Spotkajmy się w lumpeksie

59 HartOFFanie Teatrem, to wieczór specjalny w ramach 6. Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, czyli Festiwalu Dziwnie Fajne. Zobaczymy "Tragedię w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)" teatru Circus Ferus z Poznania.

"Tragedia w lumpeksie", czyli 59 HartOFFanie Teatrem

Jacy jesteśmy? Polacy A.D. 2014? Oczywiście młodzi, modni, stylowi, bogaci, światowi, cool... Takich siebie oglądamy na bilboardach, w reklamach pomagających nam wydać nagromadzone w nadmiarze w wyniku eksplozji dobrobytu i przemian gospodarczych pieniądze. Jeśli nie odnajdujecie w tym opisie siebie - zapraszamy. Spotkajmy się w teatrze. Spotkajmy się w lumpeksie.

Spektakl młodych, niezależnych twórców teatralnych z Poznania rozpoczyna się niczym zabawny quasi kryminał, który przeradza się w opowieść o społeczeństwie. Głównym tematem projektu jest pojęcie tzw. statystycznego mieszkańca naszego kraju. Analiza bogatych materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat pozwala na zbudowanie intrygującego, bolesnego, ale i zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może przeciwnie - rozminiemy się z prawdą tak dalece, że trafimy na drugie dno? Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i wymianę wrażeń z zespołem.

Circus Ferus to grupa osób, realizujących wymyślone przez siebie projekty. Grupa powstała w 2012 roku w Poznaniu. W jej skład wchodzą twórcy teatralni współpracujący m. in. z teatrami: Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Porywacze Ciał, Biuro Podróży, Polski Teatr Tańca. Członkowie grupy realizują również swoje autorskie projekty.

Circus Ferus to:
Agata Elsner, Grzegorz Ciemnoczołowski, Kuba Kapral, Kacper Lipiński, Łukasz Kowalski, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski. Grupa ma charakter otwarty.

"Trudno o lepszą metaforę kondycji Polek i Polaków niż lumpeks. Koncept znakomity. W lumpeksie można spotkać uczonego, artystę, panią sklepową z mięsnego i biedotę, która nie ma nawet pięciu złotych na kupno kilograma ciuchów. Jedni przychodzą do lumpeksu z powodów ideologicznych, bo taka jest moda w pewnych kręgach, inni z konieczności. Jedni odwiedziny w lumpeksie wieszają na sztandarze, inni się ich wstydzą. (...) Dawno w teatrze alternatywnym nie usłyszałem tak dobrze napisanego (literacko rzecz biorąc) tekstu scenariusza."
Człowieka wyprać nie można, Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski

Cykl

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

Scenariusz i reżyseria: zespół
Występują: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska
Opracowanie dźwiękowe: Jacek Kolasa
Głosy: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki
Produkcja: Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu
Premiera: 5 października 2013 roku w Poznaniu

Czas: 25 kwietnia (piątek), godzina 19.00, spektakl- ok. 50 min, spotkanie z zespołem - ok. 30 minut

Miejsce: Becek Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

Bilety: 15 zł, 10 zł (ulgowy)



(-) (-)
Materiał Festiwalu
25 kwietnia 2014