Słowik przyjeżdża
Kolejna odsłona Festiwalu Animo 2009 to piękna baśń H. Ch. Andersena "Słowik" w adaptacji Zaczarowanego Świata z Torunia. Spektakl o bardzo uniwersalnym przesłaniu uwodził swoją prostotą i skłaniał do zadumy zarówno tych małych, jak i dorosłych widzów.Głównym celem założonego zaraz po wojnie Teatru Zaczarowany Świat jest edukacja najmłodszych miłośników sztuki scenicznej. Spektakl zaprezentowany w ramach Animo dał temu wyraz. „Słowik” to piękna baśń, która pokazuje, czym może skończyć się zbyt duże przywiązanie do dóbr materialnych, ignorowanie ludzi i stawianie siebie ponad innymi.
Chiński Cesarz dowiedział się przypadkiem o pięknie głosu Słowika. Natychmiast rozkazał sprowadzić go do pałacu, a kiedy już usłyszał jego śpiew, nie odstępował go nawet na chwilę. Jednak przebiegły plan Ministra sprawił, że władca szybko zmienił go na złotego, mechanicznego ptaka wydającego takie same dźwięki. Niestety sztuczna zabawka szybko się zepsuła, a Cesarz pogrążony w smutku i tęsknocie został całkiem sam.
Tak opowiedziana historia robi wrażenie nie tylko na małych widzach. Dorosły może odnaleźć w niej wiele prawd na temat zachowań ludzi. Spektakl przepełniony jest intrygami, hipokryzją, przedmiotowym traktowaniem innych oraz fałszywą sympatią w stosunku do osób dzierżących władzę. Zmusza do refleksji nad kondycją człowieka, wartościami, jakimi się kierują oraz relacjami występującymi pomiędzy ludźmi. Pokazuje, do czego mogą prowadzić zachowania nastawione na spełnianie tylko własnych pragnień i celów, bez względu na osoby znajdujące się w otoczeniu.
Tym, co dodatkowo ułatwia pozytywny odbiór sztuki, jest orientalna scenografia, muzyka utrzymana w tej samej konwencji oraz użycie wielu technik gry. Możemy podziwiać aktorów animujących lalki, ale również ich grę w żywym planie. Wprowadzone zostały również elementy czarnego teatru oraz teatru cienia. Tak szeroki wachlarz scenicznych rozwiązań użytych przez twórców daje godzinę naprawdę niezapomnianych wrażeń i doznań.
Kamila Golik
Dziennik Teatralny Łódź
16 października 2009