Smutny i podły obraz świata

„Tęsknota" to zbiór najważniejszych egzystencjonalnych problemów z trzech dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszka Wani", „Trzech sióstr" i „Wiśniowego sadu".

Spektakl przygotowany jako dyplom studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w reżyserii Piotra Siekluckiego, prezentowany jest na naszej scenie w ramach naszego cyklu „debiuty".

Najważniejszym zadaniem w pracy z młodymi aktorami było osiągnięcie prostych stanów emocjonalnych takich jak tęsknota, zauroczenie, odrzucenie czy tłumiona nienawiść. W tym jakże prostym, ale ujmującym spektaklu, nie brakuje całej gamy rosyjskiej duszy. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia.

Nic się nie układa w życiu trzech sióstr, doktora Astrowa i wieśniaka Łopahina, a na zewnątrz z za okien nachodzi nieszczęśliwy duch ojca. Sprawy w jakich poruszają się bohaterowie to sprzedaż rodzinnego majątku na poczet długu, tęsknota za lepszym i bogatszym światem, podłe i wyniszczające romanse, wyrzut sumienia spowodowany śmiercią ojca, którego wyrzucono z domu za pijaństwo.

Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem". Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.



Ksenia Dementieva
Materiał Teatru Proxima
27 kwietnia 2018
Spektakle
Tęsknota
Portrety
Piotr Sieklucki