć...

Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim Król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata. (Materiał Teatru).

"Mleczarnia" - reż. Jacek Rykała - Teatr Bez Sceny w Katowicach

16 października, godz. 19:00

Przebojowa, osnuta na autentycznych wspomnieniach, tragikomedia Jacka Rykały reżyserowana przez autora, w przestrzeni Siedziby Teatru Bez Sceny nabiera nowych znaczeń. Pisany dosadnym językiem zapis spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn – dawnych przyjaciół – nieodparcie śmieszy, a jednocześnie stwarza okazję do refleksji o przemijaniu i sensie życia. Andrzejka (Andrzej Dopierała) i Mareczka (Wiesław Sławik) łączy nie tylko skłonność do alkoholu, ale także wspólnie przeżyta młodość, a przede wszystkim kobieta, którą obaj kochali, wspólna wielka miłość ich życia. W nocnej rozmowie, prowadzonej po 30 latach, ożywają nieistniejące już miejsca, wracają anegdoty i historie. Inteligentny i dowcipny tekst daje aktorom okazję do stworzenia wyrazistych i niezapomnianych kreacji. (Materiał Teatru)

"Bank napada, czyli ściana" - reż. Artur Barciś - Teatr Żelazny w Katowicach

16 października, godz. 19:00

Agent nieruchomości chce wypłacić pieniądze w banku. Pracownicy banku rozpoczynają dochodzenie, czy aby ich klient nie ma za dużo pieniędzy... Bohater dowiaduje się, że polski bank został wykupiony przez indyjską grupę a on sam podlega indyjskiemu ustawodawstwu! (Materiał teatru)

 

Będzin

"Pinokio" - reż. Anna Retoruk - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

16 października, godz. 16:00

Dzieci nie są niegrzeczne, tylko ciekawe świata – ta myśl towarzyszyła reżyserce Annie Retoruk podczas pracy nad „Pinokiem", najnowszą premierą Teatru Dormana. Tytułowy drewniany pajacyk, rozdarty między dobrymi radami dorosłych i dziecięcą skłonnością by być wszędzie i widzieć wszystko, podejmuje w swoim życiu nie najtrafniejsze decyzje. Wplątuje się w lawinę kłopotów, naraża na niebezpieczeństwa i przyprawia swojego twórcę – Geppetta – o palpitacje serca. W ten sposób poznaje jednak życie i uczy się jak być prawdziwym chłopcem.

„Pinokio" to spektakl o dziecięcym żywiole, a także o mądrym wychowywaniu, które polega na zachowaniu szacunku do praw rządzących światem dziecka. Widowisko podejmuje ważny temat poszukiwania prawdy i wartości w zawiłym i nie zawsze dobrym świecie. „Pinokio" to lekcja podejmowania decyzji na drodze do dorosłości. (Materiał Teatru)

 

Bielsko-Biała

"Smoki" - reż. Anna Nowicka - Teatr "Banialuka" w Bielsku-Białej

17 października, godz. 11:00

Smoki żyją normalnie – uczą się w szkołach, chodzą do pracy, mają rząd i prezydenta... a wieczorami opowiadają swoim smoczym dzieciom bajki na dobranoc - straszne legendy o złych i okropnych ludziach, których należałoby się bać, ale którzy na szczęście tak naprawdę nie istnieją. Tylko, że ludzie przecież istnieją i opowiadają swoim dzieciom takie same historie, ale o smokach. A gdyby tak można było odbyć podróż pomiędzy tymi światami? Co się stanie, gdy smok i człowiek się spotkają? Czy smok Roar i człowiek Karol z wiernym towarzyszem Prosiakiem, będą potrafili odrzucić uprzedzenia, strach i wspólnie wykonać trudne i niebezpieczne zadanie?
Smoki w reż. Anny Nowickiej to zabawne i wzruszające przedstawienie, którego tematem są tolerancja, akceptacja i potrzeba odkrywania świata, bez uprzedzeń i osądów. (Materiał Teatru)

 

Częstochowa

"Cudowna terapia" - reż. Tomasz Man - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

17 października, godz. 16:00 i 19:00

Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny - fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go przedrzeźniać. Joanna i Valentin wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę... Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania... (Materiał teatru)

 

Chorzów

"Pozaziomki, czyli kosmiczna przygoda" - reż. Anna Leśniak - Teatr Rozrywki w Chorzowie

16 października, godz. 18:00

17 października, godz, 17:00

Przygotowaliśmy kolejną premierę spektaklu dla najmłodszych, ale jesteśmy przekonani, że rodzicie którzy wybiorą się do teatru, także znajdą coś dla siebie. Bohaterami spektaklu Anny Leśniak jest piątka kosmitów, którzy beztrosko podróżują odlotowym autobusem przez odległe galaktyki, jako zespół muzyczny. W zespole dochodzi jednak do spięć. Niemożność wzajemnej akceptacji doprowadza kosmitów do konfliktu, którego efektem jest awaria pojazdu. Gdy kosmici nie mogą się ze sobą porozumieć ich pojazd odmawia posłuszeństwa i ekipa rozbija się na Ziemi... Spektakl porusza temat emocji i uczuć, szczególnie takich jak smutek i strach, które czasami trudno nam zaakceptować. (Materiał Teatru)

 

Gliwice

"Kartoteka" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Miejski w Gliwicach

15 października, godz. 19:00

16 października, godz. 17:00

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach wraz z rodziną przez blisko dwadzieścia lat, pisząc tutaj dzieła, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. W 100. rocznicę urodzin artysty jego najbardziej znany utwór sceniczny, „Kartoteka" zostanie po raz pierwszy wystawiony w mieście, w którym powstał.

Bohater utworu, pozbawiony wiary i nadziei, nie jest zdolny do podjęcia żadnego działania, nie potrafi, albo też nie chce podejmować decyzji, pogrążony w meandrach własnej pamięci skąd nieustannie powracają do niego pozostałe postaci dramatu. Co doprowadziło go do bezwładu, wypalenia i pustki? Czy sztuka może zmierzyć się z traumami i demonami wojny, z ogromem nieszczęść, które ona przyniosła? Cóż warte są sztuka i filozofia, skoro nie ustrzegły ludzkości przed nią samą, przed rozpętaniem Apokalipsy? (Materiały Teatru)

 

Cieszyn

Andrzej Piaseczny Akustycznie - koncert - Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

16 października, godz.20:00

Przed Państwem projekt, ze wszech miar szczególny. Po raz pierwszy, będzie możliwość posłuchania utworów Artysty, w specjalnych, kameralnych warunkach, w wyjątkowych aranżacjach. Będą to szczególne koncerty zapewniające bliską, niemal intymną atmosferę koncertową. W takiej oprawie, największe przeboje Andrzeja, a także wyselekcjonowane przez niego, jego ulubione utwory, będą brzmiały wyjątkowo. Serdecznie zapraszamy na to specjalne, muzyczne wydarzenie! (Materiał Teatru)

 

Zabrze

XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej - Rzeczywistość przedstawiona - Teatr Nowy w Zabrzu

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z repertuarem wyjątkowych spektakli, które widzowie ze śląska będą mogli zobaczyć w ramach 20. edycji Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. Festiwal będzie trwał od 16.10.2021 r. do 24.10.2021 r. Spektakle i wydarzenia towarzyszące dostępne na stronie organizatora: https://teatrzabrze.pl/festiwal-2021/

Serdecznie zapraszamy!



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
15 października 2021