Spektakl bez słów

Na inaugurację sezonu zaplanowaliśmy premierę spektaklu na Scenie dla Dorosłych: "Hommage à Chagall".

Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli.
 
To opowieść o spełnieniu, o harmonii pomiędzy dwojgiem ludzi. To hymn o potędze miłości potrafiącej przekroczyć i przezwyciężyć społeczno-polityczne absurdy realnego świata. Tłem dla opowieści są metaforycznie potraktowane kluczowe wydarzenia historyczne XX-go wieku – interpretowane w spektaklu jako doświadczenia apokalipsy. Doświadczenia zaczerpnięte zresztą z życiorysu samego Chagalla.
 
Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, iż język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy. 
 
Postaci pozbawione ciężaru, kubistyczne kształty, soczyste kolory, realizm magiczny. Realizatorzy spektaklu starali się jak najwierniej oddać świat Chagalla, wraz z jego charakterystycznymi motywami, wątkami mitologicznymi (pojawią się m.in. dwie przewodnie dla malarza postaci wół i kogut).
 
Reżyser spektaklu Adolf Weltschek mówi: Historią Chagalla i Belli chcę opowiedzieć o miłości konkretnej – ludzi z krwi i kości. O miłości, która nabiera wymiaru metafizycznego. Staje się miłością Adama i Ewy – Kobiety i Mężczyzny. Jest częścią kosmicznego porządku. Chcę, wbrew wszechobecnym utyskiwaniom i teoriom na temat niemożności spotkania i budowania więzów w naszych ludzkich kontaktach, opowiedzieć o tej szczególne, silniejszej niż śmierć jedności kobiety i mężczyzny. Chcę za Chagallem przypomnieć mitologię miłości.
 
Spektakl był wielkim wyzwaniem pod względem produkcyjnym. Ale także wyzwaniem dla aktorów, bo opanowanie 35 kostiumów-masek i ponad 30 lalek jest potężną pracą, tym bardziej że wykorzystaliśmy marionetki poruszane przy pomocy 6-metrowych nici. Do tego trzeba zegarmistrzowskiej precyzji i kunsztu. W pewnym sensie jest to podsumowanie tego, co udało nam się w ostatnich latach w naszym teatrze wypracować.
 
Spektakl bez słów – budowany kolorem, ruchem, muzyką. To wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię.

65-ty sezon Teatru Groteska jest także sezonem 10-tej Reality Shopka Szoł i 10-tej Wielkiej Parady Smoków. Można więc bez przesady powiedzieć, że to „prawdziwie krakowska” koincydencja: Trzy Jubileusze w Jednym. Bliska nam jest filozofia świętowania w marszu – czyli pracą. Postaramy się, aby przedsięwzięcia Roku Jubileuszowego wypadły szczególnie dobrze i efektownie.



(-)
Materiały Teatru
17 września 2009
Spektakle
Hommage a Chagall