"Śmierć w Wilnie

Kuba przyszedł do Gorzowa z Gdańska za swoim mentorem, reżyserem Ryszardem Majorem. Od razu był obsadzany w znaczących rolach. Potrafił nawiązywać kontakty z innymi. Jego śmierć to dla nas wszystkich był szok - KUBĘ ZAKLUKIEWICZA, w 14. rocznicę śmierci aktora wspomina Piotr Steblin-Kamiński, kierownik techniczny Teatru im. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Popularny aktor Kazimierz Jakub Zaklukiewicz zmarł 17 listopada 1998 roku w szpitalu św. Jakuba w Wilnie. Kilka dni później został pochowany Chrzanowie. 47-letni aktor rodem z Trzebini nie odzyskał przytomności po bestialskim pobiciu przez dwóch nastolatków. Osierocił niespełna dwuletnią córeczkę.

Ksiądz Robak

Kuba Zaklukiewicz urodził się 25 września 1949 roku w Trzebini. Wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie skończył w 1973 roku. Zagrał około 80 różnych ról dramatycznych. W latach 1973-75 występował w Teatrze Polskim w Zabrzu. Od 1975 do 1980 grał w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. W latach 1980-94 występował w teatrach Trójmiasta: Wybrzeże w Gdańsku i Miejskim w Gdyni. Za rolę księdza Robaka w inscenizacji "Pana Tadeusza" w Teatrze Muzycznym w Gdyni dostał nagrodę wojewody.

Kolejny sezon spędził w Teatrze im. Szaniawskiego w Płocku. Potem przez dwa lata pracował w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

W Gorzowie rozpoczął pracę od roli Johna Proctora w "Czarownicach z Salem" Arthura Millera w reżyserii Adama Orzechowskiego. Zbierał tam znakomite recenzje. Miał też na koncie kilka ról w teatrze telewizji i filmie.

Za 30 dolarów

W listopadzie 1998 r., aktor przyjechał do Wilna, aby zagrać główną rolę w mickiewiczowskim "Konradzie Wallenrodzie" na scenie rosyjskiego Teatru Dramatycznego. Wieczorem wyszedł po papierosy. Został napadnięty w pobliżu hotelu "Velga", gdzie wymienił w kantorze pieniądze. Napastnicy uderzyli aktora kijem baseballowym i zabrali mu wszystkie pieniądze (miał przy sobie około 30 dolarów) oraz kurtkę.

Kubę Zaklukiewicza, ze złamaną czaszką i wstrząsem mózgu, przewieziono do szpitala św. Jakuba w Wilnie. Zmarł tam nie odzyskawszy przytomności.

Wileńska policja zatrzymała dwóch młodocianych, którzy dokonali napadu: 18-letniego Vadima K. i 17-letniego Arturasa S. (karany już dwukrotnie za kradzież), którzy przyznali się do winy.

Pomimo napadu na aktora, teatr z Gorzowa nie odwołał spektaklu. Słowa Konrada Wallenroda czytał z książki przyjaciel zamordowanego aktora Aleksander Maciejewski.

To był szok

- Kuba przyszedł do Gorzowa z Gdańska za swoim mentorem, reżyserem Ryszardem Majorem. Od razu był obsadzany w znaczących rolach. Potrafił nawiązywać kontakty z innymi. Dlatego szybko stał się ważną postacią gorzowskiej bohemy. Na ścianie jednej z kawiarni do dziś wisi zdjęcie Kuby, który był jej stałym bywalcem. Inni go lubili. On sam wyróżniał się obowiązkowością. Często nawet gdy zachorował, nie chciał zawieźć kolegów z zespołu i przychodził do pracy. Jego śmierć to dla nas wszystkich był szok. Pogrzeb Kuby w Chrzanowie zgromadził bardzo wielu przyjaciół i znajomych - powiedział nam przyjaciel aktora, kierownik techniczny gorzowskiego teatru Piotr Steblin-Kamiński.

Marek Oratowski

Ważniejsze role teatralne

Anioł w "Na szkle malowane" Ernesta Brylla, reż. Mieczysław Daszewski (Zabrze, 1974), Grigorij Smirnow w "Niedźwiedziu" Antoniego Czechowa, reż. Andrzej Przybylski (Zabrze, 1975), Cyryl w "Iwonie księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza, reż. Jerzy Goliński (Opole. 1976), Sebastian w "Burzy" Williama Shakespear'a, reż. Jerzy Goliński (Opole, 1978), Cześnik w "Zemście" Aleksandra Fredry, reż. Stanisław Hebanowski (Gdańsk, 1982), Henryk w "Ślubie" Witolda Gombrowicza, reż. Ryszard Major (Gdańsk, 1982), Parchester w "Me and my girl" Gay Noela, reż. Jerzy Gruza (Gdynia. 1988), Ksiądz Robak w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza, reż. Adam Hanuszkiewicz (Gdynia, 1991) , Baptista Minola w "Poskromieniu złośnicy" Williama Shakespear'a, reż. Ryszard Major (Gorzów, 1998)

Role w Teatrze TV

Drugi w "Szarej aureoli" wg Juliana Kawalca, reż. Tadeusz Kijański (1976), Manfredi w "Zawiszy Czarnym" Juliusza Słowackiego, reż. Jerzy Goliński (1977), Grain w "Zielonej kakadu" Artura Schnitzlera, reż. Marcel Kochańczyk (1981), Henryk w "Ślubie" Witolda Gombrowicza, reż. Ryszard Major (1983), Prezydent Sądu w "Wilkach w nocy" Tadeusza Rittnera, reż. Krzysztof Gordon (1983), Pan Hilary w "Wychowance" Aleksandra Fredry, reż. Stanisław Hebanowski (1984), Lemuel Guliwer w "Pięciu dniach Lemuela Guliwera", reż. Marek Okopiński, Wasyli w "Pieniądzach dla Marii" Walentina Rasputina, reż. Marek Okopiński (1987)



(-)
Przelom.pl
14 grudnia 2012