Spektakl zamykający obchody Roku Różewiczowskiego

„Czas na mnie" to poetycko-muzyczny spektakl na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza podsumowujący obchody Roku Tadeusza Różewicza w Teatrze Polskim. W trakcie spektaklu na scenę wychodzą postaci z wierszy wrocławskiego poety i w rytm muzyki pokazują jego twórczość w innym świetle. Wykonywaną na żywo muzykę do spektaklu przygotowało czworo kompozytorów.

Nie są to wszystko postacie stricte materialne. One maja swój wymiar właśnie taki przestrzenny, taki niedopowiedziany. Duszyczka tak jak większość postaci, właściwie wszystkie na tej scenie, mają swoje wielowymiarowe byt – mówi Monika Bolly, aktorka.

Muzykę do spektaklu skomponowało czterech artystów, którzy mocno różnią się muzyczną stylistyką i spojrzeniem na poezję. - Wszystkich nas, kompozytorów, łączy jazz. A reszta to kwestie wyobraźni i doświadczeń każdego z nas, bo każdy ma radykalnie odmienne doświadczenia. Jednym mocnym wspólnym mianownikiem, jeżeli chodzi o kompozycje Marcina i moje, to brechtowski, bardzo mocny akcent. Brechtowski! Nieco przerysowany dellartowy, teatralny, o szerokim geście, który się w życiu nie zmieści w klubie, a tutaj tak. I pełną parą to wszystko na scenie nam, przynajmniej na dzień dzisiejszy, idzie – mówi Roksana Vikaluk, aktorka, kompozytorka.

Spektakl powstawał w mojej głowie przez prawie rok. Bardzo długo pracowałem nad wyborem wierszy, poematów, aby ukazać Różewicza w różnym jego kolorycie. Wracałem wielokrotnie do tych samych wierszy, żeby dokonać ich wyboru i pokazać w esemesowym skrócie, jakim jest półtoragodzinny spektakl, Różewicza jako człowieka i poetę, Różewicza młodego, który rodzi się jako poeta, a potem jako stary człowiek odchodzi w niebyt, gdzieś w kosmos - mówił Jan Szurmiej, który odpowiada także za scenariusz, inscenizację i choreografię do spektaklu.

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza Teatr Polski we Wrocławiu zrealizował cztery spektakle: „Białe małżeństwo" w reż. Martyny Łyko, „Stara kobieta wysiaduje" w reż. Grzegorza Brala oraz „Listy... i wszystkie lądy i wszystkie morza świata" w reż. Bożeny Klimczak.

Obchody Roku Tadeusza Różewicza organizowane w 100. rocznicę urodzin artysty i jubileuszu 75-lecia powstania Teatru Polskiego dofinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotą 935 tys. zł.



Julia Wach
Materiał Teatru
17 grudnia 2021
Portrety
Jan Szurmiej