Spektakl jedzie do Lublina

24 października łódzki Teatr Powszechny na zaproszenie Teatru Starego zaprezentuje w Lublinie „Szkołę żon" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Spektakl zrealizowany specjalnie na XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych został wyróżniony przez łódzkich krytyków dwiema nagrodami - Janusz Wiśniewski otrzymał Złotą Maskę za najlepszą reżyserię spektaklu w sezonie 2014/2015, a Dymitr Hołówko za rolę Chryzalda.

Szkoła żon to obok "Świętoszka" i "Skąpca" jedna z najsłynniejszych komedii Moliera. Wiśniewskiego interesuje ten punkt w twórczości francuskiego dramatopisarza, w którym śmieszność fabuły odsłania tragizm ludzkiej egzystencji. Arnolf jest w gruncie rzeczy postacią tragiczną, która - dążąc do uporządkowania świata - przegrywa z żywiołem życia, namiętności i miłości. Teatr Wiśniewskiego jest bardzo autorski i charakterystyczny – jego „Szkoła żon" to naznaczona piętnem indywidualności reżysera interpretacja aspektów tragicznych komedii. Jak mówi reżyser: Błędem byłoby utrzymywać, że „Szkoła żon" jest komedią. Sztuka ta nie pasuje do żadnej definicji komedii - ani tu pogodny nastrój, ani zabawne typy czy szczęśliwe zakończenie... Molier obdarzył Arnolfa swoimi męczarniami, których sam głęboko doświadczył, tracąc wierność ukochanej, lojalność przyjaciół, a wreszcie tracąc "porządek świata".



(-)
Materiał Teatru
24 października 2015
Spektakle
Szkoła żon