Spotkanie nad Prosną po raz sześćdziesiąty

Katarzyna Figura, Dorota Segda, Anna Radwan, Mirosław Baka, Jacek Braciak ... O jubileuszowe Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej powalczy blisko setka wybitnych aktorek i aktorów z całego kraju. Najstarszy festiwal teatralny w Polsce organizowany nierzerwanie od 1961 roku przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zarazem bodaj jedyny na świecie festiwal poświęcony tylko i wyłącznie teatralnej sztuce aktorskiej, startuje już 19 września.

Przez ponad tydzień widzowie będą mieli szansę oglądać wirtuozów sceny na deskach przepięknie położonego kaliskiego teatru w kilkunastu wyselekcjonowanych spektaklach ubiegłego sezonu.

Jubileuszową, 60. edycję Festiwalu zainauguruje spektakl w wykonaniu zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Krakowscy artyści zaprezentują "Panny z Wilka" w reż. Agnieszki Glińskiej, czyli współczesną adaptację słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Historia Wiktora Rubena i sześciu sióstr z Wilka niektórym z widzów może być bliska dzięki jej ekranizacji z 1979 roku w reż. Andrzeja Wajdy, która była nominowana do Oscara. W teatralnej wersji rolach tytułowych panien zobaczymy między innymi Dorotę Segdę, Annę Radwan i Ewę Kaim.

"Panny z Wilka", Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Kolejne dni przyniosą nie mniejsze emocje. Obejrzymy "Dowcip", czyli najnowszą produkcję Teatru im. W. Bogusławskiego w reż. Bożeny Suchockiej (z główną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej, laureatki nagrody aktorskiej z 47. KST) oraz "Kupca weneckiego" w reż. Szymona Kaczmarka z Teatru Nowego w Słupsku, zdobywcę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację w sezonie 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach zaprezentuje spektakl "Staś i Zła Noga", wyciskającą łzy śmiechu i wzruszenia opowieść o zmaganiach małego chłopca z własnymi defektami. W roli Złej Nogi zaskakującą kreację stworzył Michał Rolnicki. Tę propozycję docenią zarówno najmłodsi widzowie (spektakl rekomendowany jest dla dziesięciolatków wzwyż), jak i dorośli odbiorcy, którzy pomiędzy falami dziecych rozterek odnajdą także swoje troski. Specjanie na potrzeby Festiwalu przedstawienie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

"Staś i zła noga", Teatr Śląski, Katowice

Hitowo zapowiada się "Wstyd" w reż. Wojciecha Malajkata z warszawskiego Teatru Współczesnego. Świetnie skrojony, dowcipny i przewrotny tekst Marka Modzelewskiego, zjadliwie i komediowo ukazujący nasze współczesne przywary oraz absolutnie gwiazdorska obsada w błyskotliwej scenicznej szermierce na słowa i charaktery: Iza Kuna, Agnieszka Suchora, Jacek Braciak, Mariusz Jakus.

Dwa przedstawienia pokaże gdański Teatr Wybrzeże: "Fedrę" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, klasykę światowego dramatu w nowoczesnym wydaniu, zdumiewającym estetyką i prostotą. W tytułowej roli aktorka o niespotykanym wdzięku i magnetyzmie, Katarzyna Figura, zachwycająca bogactwem dramatycznych emocji. Drugi spektakl znad morza to rewelacyjnie zrealizowana klasyka współczesności: "Śmierć komiwojażera" Artura Millera, legendarny tekst zdumiewająco aktualnie dziś wybrzmiewąjcy, z chwytającym za serce Mirosławem Baką w roli Willy'ego Lomana.

"Fedra", Teatr Wybrzeze Gdańsk

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy przypomniał groteskowy w swym naturaliźmie portret dzisiejszego inteligenta, uchwycony w sławnych jednoaktówkach Václava Havla, granych pod wspólnym tytułem "Protest", w reż. Aldony Figury. Zobaczymy m.in Annę Gorajską i Łukasza Lewandowskiego. Natomiast zespół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odegra "Wyzwolenia" w reż. Piotra Cieplaka, dramat nagradzanej młodej legnickiej dramatopisarki i aktorki, Magdy Drab. Inspirowane arcydziełem Stanisława Wyspiańskiego przedstawienie przenosi pytania o tożsamość w przestrzeń współczesnego mieszkania w bloku. Czarnym koniem festiwalowego konkursu może okazać się niesamowity spektakl absolwentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którzy z samych tylko piosenek nieodżałowanego lidera zespołu "Republika", Grzegorza Ciechowskiego, stworzyli poruszający "Lunapark".

Finał Kaliskich Spotkań Teatralnych to kapitalna muzyczna "Almodovaria" z Teatru Polonia w Warszawie, czyli Anna Sroka w widowisku opartym na filmach Pedro Almodóvara, wybuchowa mieszanka tonu serio i buffo – oraz wyciszona Irena Jun, wielka aktorka teatru Józefa Szajny, jedna z ostatnich "co tak wodzą tekst", w przedstawieniu na motywach "Matki Makryny" Juliusza Słowackiego oraz prozy Jacka Dehnela. Pozakonkursową wisienką na torcie będzie recital Justyny Szafran "Nie ma. Osiecka/Satanowski", po którym jury przedstawi swój werdykt, jako że KST od zawsze mają charakter konkursowy.

60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej jest dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza. Głównym Sponsorem 60. KST jest Wzgórza Kalisza / MTM Consulting Developer.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl



(-) (-)
Materiał organizatora
2 września 2020