Słowa na rożne sposoby

Występ Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy i koncert Lutosławski dla Dzieci to atrakcje Biennale Sztuki dla Dziecka. Tematem tegorocznej edycji będzie "słowo".

Poznańskie Biennale świętuje w tym roku swój jubileusz. Zadebiutowało dokładnie 40 lat temu i stało się pretekstem dla powołania do życia w 1984 roku Ogólnopolskiego Ośrodka Sztuki dla Dzieci i Młodzieży. A ten w latach 90. nie tylko zmienił swoją nazwę na Centrum Sztuki Dziecka, ale także główne założenia Biennale. Od tamtego czasu najważniejsza jest kooperacja twórców z dziećmi.

Biennale, choć tworzone jest głownie z myślą o dzieciach, służy także artystom, animatorom, nauczycielom oraz krytykom i naukowcom. To barwny wachlarz wydarzeń - począwszy od teatru i sztuk performance, przez muzykę, literaturę, film, instalacje oraz wystawy, które mogą znacząco wpłynąć na życie Jasia, a w przyszłości Jana. Każdej edycji towarzyszy temat, wokół którego buduje się Biennale. W tym roku jest to "Słowo na terytorium sztuki dla dziecka". Twórcy wypuścili je na wolność. Pozwolili zadomowić się w rożnych miejscach Poznania i przyrządzili na kilka sposobów.

W plenerze

Zacznijmy jednak od początku, czyli od Biennale na start - niedzielnych zabaw z poezją w parku Wilsona. Zawiśnie tam galeria wierszy, a spacerując, odkryjemy pod stopami dywan utkany ze słow. Te, kolorowe i narysowane kredą przez dzieci, będą nam dosłownie wchodziły pod nogi. Całe rodziny będą także budowały z klocków MuBaBao i uczestniczyły w grze słowotwórczej. Poza tym w parku zrealizowany zostanie projekt "Słowopłoty". Przy wejściu oraz między drzewami umieszczone zostaną prace, które młodzi twórcy wykonali podczas warsztatów w rożnych miastach Polski, oraz te, które będą tworzone na bieżąco. Oprócz tego w kolejnych dniach możemy się tam natknąć na zawodowych opowiadaczy, a wśród nich m.in. na Beatę Frankowską z grupy Studnia O. W parku Starego Browaru natomiast pojawi się wyraźny biennalowy komunikat dla spacerowiczów - "artfabet". Artyści wspólnie z dziećmi będą działali na ośmiu literach, które go tworzą. A na placu Wolności znajdzie swoje miejsce 10 najważniejszych zdaniem dzieci słow.: miłość, mama, rodzina, tata, przyjaźń, dom, babcia, dziękuję, przepraszam oraz życie. Wystawa jest wynikiem internetowego plebiscytu.

Ukryte w bibliotece

Z placu Wolności warto skręcić do Biblioteki Raczyńskich, gdzie do dyspozycji widzów zostaną oddane dwie wystawy. Dzięki Kapselkowi od kuchni dzieciaki zapoznają się z procesem powstawania ilustracji do książki Kamila Niewińskiego, które wykonał Robert Romanowicz. Zobaczą makietę domu bohatera, artysta bowiem najpierw stworzył miniaturowe obiekty, w tym m.in. bibliotekę z książeczkami czy zegar, a potem je sfotografował i umieścił w książce. A druga instalacja - Nowe życie książki - narodziła się z idei bookcrossingu. Dzieci jednak, zanim wymienią się książkami, będą musiały wziąć udział w grze zręcznościowej, która uruchomi zaprojektowaną przez Dominika Górskiego maszynę. Blok tych wydarzeń zakończą rodzinne warsztaty oraz maraton czytania bajek, który poprowadzą aktorzy z poznańskich scen. Twórcy opowieści dla dzieci Zuzia pokażą, jak wygląda współpraca pisarza z ilustratorem, oraz pomogą w wykonaniu własnej książki.

Na scenie i estradzie

W programie znalazła się także specjalnie na tę okazję napisana przez Malinę Prześlugę sztuka Chodź na słówko, którą będzie można zobaczyć w Teatrze Nowym. Spektakl jest syntezą nauki oraz zabawy. W Pawilonie Nowej Gazowni pojawi się Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Artyści przyjadą ze spektaklem, w którym obowiązują zasady panujące na placu zabaw. A widzowie będą świadkami niepozornej kłótni o kaczkę, która przerodzi się w wojnę. Kolejną propozycją, tym razem w przestrzeni Teatru Polskiego, jest Maszyna do opowiadania bajek Teatru Pinokio z Łodzi. - To nowatorski projekt będący połączeniem doświadczeń z teatru lalek, tego improwizowanego oraz tradycji opowiadania bajek. Dzieci będą się w nim mogły wypowiedzieć i tym samym wpłynąć na tok wydarzeń. To bardzo ciekawe doświadczenie, widzowie bowiem mogą współuczestniczyć w procesie tworzenia historii - mówi rzeczniczka Centrum Sztuki Dziecka, Małgorzata Bawer. - Poza tym udało nam się także namówić do współpracy znany wszystkim kabaret Hrabi, który specjalnie na Biennale przygotował program dla najmłodszych. Artyści przenieśli się do świata dzieci oraz przyjrzeli się ich poczuciu humoru. Premiera Bez wąsów odbędzie się 7 czerwca na Scenie na Piętrze - dodaje.

Z poczuciem rytmu

Organizatorzy mogą się także pochwalić premierowymi wydarzeniami muzycznymi, a wśród nich m.in. koncertem Lutosławski dla dzieci. Artysta napisał sporo kompozycji dla najmłodszych, w tym także piosenki do wierszy Tuwima. Zaprezentuje je Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik. A jest to tym bardziej ciekawe, ponieważ rok 2013 jest rokiem obu artystów. Obchodzimy właśnie jubileusz 100-lecia urodzin Lutosławskiego, 60-lecie śmierci Tuwima i 100-lecie jego debiutu poetyckiego. - Absolutną nowością jest także koncert Spisane okoliczności dorastania, na który zapraszam 3 czerwca do CK Zamek. Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, wraz z Karimem Martusewiczem z Voo Voo napisał muzykę do słow. swojego syna, Jana Juliana Nowaka. To świetna okazja na wspólne odkrywanie muzyki zarówno z dziećmi, jak i dorastającą młodzieżą. Syn Nowaka pisał teksty już w wieku ośmiu lat, a teraz jest nastolatkiem i pojawi się na scenie wraz z pozostałymi muzykami - zachęca Małgorzata Bawer.



Monika Nawrocka-Leśnik
http://Kultura.poznan.pl
3 czerwca 2013